Bilblioteka


Biblioteka

rok szkolny 2017/2018

"Książko, najwierniejszy towarzyszu w podróży życia, milczący w nieszczęściu, gadatliwy w radości, mówiący tylko wtedy, gdy się słuchać pragnie - jesteś jednym z najcenniejszych darów, jakie nam zesłali bogowie na nasz smutny padół."

Jarosław Iwaszkiewicz

 

Zapraszam wszystkich miłośników dobrej książki do biblioteki. Czekają na Was bardzo ciekawe publikacje, które wprowadzą w świat pełen przygód, dobrej zabawy i wprawią w dobry nastrój.


S. Włodarczyk

 

PONIEDZIAŁEK
9.05 – 9.15
10.00 – 10.10
10.55 – 12.10

 

WTOREK
10.00 - 10.10
11.55 – 12.55

 

ŚRODA
10.00 – 11.10

 

CZWARTEK
10.00 – 10.10
12.55 – 13.55

 

PIĄTEK
8.20 – 9.00
10.55 - 11.10

 


LIST GOŃCZY


Kwiecień i maj to miesiące, w których uczniowie tworzyli listy gończe za wybraną przez siebie postacią literacką. List gończy może inspirować do dyskusji o bohaterze, motywować do argumentowania, pomagać w ocenianiu postaci…i taki był cel tego zadania. Dzieci uczestniczące w tym zadaniu wykazały się wielką kreatywnością.

 

BRAWO!!!

 

S. Włodarczyk

TE KSIĄŻKI CZYTAMY

 

Projekt czytelniczy „ Te książki czytamy” realizowany był przez uczniów klas I – VII w lutym i w marcu. Jego celem było popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci oraz zapoznanie się z twórczością znanych pisarzy. Dobór utworów uwzględniał następujące gatunki literatury dziecięcej: baśnie, bajki, legendy, opowiadania, komiksy. Przy wyborze utworów kierowano się realnymi umiejętnościami czytelniczymi dzieci. Uczniowie wykonali plakaty zachęcające do czytania wybranych przez nie książek. Mam nadzieję, że ta akcja przyczyni się do podniesienia poziomu czytelnictwa naszych uczniów.


S. Włodarczyk

 


JESTEŚMY CZYTELNIKAMI BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

Dnia 23 lutego 2018 roku uczniowie klas pierwszych zapukali do drzwi biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści ciągle doskonalą swoje umiejętności w czytaniu, dlatego też postanowili rozwijać je czytając książki.


Uczniowie klasy IA i IB zostali zapoznani z działalnością biblioteki szkolnej i zasadami korzystania z księgozbioru. Następnie mieli możliwość wyszukania w zbiorze książek tych, które chcą wypożyczyć. Pierwsze lektury zostały zapisane na kartach nowych czytelników. Należy pochwalić uczniów klas pierwszych, ponieważ jak do tej pory wykazują się już dużą aktywnością czytelniczą.


Oby tak dalej!!!

 

Serdecznie zapraszamy do biblioteki szkolnej uczniów pozostałych klas naszej szkoły.

 

B. Lis , S. Włodarczyk

Głośne czytanie w świetlicy

 

Głośne czytanie dziecku zaspokaja wszystkie jego potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój społeczny, intelektualny i psychiczny, stanowi jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, daje dziecku radość, a przede wszystkim inspiruje do samodzielnego czytania książek.


W grudniu rozpoczęłam akcję z uczniami klasy VI i VII głośnego czytania dzieciom przebywającym w świetlicy szkolnej. Przed świętami czytaliśmy fragmenty „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Zaczęliśmy również czytać „Mity dla dzieci” Grzegorza Kasdepke. Mity dla dzieci Grzegorza Kasdepke to lektura wprowadzająca najmłodszych czytelników w świat starożytnej Grecji, rozwijająca wyobraźnię dziecka, oryginalna i niezwykle interesująca. Kasdepke przedstawia dzieciom, w sposób niezwykle barwny i przystępny Olimp - siedzibę bogów greckich, pełną przepychu i uczt, a także Grecję zwykłych śmiertelników, zamieszkiwaną przez ludzi oraz liczne nimfy.


Dzieci z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwały się w czytane opowieści. By przybliżyć dzieciakom nowości wydawnicze zakupione przez szkolną bibliotekę, przygotowałam regał, na którym będą pojawiać się nowe pozycje. Mam nadzieję, że uczniowie zainteresują się lekturami i częściej będą je wypożyczać.

 

Sylwia Włodarczyk

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA


25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – pluszowy miś. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. W przeddzień tego święta nasi uczniowie przynieśli swoje misie do szkoły. Klasa IB z tej okazji zaśpiewała piosenkę o misiu. Rekord szkoły w ilości przyniesionych misiów pobiła klasa IA – uczniowie zgromadzili aż 60 misiów. W szkole pojawił się również największy miś , którego właścicielem jest Bartek Przytuła i najstarszy – liczący 46 lat – miś Pani Barbary Nowackiej.

 

Opr. S. Włodarczyk

 

Lekcje biblioteczne


Uczniowie klasy IV, VI oraz VII wzięli udział w lekcjach bibliotecznych, których tematem były związki frazeologiczne. Lekcje te były przeprowadzone w oparciu o książki Grzegorza Kasdepke „Co to znaczy?”. Zamieszczone w książce zabawne opowiadania tłumaczyły najpopularniejsze powiedzonka i wyrażenia. Wyjaśniliśmy między innymi co to znaczy „Ciepłe kluchy”, „Mieć węża w kieszeni”, „Udawać Greka”, „Mieć duszę na ramieniu” czy „Świecić oczami”. Następnie uczniowie na ilustracjach przedstawiali wybrany przez siebie związek frazeologiczny. Uczniowie klasy siódmej wyszukiwali związków frazeologicznych związanych z częściami ciała.


Lekcje były bardzo udane. Dzieci poznały wiele nowych związków frazeologicznych oraz ich znaczenie, świetnie się przy tym bawiąc. Czytane opowiadania bardzo się podobały i wprawiły wszystkich w dobry humor.

 

Opr. Sylwia Włodarczyk

 

Czytam, więc jestem…


26.10.2017 r. obchodziliśmy w naszej placówce Szkolny Dzień Głośnego Czytania. Głównym celem, który chcieliśmy osiągnąć tego dnia, było zachęcenie uczniów do czytania książek i różnych tekstów, czasami krótkich. Czytanie rozwija przecież wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

 

Uczniowie klas IV – VII odczytali dowcipy, skecze, scenki kabaretowe oraz fragmenty książek. Wszyscy udowodnili, że potrafią czytać i na dodatek zainteresować słuchaczy.
Następnie głos zabrała nasza emerytowana nauczycielka – Pani Alina Słomka. Opowiedziała uczniom o nauce w szkole za czasów jej młodości. Odczytała zebrany przez siebie – humor z zeszytów szkolnych. Oj, tego i dzisiaj nie brakuje…

 

Było naprawdę miło, sympatycznie i zabawnie…
Cel został zrealizowany. Mam nadzieję, że kolejki do biblioteki szkolnej będą coraz dłuższe.

 

Opr. Sylwia Włodarczyk

 

TEMAT: Ławka szkolna
AUTOR: Magdalena Jurek
Klasa: V

 

Szkoła im. Wincentego w Witosa w Pokoju położona jest w urokliwym zakątku Borów Stobrawskich. Na pierwszym piętrze budynku położonego w głębi podwórka szkolnego znajduje się klasa przyrodniczo-polonistyczna, to moje miejsce zamieszkania. Moje, czyli ławki szkolnej. Klasa wyposażona jest w przeróżne sprzęty ułatwiające naukę dzieciom i nauczycielom, są to między innymi: ławki, krzesła, biurko pani nauczycielki, szafki do przechowywania pomocy naukowych oraz tablica. W klasie stoją trzy rzędy ławek: pierwszy rząd znajduje się pod oknem, drugi rząd jest na środku, a trzeci rząd ławek znajduje się pod ścianą. Z przodu stoi jedna ogromna ławka nauczycielska przy której siedzi lub stoi pani nauczycielka prowadząca lekcje z dziećmi.


Przedstawię teraz moje współtowarzyszki. Pierwsze ławki to ławki kujońskie - siedzą w nich kujony i kujonki, oczywiście jeżeli takowe są w klasie. Zaraz po nich stoją ławki zwane „ławkus pospolitus”, czyli ławki zwykle z poobdzieranymi krawędziami, w których siedzą przeciętni uczniowie i uczennice. Dalej stoją ławkomiksy, w których zasiadają dzieci z ukrytymi talentami rysunkowymi , dalej są ławkoczaty, na których uczniowie umieszczają różnego rodzaju pisemne i obrazkowe korespondencje międzyklasowe. Tylne ławki pod ścianą to ławki wypoczynkowe, które są oblegane przez śpiochów, między innymi na lekcji religii. Ostatnie ławki to ławki dziury, ławki katapulty i ławkośmietniki. Bywa tak, że jedna ławka pełni wszystkie trzy funkcje. Ławki dziury są często okaleczane przez znudzonych lekcją uczniów, którzy robią w ich blatach dziury. Z ławek katapult znudzeni miotacze strzelają papierowymi kulkami w uważnych słuchaczy. Ja jestem ławkośmietnikiem. Często mój blat pokrywają resztki po posiłkach, rozlane soki, ogryzki, różnego rodzaju strzępki papierów oraz nieszczęsne gumy do żucia. Bycie ostatnią ławką ma także swoje zalety, m.in. to, że widzę wszystko i wszystkich w klasie. Nic nie umknie mojej uwadze.


Od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:40 w mojej klasie odbywają się zajęcia lekcyjne klas IV-VI. Klasa V to moi ulubieńcy, istne aniołki. Podczas lekcji panuje tam cisza i spokój, nikt nie przerywa pani nauczycielce w prowadzeniu zajęć. Zawsze są przygotowani do lekcji, mają odrobione zadania domowe. Chętnie pracują dla dobra klasy, jak i szkoły. Są bardzo pracowici i sumienni. Często dyskutują z panią wychowawczynią na bardzo interesujące tematy. Co prawda śmiecą najbardziej, ale to można im wybaczyć.


Przeżyłam w tej szkole wiele pięknych i niezapomnianych chwil, od wybuchu euforii po płacz i gniew. Mam nadzieję, że dzieci pozwolą mi i przysłużą się temu, by kolejne lata mojej obecności w tej klasie minęły bez uszczerbku na moim zdrowiu.

 

Ławka szkolna

Stan czytelnictwa uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej
im. W. Witosa w Pokoju

 

Średnia wypożyczeń: 7,71


We wrześniu czytaliśmy książkę A. Maleszki pt. „ Czerwone krzesło”. Zadaniem każdego dziecka było narysowanie ilustracji do przeczytanego lub wysłuchanego fragmentu tekstu.


W październiku dzieci zbierały informacje na temat tytułów przeczytanych książek przez ich rodziców i dziadków.


Klasy IV- VI wzięły udział w lekcjach bibliotecznych w Gminnej Bibliotece Publicznej.


Podczas Dnia Głośnego Czytania, uczniowie i nauczyciele czytali zabawne historyjki Grzegorza Kasdepke, które na pewno pomogły zrozumieć im znaczenie niektórych powiedzeń. Dzieci poznały przygody sympatycznego Bartusia, który nie zawsze rozumiał co znaczy na przykład dzielić włos na czworo, czuć do kogoś miętę, być w siódmym niebie lub bujać w obłokach.


Nadszedł listopad. Ponieważ kończy się powoli rok 2016, który jest rokiem Henryka Sienkiewicza, dlatego też młodsi uczniowie czytali fragmenty powieści pt. „W pustyni i w puszczy”. Starsi, by zachęcić ich do korzystania z biblioteki szkolnej i publicznej przygotują plakaty z cytatami z różnych powieści H. Sienkiewicza.


W grudniu i w styczniu uczniowie poznawali i wyjaśniali związki frazeologiczne. Czytali też fragmenty „Czerwonego krzesła €"Inwazja”.


W styczniu przeprowadzono lekcję biblioteczną dla uczniów klasy I, których pasowano na czytelników .


W lutym i w marcu pracowaliśmy ze słownikami ortograficznymi. Klasa z okazji Dnia teatru przygotowała zaproszenia na przedstawienie teatralne, pozostali uczniowie przygotowali plakaty teatralne.


W kwietniu uczniowie klas trzecich i szóstych wykonali plakaty pod tytułem Sławni Polacy oraz Polacy, którzy otrzymali literacką nagrodę Nobla.
Klasa piąta z okazji Dnia Książki przygotowała przedstawienie pt. Sąd nad książką.

 

Sylwia Włodarczyk

 

Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto bajkowych postaci to dobry pretekst, aby przypomnieć sobie ulubione z nich i powrócić do książek, których są bohaterami. W świecie filmowych oraz książkowych bajek i baśni jest wielu wspaniałych bohaterów. Jedne znane i lubiane, z kolei inne trochę zapomniane. Bajkowe postaci towarzyszą nam od najwcześniejszych lat. Ich historie rozweselają i zabawiają, często wprawiają nas w dobry humor. Warto z okazji Święta Bajek nie tylko obejrzeć ciekawą i mądrą bajkę na ekranie telewizora, ale też wybrać się do biblioteki, chociażby po to, aby przypomnieć sobie ukochane bajkowe postaci. Piękny bajkowy świat zaprasza czytelników do wyszukania książki z ulubionym bohaterem lub poznania nowych, ciekawych postaci, odkrywając z nimi kolorowy świat baśni.

 

Bajki i baśnie wszyscy kochają
i chętnie głośno je czytają.
Krasnoludki tam mieszkają,
główki z kartek wychylają
i na Ciebie tam czekają -
w świat niezwykły zapraszają!

 

B.Baczyńska-Lis

 

JESTEM CZYTELNIKIEM SZKOLNEJ BIBLIOTEKI


W dniu 26 października 2015r. uczniowie klasy I A i I B zostali pasowani na czytelników naszej szkolnej biblioteki. Pierwszoklasiści udali się do pomieszczenia biblioteki, gdzie mogli obejrzeć księgozbiór jaki proponuje biblioteka swoim czytelnikom. Następnie odgadując bajkowe zagadki udowadniali, że znają bajki i baśnie, które czytają wspólnie z rodzicami lub dziadkami. Pani bibliotekarka zapoznała uczniów z prośbami, jakie kieruje do nich każda z książek. Dzieci dowiedziały się jak należy dbać o wypożyczone książki. Po złożonym przyrzeczeniu wzorowego czytelnika pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Każdy uczeń mógł wybrać i wypożyczyć swoją pierwszą książeczkę.

 

zdjęcia


Bożena Baczyńska-Lis

„POCZYTAJMY RAZEM”


Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika – człowieka samodzielne myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzana, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie pięści. Głośne czytanie dzieciom od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na ich wszechstronny rozwój. Dlatego, w dniu 28 października 2015r. uczniowie klasy IIA, IIB i III zaprosili swoich najbliższych aby spotkać się przy książce. Na spotkanie przyszła p. Wójt Barbara Zając, p. Aneta Zdzuj , p. Marzena Głaz, p. Justyna Podgórska, Agata Borek – Olszewska, p. Anna Mroczkowska i p. Anna Szeląg. Zaproszeni goście czytając fragmenty wybranych książek udowadniali słuchaczom, iż tak jak w poniższym wierszu książka ma niezwykły wpływ na czytelnika :

„Książka nas uczy,
Książka cieszy,
Czasem zadziwi nas niemało,
Albo po prostu tak rozśmieszy
Jakby się dobry żart słyszało.
Książka też dobrze nam doradza,
różne wskazówki, wzory daje.
Książka w szeroki świat wprowadza,
Dalekie z nami zwiedza kraje.”
Dziękujemy gościom, że znaleźli czas aby razem spotkać się przy książce i wspólnie poczytać.

 

zdjęcia

 

B. Baczyńska-Lis

klasa liczba uczniów liczba czytelników % czytelników liczba wypożyczeń średnia na czytelnika
I A 18 18 100 269 14,94
I B 15 14 93,33% 217 15,5
II 21 21 100 122 5,8
III 14 14 100 88 5,86
IV 15 15 100 107 7,13
V 19 19 100 124 6,52
VI 27 27 100 133 4,92
I-VI 130 129 99,23 1060 8,21

 

Średnia wypożyczeń na czytelnika wynosi 8,21 książki.

 

I miejsce klasa IA - 269 wypożyczeń
II miejsce klasa IB – 217 wypożyczeń
III miejsce klasa II – 122 wypożyczeń

 

Najlepszymi czytelnikami biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2014/2015 okazali się następujący uczniowie:
Klasa IA
1.Zdzuj Oliwier – 58 książek
2.Łakomska Agata – 30 książek
3.Jasińska Daniela – 17 książek
4.Matuszek Wanesa – 15 książek
5.Pawełek Wiktoria – 15 książek
Klasa IB
6.Zdzuj Gracjan – 60 książek
7.Guszkiewicz Kinga – 20 książek
8.Podgórski Jan – 21 książek
9.Trojak Weronika - 15 książek
10. Hejna Jakub - 15 książek
Klasa II
11.Mroczkowski Jakub – 15 książek
Klasa III
12.Bąkowski Oleg – 11 książek
Klasa IV
13.Szrom Patryk – 24 książki
Klasa V
14.Grabska Jagoda – 38 książek
Klasa VI
15.Nowak Wojciech – 15 książek

 

Nauczyciel – bibliotekarz
Bożena Baczyńska-Lis

 

Święto książki

 

To doroczne święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca - Vicente Clavel Andrés. Dzień 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. Na ten sam dzień przypada też rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie.
„Książka – to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi – doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga w radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości”.
Z okazji Światowego Dnia Książki 17 kwietnia uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu, na którym zaproszeni goście zachęcali najmłodszych do czytania książek.
Na spotkanie przybyły osoby, dla których książki w życiu mają szczególne znaczenie. Pani Alina Słomka przez wiele lat uczyła w naszej szkole uczniów klas starszych języka polskiego - przedmiotu, na którym czytanie literatury jest niezmiernie ważne . Kolejnym gościem była pani Danuta Zimoch, również wieloletni nauczyciel naszej szkoły. Pani Danusia ucząc dzieci z klas I-III przeczytała wiele bajek, baśni i lektur swoim wychowankom. Kolejny gość pani Idaila Justyńska, znana dzieciom z Gminnej Biblioteki Publicznej, na co dzień pracuje wśród książek, gdzie udostępnia zbiory biblioteczne swoim czytelnikom. We wspólnym czytaniu chętnie wzięła udział pani Justyna Wuczkowska – absolwentka naszej szkoły. Byłe nasze uczennice – obecnie gimnazjalistki: Nina Bąkowska, Dominika Kowalska i Emilia Helińska także zachęcały do czytania młodszych kolegów i koleżanki.
Zaproszeni goście pięknie zaprezentowali teksty literatury dziecięcej.
Gromkie brawa słuchaczy potwierdziły, iż spotkanie było ciekawym doświadczeniem i miłą zachętą do sięgania po książkę.
Serdecznie dziękujemy Paniom i Uczennicom Gimnazjum, że znalazły czasi przyjęły nasze zaproszenie, aby głośno czytając promować książkę i czytelnictwo.

 

 

Tydzień bibliotek

 

W dniach 8-15 maja 2015r. w całej Polsce obchodzony jest Tydzień Bibliotek. Celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie klas młodszych przygotowali prace plastyczne przedstawiające ilustracje przeczytanych przez siebie książek. Rysunki dzieci zaprezentowano na szkolnym korytarzu, aby zachęcić pozostałych uczniów do ich przeczytania. Uczennice klasy I B: Julia Andruszków i Zuzia Bernacka wykonały makiety przedstawiające bohaterów przeczytanych bajek – piękna zachęta do sięgania po książkę. Należy podkreślić, iż uczniowie klas I-III są stałymi bywalcami naszej szkolnej biblioteki. Chętnie korzystają z zasobów księgozbioru.

 

Szkolna biblioteka dzieci przywołuje,
z różnych utrapień skutecznie ratuje.
Szkolne strachy uciekają na dachy,
bo książka rozsiewa wiedzy zapachy.
Prace domowe nie straszne Tobie,
bo z książką bez problemu dasz radę sobie.
Każdy czytelnik z pewnością poręczy,
że bibliotekarka nikogo nie dręczy.
Cóż będziemy przed Tobą kryć -
bez biblioteki trudno jest żyć!

 

zdjęcia

 

B.Baczyńska-Lis

 

    GODZINY OTWARCIA

   BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

 

poniedziałek 9:15-10:00

wtorek 7:15-8:15

środa 13:00-14:05

czwartek 13:00-13:20

piątek 9:05-11:05

 

 

 

 

Rosyjski pisarz Maksym Gorki tak zachęcał do sięgania po książkę:

 

„Kochajcie książkę, bo ona ułatwi Wam życie,

jak przyjaciel pomoże zorientować się w pstrej i burzliwej plątaninie myśli, uczuć, zdarzeń.

Ona nauczy Was szanować człowieka i samych siebie,

ona uskrzydla rozum i serce uczuciem miłości do świata,

do człowieka.”

  

ZAPRASZAM

do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej

 

Bożena Baczyńska- Lis

nauczyciel – bibliotekarz

 

 

 

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły i rodzice.

 

2. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać:

  •    wypożyczając je do domu
  •    czytając lub przeglądając na miejscu
  •    korzystając w pracowniach przedmiotowych.

 

3. Jednorazowo można wypożyczyć trzy woluminy na czas jednego miesiąca.

 

4. Książki popularnonaukowe wypożycza się na okres nie dłuższy niż jeden tydzień.

 

5. Istnieje możliwość przedłużenia czasu wypożyczenia książki, jeżeli nie ma na nią zapotrzebowania na ze strony innych czytelników.

 

6. Na prośbę czytelnika można zarezerwować książkę, która jest aktualnie wypożyczona.

 

7. Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Czytelnik powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.

 

8. Nauczyciel bibliotekarz udziela informacji na temat zbiorówi pomaga w doborze literatury.

 

9. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę, musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.

 

10. Wypożyczone książki należy zwrócić do biblioteki przed końcem roku szkolnego.

 

 

 

Dnia 18 czerwca uczniowie klas I-III sprawdzali znajomość treści przeczytanych lektur w konkursie czytelniczym „Odczarowujemy lektury”. Najpierw przypomnieliśmy sobie jakie książki czytaliśmy w minionym roku szkolnym w każdej klasie. Następnie wybrani uczniowie i pani bibliotekarka recytowali wiersze Danuty Wawiłow i Jana Brzechwy. I wreszcie reprezentanci każdej z klas zmierzyli się z serią pytań i zagadek. Uczniowie musieli wykazać się znajomością tytułów, autorów, bohaterów, a nawet fragmentów przeczytanych lektur. Trzeba przyznać, iż wszystkie zadania wykonali wzorowo, za każdą poprawną odpowiedź drużyna zbierała punkty – cukierki dla całej klasy. Na koniec wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę, której hasłem przewodnim była zachęta do czytania książek. Drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i kolorowe gadżety. Pani bibliotekarka wyróżniła upominkami również najlepszych czytelników z klas I-III, którzy w minionym roku szkolnym przeczytali w sumie 520 książek. Podróż do krainy książek była dla jej uczestników dobrą zabawą i jednocześnie zachętą do sięgania po książkę również podczas zbliżających się wakacji.


Bożena Baczyńska-Lis
Nauczyciel-bibliotekarz

ZESTAWIENIE CZYTELNICTWA
wrzesień – czerwiec 2013/2014

 

klasa liczba uczniów liczba czytelników % czytelników liczba wypożyczeń

średnia

na czytelnika

I 21 21 100% 390 18
II 17 17 100% 217 12,7
III 13 13 100% 410 29
IV 19 18 94,7% 109 6
V 27 27 100% 189 7
VI 18 18 100% 79 4
ogółem 116 116 99,13% 1394 12

 

I miejsce klasa III - 410 wypożyczeń
II miejsce klasa I – 390 wypożyczeń
III miejsce klasa II – 217 wypożyczeń


Najlepszymi czytelnikami biblioteki szkolnej w minionym roku szkolnym 2013/2014 okazali się uczniowie najmłodszych klas.


Najlepsi czytelnicy w roku szkolnym 2013/2014r.:
Klasa I
Orzeszyna Justyna – 60 książek
Jasińska Karolina - 53 książki
Michalec Amelia- 35 książek
Rzepska Martyna– 30 książek
Makarewicz Karol – 28 książek


Klasa III
Szrom Patryk – 101 książek
Walentek Szymon – 53 książek
Krysiak Dominika – 45 książek
Kucharska Agnieszka – 35 książek
Seredziuk Oliwia – 31 książek


Nauczyciel – bibliotekarz
Bożena Baczyńska-Lis

 

CZYTELNICTWO KLASOWE

wrzesień – listopad 2013r.

 

KLASA ILOŚĆ WYPOŻYCZONYCH

KSIĄŻEK

ŚREDNIA WYPOŻYCZEŃ

NA UCZNIA

 I  189 książek  8,6 książek brawo!!!
 II  110 książek  6,5 książek brawo!!!
 III  44 książki  3 książki
 IV  59 książki  3 książki
 V  98 książek  3,3 książki
 VI  42 książki  2,3 książki

 

BRAWO!!! klasa I BRAWO!!! klasa II

 

Uczniowie tych klas to najlepsi czytelnicyw naszej szkole. Choć pierwszaki uczą się dopiero czytać, w ciągu ostatnich miesięcy wypożyczyły189 książek,z pewnością przeczytanych dzięki pomocy rodziców, dziadków lub starszego rodzeństwa. Dobrymi czytelnikami są również uczniowie klasy II, którzy systematycznie wypożyczają w szkolnej bibliotece książki na weekend, a następnie recenzują je na zajęciach lekcyjnych, zachęcając swoich kolegów do przeczytania wybranej książki. Świat książkowych przygód i fantazji rozwija naszą wyobraźnię, uczy nas lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość, uwrażliwia na drugiego człowieka, pomaga zrozumieć siebie i innych. Fabuła książki wskazuje jak rozwiązywać problemy życiowe, podpowiada w podejmowaniu decyzji oraz dostarcza wielu pozytywnych wrażeń i emocji czytającemu.Uczniowie klasy IV: Julia Chajnowska, Wiktoria Gil, Emilka Łakomy, Natalia Szewczyk, Emilka Grzybowska, Kuba Dębski, klasy V: Estera Przydatek, Patryk Kulig i klasy VI: Grzegorz Magiera zachęcali do czytania,przygotowując recenzję ostatnio przeczytanej przez siebie książki. Za oknem zimno, wietrznie i ponuro. Pogoda nie zachęca do wyjścia z domu. Może więc interesująca książka, pyszna herbatka z miodem i cytryną sprawią, iż świat literackich przygód dostarczy wielu przyjemnych doznań?? Czytaj więc i zachęcaj innych do czytania!!!

 

STAN CZYTELNICTWA - zestawienie półroczne

wrzesień – styczeń 2013/2014

 

klasa liczba uczniów liczba

czytelników

%

czytelników

liczba

wypożyczeń

średnia na czytelnika
I

22

22

100

252

11,45

II 17 17  100  124 7,29 
III 13 13  100 51   3,92
IV 19 18  94,7  71 3,94 
V 27 27 100  127  4,70 
VI 18 18 100   50 2,77 
ogółem 116 115 99,13   675  5,86

 

Najlepszymi czytelnikami biblioteki szkolnej w minionym semestrze okazali się uczniowie najmłodszych klas. I miejsce w czytelnictwie należy do klasy I, która wypożyczyła w sumie 252 książki, co daje ponad 11 przeczytanych książek na czytelnika. Tak wysoki wynik wypożyczeń to z pewnością zasługa rodziców, którzy pomagają swoim dzieciom w czytaniu wypożyczonych książek. Na II miejscu w czytelnictwie klasowym plasuje się klasa II, która przeczytała 124 książki, czyli 7 książek na czytelnika. Uczniowie tej klasy doskonalą umiejętność samodzielnego czytania systematycznie wypożyczając książki na weekend.

 

Gratuluję uczniom klasy I i II tak wysokich wyników w czytelnictwie. Mam nadzieję, iż w kolejnym semestrze będziecie równie aktywnie czytać i odwiedzać bibliotekę szkolną.

 

Najlepsi czytelnicy w I semestrze 2013/2014r.:

 

Klasa I

Orzeszyna Justyna – 37 książek

Jasińska Karolina - 30 książek

Michalec Amelia- 22 książki

Skorecka Ola – 22 książki

Mróz Michał – 16 książek

Makowski Dawid - 16 książek

 

Klasa II

Łapszyński Paweł – 14 książek

Jurek Magda – 11 książek

Gregorowicz Kacper - 11 książek

Adamczyk Zuzanna -11 książek

Michta Justyna-10 książek

 

Klasa III

Walentek Szymon – 20 książek

 

Klasa IV

Grzybowska Emilia – 14 książek

 

Klasa V

Nowak Wojciech – 16 książek

Kulig Patryk – 9 książek

Matuszek Oliwia – 9 książek

Nauczyciel- bibliotekarz

Bożena Baczyńska-Lis