Tinca-tinca


Członkowie klubu Tinca-tinca kolejny raz uczestniczyli w akcji Sprzątania Gliniaków, a dokładniej placu przy niedawno powstałej stanicy.

 

Miło nam poinformować, że wszyscy klubowicze naszego klubu bez wahania przyszli na gliniaki w celu zgrabienia liści przy stanicy. Chłopcy i dziewczyny z zapałem grabili, wrzucali na wózek i znosili na kupki stare liście. Podziękowania należą się również państwu Zacharów, którzy wsparli nas swoją pomocą w porządkowaniu stanicy.  W nagrodę za pracę chłopcy i dziewczyny zostali poczęstowani pieczoną kiełbasą z chlebem oraz słodyczami. Całą akcję nadzorował prezes koła Linek, pan Darek Szeląg i opiekun szkółki, pani Dominika. Chłopcy i dziewczyny, dziękujemy za czynny udział w sprzątaniu.

oprac. D. Guszkiewicz

Fotorelacja ze sprzątania Gliniaków w Zieleńcu

 

 

Podziękowania

W imieniu członków i opiekuna klubu wędkarskiego Tinca-Tinca
oraz Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pokoju
pragniemy podziękować

Pani Komendant– Marii Niedziółce
oraz przedstawicielom

Państwowej Straży Rybackiej w Opolu

za ciekawą prelekcję dotyczącą specyfiki pracy strażnika.

Dziękujemy za zaangażowanie w rozwój pasji
i budzenie zainteresowań oraz poszerzanie horyzontów
naszych uczniów.

 

„Całe nasze życie to działanie i pasja (…)”.

Herodot

 

Pokój, dn. 11.03.2016 r.

 

 

 

 

zdjęcia

Halowe Zawody Rzutu wędkarskiego w Gogolinie

 

Z początkiem marca członkowie klubu Tinca-tinca pojechali do Gogolina na zawody rzutowe. Kacper, Michał, Dawid i Kuba pod opieką pani Dominiki uczestniczyli w dwóch etapach zawodów zaplanowanych tego dnia. W pierwszej części chłopcy mieli okazję sprawdzić się z wiedzy ekologiczno- wędkarskiej rozwiązując test, a w drugiej części wykonywali rzuty do tarczy zwanej Arenberg i tarczy zwanej Skisch.

Zawody w Gogolinie zaliczane są do Grand Prix.

Z dużą satysfakcją informujemy, że Kacper Gajewski w kategorii zawodników do lat 12 zajął V miejsce, a Kuba Hejna otrzymał wyróżnienie w kategorii Najmłodszy uczestnik zawodów.

Kolejne zawody odbędą się w maju, tym razem koło Linek z Pokoju będzie gospodarzem zawodów, my również będziemy pomagać w przygotowaniu tej sportowej imprezy.

Kacper, tobie gratulujemy tak wysokiego miejsca i miejmy nadzieję, że w maju wszyscy bedziemy mogli godnie reprezentować nasz klub.

Miłą niespodzianką była jeszcze nagroda specjalna dla przedstawicieli szkół, jaką był zestaw 10 map dla dzieci.  

Chcielibyśmy również podziękować prezesowi koła Linek, panu Darkowi Szelągowi za to, że sponsoruje nam wyjazdy na zawody, opłacając transport i ciepły posiłek.

Członkowie klubu Tinca-tinca

Zawody w Ozimku otwierające sezon Castingu 

 

W sobotę, 13 lutego w hali sportowej Gimnazjum nr 1 w Ozimku odbyły się pierwsze zawody w CYKLU OKRĘGOWE HALOWE ZAWODY RZUTOWE zaliczane do klasyfikacji Grand Prix. Członkowie klubu wędkraskiego Tinca- Tinca wzięli udział w tych zawodach. Z dużą satysfakcją informujemy, że Kacper Gajewski, uczeń klasy trzeciej zajął III miejsce w kategorii U-12, natomiast Michał Dawid, uczeń klasy V, zajął IV miejsce w tej samej kategorii. Kuba Hejna otrzymał nagrodę w kategorii najmołodszy uczestnik zwodów. Początek cyklu zawodów jest bardzo dobry, życzymy chłopakom dalszych sukcesów, bo jeszcze przed nimi dużo wyjazdów na zawody w ciągu roku szkolnego. 

Chcielibyśmy również złożyć serdeczne podziękowania kołu wędkarskiemu LINEK za opłacenie wyjazdu łącznie z wyżywieniem na zawodach. 

 

członkowie klubu TINCA-TINCA

 

 

rok 2015/2016

Kołowrotek-wszystko, co o nim szanujący się wędkarz powinien wiedzieć.

 

W piątek 4 grudnia odwiedził nas pan Michał Szeląg, który przekazał nam kilka informacji dotyczących przyniesionych ze sobą kołowrotków, a podkreślić chcemy, że było ich wiele. Dowiedzieliśmy się, jak zbudowany jest kołowrotek, pan Michał przeszkolił pokazał nam technikę nawijania żyłki na kołowrotek, po czym praktykowaliśmy poznaną technikę na przykn iesionych kołowrotkach. Nasz gość ppwiedział nam również, w jaki sposób konserwować kołowrotki oraz jak radzić sobie kiedy żyłka się poplącze w trakcie łowienia. Lekcja z panem Michałem była bardzo ciekawa, poszerzyliśmy naszą wiedzę i mamy nadzieję, że zdobyte wiadomości wykorzystamy w trakcie łowienia czy treningu rzutów wędkarskich.

opiekun klubu

 

„W wieku ośmiu lat dostałem od mojego taty kartę wędkarską…”

Pan Darek Szeląg, prezes Koła LINEK, odpowiada na pytania chłopców z klubu „Tinca-tinca”

 

       W piątkowe popołudnie, 30 listopada, gościliśmy na naszych zajęciach pana Darka Szeląga, który udzielił nam odpowiedzi na interesujące nas pytania. Każdy z nas, czyli Dominik, Michał, Dawid, Jakub, Grześ, Kinga i Kacper zadawał zaproszonemu gościowi pytania.

Pan Darek zaczął łowić mając osiem lat, wtedy to jego tata podarował mu kartę wędkarską i bambusową wędkę, na której złowił swoją pierwszą rybę - leszcza. Dowiedzieliśmy się, że największą złowioną przez pana Darka rybą był medalowy karaś złowiony pięć lat temu oraz szczupak o wadze pięciu i pół kilograma.

Wiemy już, że nasz gość najchętniej łowi na rzece, ponieważ ryba przez cały czas jest w ruchu. Jego ulubioną rybą jest płoć.

Bolączką pana Darka jest coraz większy brak czasu na łowienie, ponieważ oprócz pracy zawodowej, czynnie działa jako prezes koła Linek, nadzoruje także prowadzenie klubu „Tinca-tinca”.

Dowiedzieliśmy się również, że Koło Linek w tym roku obchodziło 30- lecie istnienia.

Pan Darek posiada kilka rodzajów wędek- bata, feedera, teleskop, wędkę odległościówkę, wędki do łowienia na morzu i picera, preferuje łowienie batem i feederem.

Dzieci naszego gościa najchętniej jedzą dorsza, za pozostałymi rybami nie przepadają. Nie jedzą łowionych przez pana Darka ryb, ponieważ ten wyznaje zasadę „Złów i wypuść”.

W miłej atmosferze spędziliśmy nasze zajęcia z zaproszonym gościem, szkoda tylko,że zaplanowany czas na wywiad tak szybko się skończył.

Cieszymy się już na następne spotkanie z panem Darkiem, ponieważ będziemy mieli okazję zobaczyć wspomniany wcześniej wędkarski sprzęt naszego gościa.

Panie Darku, dziękujemy panu za spotkanie oraz za prezenty, które otrzymaliśmy od pana na zakończenie spotkania. Życzymy panu tego, by czas nie ograniczał pana w pielęgnowaniu swojej pasji.

 

Członkowie klubu „Tinca-tinca”

Zawody Rzutu Wędkarskiego w Grodkowie


Rok szkolny 2015/2016 rozpoczął się dla członków klubu Tinca-tinca finałowymi zawodami rzutowymi w Grodkowie. Chłopcy brali udział w poprzednim roku szkolnym w cyklu zawodów Grand Prix organizowanych przez Komisję do Spraw Młodzieży PZW Opole, ostatni ich etap odbył się we wrześnu w Grodkowie. Prócz rzutu do tarczy Arenberga oraz Skisha rozegrano również rzuty na odległość. Uczniowie w składzie: Jakub Hejna, Kacper Gajewski, Grzegorz Szeląg, Michał Dawid rywalizowali z liczną grupą zawodników.
Miło nam poinformować, że Kacper Gajewski w klasyfikacji uczniów do lat dwunastu zajął szóste miejsce. Kacper, gratulujemy.

 

zdjęcia

 


oprac. D.Guszkiewicz

Klub wędkarski Tinca-tinca- zajęcia dodatkowe

 

Od dwóch lat aktywnie działa w naszej szkole klub wędkarski Tinca-tinca. W zeszłym roku odeszło do gimnazjum kilkoro naszych członków, jednak powodów do zmartwienia o dalsze losy klubu nie było. Chętnych, którzy chcieli przystąpić do klubu, nie brakowało. I tak, od początku września członkowie klubu spotykają się, co piątek, o godzinie 13:05 z instruktorem, panią Dominiką Guszkiewicz, która trenuje z grupą rzut wędkarski zwany castingiem. Uczniowie, którzy stanowią skład klubu, to:

Kacper Gajewski, Michał Dawid, Grzegorz Szeląg, Dominik Guszkiewicz, Jakub Hejna, Dawid Zacharów, Jan Podgórski oraz Kinga Guszkiewicz.

Młodym klubowiczom życzę wytrwałości w treningach, udanej pracy zespołowej

i tak ważnej dla tej dyscypliny sportu, cierpliwości oraz skupienia.

opiekun klubu, p. D.Guszkiewicz

rok 2014/2015

Zawody Klubu wędkarskiego Tinca-tinca na Przygorzelu

 

     W dniu 6 czerwca odbyły się zawody spławikowe pod patronatem koła PZW Linek i Stowarzyszenia Odnowy Wsi Zieleniec. Dzięki gościnności pani Magdaleny Wojciechowskiej członkowie klubu wędkarskiego Tinca-tinca pod opieką swoich rodziców rozegrali na Gospodarstwie Rybackim w Przygorzelu zawody w łowieniu ryb połączone z testem wiedzy ekologiczno- wędkarskiej oraz rzutem kulą zanętową. Chłopców podzielono na dwie drużyny, które rywalizowały ze sobą o zdobycie pierwszego miejsca w zawodach. W przerwach między etapami zawodów był poczęstunek.
Zawody można uznać za udane, chłopcy złowili ryby, w teście wypadli dobrze i w rzutach kulą zanętową zdobywali punkty dla swoich drużyn. Warte uwagi jest również to, że dzieci spędziły dzień na łonie natury ze swoimi najbliższymi, co w dzisiejszych czasach nie zdarza się często.
Na zakończenie zawodów rozdano puchary i wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

oprac. opiekun klubu wędkarskiego

Indywidualne Mistrzostwa Okręgu PZW Opole w Wędkarstwie Rzutowym.

 

 

Dnia 16 maja 2015 roku członkowie klubu wędkarskiego Tinca-tinca w składzie:
- Jakub Hejna(najmłodszy uczestnik),Kacper Gajewski, Michał Dawid, Tomasz Duraj, Dawid Domasot, Maciej Szewczyk, Paweł Baer, Denis Czech i Filip Zbroszczyk, uczestniczyli w Indywidualnych Mistrzostwach Okręgu PZW Opole w Wędkarstwie Rzutowym, które odbyły się na stadionie w Krapkowicach-Otmęcie. Chłopcy pod opieką pani Dominiki Guszkiewicz, panów Marka Baera i Darka Szeląga rywalizowali w czterech rozgrywanych kategoriach. Miło nam poinformować, że Paweł Baer został wicemistrzem Okręgu w kategorii kadetów.

Paweł, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


oprac.D.Guszkiewicz

W sobotę, 25 kwietnia odbyły się Okręgowe Zawody Rzutu Wędkarskiego zaliczane do Grand Prix. Tym razem zostały one zorganizowane przez niektórych członków Zarząd Koła Linek we spółpracy z opiekunem szkółki wędkarskiej, panią Dominiką Guszkiewicz. Na kompleksie boisk ORLIK w Pokoju spotkało się wielu zawodników.

Panowie z koła Linek przygotowali nagłośnienie, miejsca siedzące, stanowiska dla zawodników, zajęli się również oprawą fotograficzną, służyli także pomocą każdemu uczestnikowi zawodów, który miał jakiś problem z wędką. Sprawnie i szybko poradzili sobie również z posprzątaniem po zawodach wszystkich sprzętów, rekwizytów itp.
Zawody uświetniły grupy taneczne z GOKSiR w Pokoju, które umiliły czas przybyłym na rozgrywki w trakcie podliczania punktów przez sędziów.
Na wszystkich opiekunów, sędziów, przedstawicieli Komisji Do Spraw Młodzieży czekała kawa, herbata i pyszne ciasta przygotowane przez rodziców członków klubu Tinca-tinca. Tym samym podziękowania należą się paniom: Anecie Baer, Beacie Gajewskiej, Donacie Hejna, Katarzynie Szewczyk, Beacie Dawid, Irenie Duraj oraz Zbroszczyk.
Chłopcy, którzy należą do Klubu Wędkarskiego Tinca- Tinca uczestniczyli również w przygotowaniach, ale przede wszystkim brali udział w zawodach. W otrzymanych niedawno strojach sportowych, konkurowali w rzutach wędkarskich z wieloma przybyłymi na zawody uczestnikami. Z wielką satysfakcją można powiedzieć, że chłopcy, chociaż nie zajęli miejsc na podium, to jednak niektórzy z nich znaleźli się w szóstce nagrodzonych zawodników. Do tych osób należą: Kacper Gajewski (U-12), Paweł Baer (U-14) i Tomasz Duraj (U-12). W rozgrywkach uczestniczyli również: Jakub Hejna, Michał Dawid, Maciej Szewczyk, Dawid Domasot, Filip Zbroszczyk i Denis Czech.

Wyniki zawodów w poszczególnych kategoriach (miejsca nagradzane):
Kategoria U-12
1. Oleksy Kacper - Otmuchów
2. Bodzich Filip- Ikra Casting Club
3. Waliduda Damian- Grodków
4. Oleksy Milena- Otmuchów
5. Wach Wiktor- Otmuchów
6. Gajewski Kacper- Tinca-Tinca Pokój, Jabłoński Patryk- Namysłów Miasto

Kategoria U-14

1. Biały Kamil- Namysłów Miasto
2. Sieradzki Dawid- Namysłów Miasto
3. Kulesa Zuzanna- Ikra Casting Club
4. Borowiec Marcin- Otmuchów
5. Baer Paweł- Tinca- Tinca Pokój
6. Duraj Tomasz- Tinca-Tinca Pokój

Kategoria U-16

1. Ołpiński Krystian- Namysłów Miasto
2. Lubojański Jakub- Namysłów GOBIO
3. Kubicki Jakub- Namysłów Miasto
4. Lityński Jakub- Otmuchów
5. Mosiej Grzegorz- NSM Namysłów
6. Kiczma Wiktoria- Murów

Kategoria U-16+

1. Korczewska Patrycja- Grodków
2. Putowski Arkadiusz- NSM Namysłów
3. Hładik Krzysztof- Namysłów GOBIO
4. Krawczyk Andrzej- Opole Garnizonowe
5. Krasa Patryk- Gracze
Zawody przebiegły sprawnie, cieszyły się również powodzeniem, czego dowodem były gratulacje składane na ręce prezesa koła, pana Darka Szeląga.
Przy pięknej aurze tego dnia rozdanych zostało wiele pucharów, medali, dyplomów i nagród rzeczowych. Jedną z osób wręczających zasłużone nagrody, była zaproszona pani wójt, Barbara Zając.
W miłej atmosferze zakończono zawody rzutu wędkarskiego, kolejne już niebawem...


oprac. D.Guszkiewicz

Halowe zawody rzutowe Gogolin 2015

 

W sobotę 14 marca, członkowie klubu Tinca- Tinca w składzie: Jakub Hejna, Kacper Gajewski, Michał Dawid, Tomasz Duraj, Maciej Szewczyk, pojechali na zawody w rzucie wędkarskim połączone z pisaniem testu ekologiczno- wędkarskiego. Chłopcy osiągnęli lepsze wyniki, niż na ostanich zawodach, z czego jesteśmy dumni, dodatkowo Jakub Hejna, uczeń klasy IB został nagrodzony pucharem, dyplomem oraz nagrodami rzeczowymi za to, że był najmłodszym uczestnikiem zawodów.

Następne zawody odbędą się 24 kwietnia w naszej szkole, na kompleksie boisk Orlik . Czasu mamy niewiele, dlatego trzeba zebrać wszystkie siły i trenować.

oprac. D.Guszkiewicz

Klub Tinca-Tinca bierze udział w akcji sprzątania Gliniaków

 

     To już drugi raz od momentu zaistnienia klubu, jego członkowie wraz z opiekunami przeszli się po Gliniakach w Zieleńcu, w celu wyzbierania śmieci. Również tego roku chłopaki mieli co sprzątać. W sumie uzbierali ponad 10 worków odpadów.

Należy podkreślić, że członkowie klubu bez zastanowienia zgodzili się na akcję sprzątania i w sobotę, o godzinie 9:00 stawili się na mejscu zbiórki.

W porządkowaniu udział wzięli: 

z naszej szkoły-Jakub Hejna, Kinga Guszkiewicz, Dawid Domasot, Maciej Szewczyk, Michał Dawid Dominik Guszkiewicz oraz uczniowie z Publicznego Gimnazjum- Jakub Piechura, Filip Zbroszczyk, Denis Czech i Paweł Baer.

Chłopcom wielkie dzięki za pomoc w uporządkowaniu Gliniaków.

oprac. D.Guszkiewicz

   Klub wędkarski Tinca-tinca trenuje rzuty wędkarskie w każdy piątek na sali gimnastycznej w Pokoju. Chłopcy mogli zaprezentować swoje umiejętności na Okręgowych Zawodach Halowych "Ozimek 2015", w których wzięło udział 85 uczestników. Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Hejna, Kacper Gajewski, Tomasz Duraj, Maciej Szewczyk. Chłopcy pojechali 24 stycznia autokarem do Ozimka, pod opieką pani Dominiki Guszkiewicz, trenera i opiekuna klubu oraz pana Dariusza Szeląga, prezesa koła Linek. 

W kategori wiekowej do 12 lat (U12) Kacper Gajewski zajął na 23 przeciwników 7 miejsce! 

    Zawody w Ozimku zaliczają się do rzutowego GPX, więc chłopcy zdobyli swoje pierwsze punkty. Przed klubem jeszcze cztery wyjazdy, po których ogłoszony zostanie ostateczny zwycięzca/zwyciężczyni zawodów, jak i najlepsza drużyna zawodów.

     Klub Tinca- tinca zbiera siły, kolejne treningi przed nami, a chęci do ćwiczeń klubowiczom nie brakuje.

    Składamy podziękowania kołu PZW Linek za zorganizowanie nam transprtu na zawody oraz zasponsorowanie obiadu. 

Kolejne zawody w marcu, do tego czasu ćwiczymy rzuty...

 

oprac.D.Guszkiewicz

  Z początkiem stycznia odbyło się w sali wiejskiej w Zieleńcu zebranie sprawozdawcze koła PZW Linek, w którym to udział wzięli również członkowie klubu Tinca-tinca. My również zdaliśmy sprawozdanie z dotychczasowej działalności. Miło nam też poinformować, że chłopcy z klubu otrzymali statuetki za czynny udział w działalności na rzecz koła Linek. W zeszłym roku szkolnym działalność naszej szkółki obfitowała w wiele wydarzeń, mamy nadzieję, że i tego roku w naszym klubie będzie się dużo działo.

oprac. D.Guszkiewicz

rok szkolny 2014/2015

Trening na "Gliniakach"

 

Członkowie szkółki wędkarskiej spotkali się wraz z opiekunem w czwartek, 23.05.2014 na "Gliniakach", żeby potrenować przed zbliżającymi się 31.05.2014 zawodami wędkarskimi dla dzieci i młodzieży. Wszyscy byli obecni, każdy przygotowany do połowu ryb, niektórzy nawet przygotowali zrobioną według własnego przepisu zanętę. Młodzi wędkarze przez trzy godziny zajmowali swoje stanowiska i próbowali złowić rybę, jednym się udało, innym nie. Należy podziękować w tym miejscu pani Gajewskiej, mamie Kacpra, najmłodszego członka szkółki, panu Dawid Ryszardowi, Piechurze Piotrowi za wspracie podczas treningu, z ich pomocą połowy były bezpieczne. W najbliższych dniach chłopcy będą pomagali przygotować "Gliniaki" na zawody dla dzieci i młodzieży, przed nimi jeszcze trening rzutu wędkarskiego, ponieważ w dzień zawodów odbędzie się jeszcze mini olimipiada rzutu wędkarskiego, w której młodzi wędkarze wezmą udział. Trzymamy za chłopaków kciuki i życzymy wielu sukcesów na zawodach :)

oprac. D. Guszkiewicz

trening na "Gliniakach"

XXI Okręgowy Turniej Młodzieży Wędkarskiej 2014

 

Chłopcy ze szkółki pojechali 10.05.2014 do Grodkowa na drugi etap trójboju drużynowego. Na całość turnieju składają się następujące konkurencje: 

a) test wiedzy ekologiczno- wędkarskiej;

b) casting (rzut wędkarski);

c) test sprawnościowy;

d) zawody spławikowe.

Młodzi wędkarze w Grodkowie zaliczali test sprawnościowy(rzut kulą i rzut na odległość) oraz casting (rzut wędkarski).

W zawodach drużynowych reprezentowały naszą szkółkę dwie drużyny:

Pokój I- Duraj Tomasz, Zbroszczyk Filip i Czech Denis ( kolega ze szkółki z Domaradza)

Pokój II- Domasot Dawid, Piechura Jakub, Baer Paweł ( kolega ze szkółki w Domaradzu).

Indywidualnie występowali : Dudik Krzysztof, Szewczyk Maciej, Gajewski Kacper.

W teście sprawnościowym indywidualnie- kategoria U-12 - Dawid Domasot zajął 7 miejsce, Tomasz Duraj 11 miejsce. W kategorii U-14 natomiast Piechura Jakub zajął 11 miejsce, Zbroszczyk Filip 13, Krzysztof Dudik 20 miejsce.

Miło nam poinformować, że po dwóch konkurencjach drużyna Pokój I zajmuje w klasyfikacji końcowej 9 miejsce na siedemnaście drużyn. To miejsce bardzo nas cieszy, tym bardziej, że szkółka isnieje dopiero od tego roku szkolnego. 

Przed szkółką ostatni etap- zawody spławikowe na Kanale Ulgi w Opolu. Trzymajmy kciuki za naszych chłopaków!

 

oprac. D. Guszkiewicz

 

Chłopcy, chociaż w środę wolni od nauki byli, to do szkoły na trening chętnie przybyli

W środę, 30.04.2014, uczniowie należący do szkółki spotkali się z opiekunem, żeby potrenować przed przypadającymi na 10. maja zawodami w Grodkowie. Wtedy właśnie odbędzie się drugi etap trójboju drużynowego, który składa się z dwóch części: rzutu kulą zanętową oraz rzutu wędkarskiego. Członkowie szkółki ćwiczyli rzuty kulą,, tyle, że nie tą prawdziwą, tylką piłką tenisową do celu. W tej części zawodów można zdobyć maksymalnie 100 punktów, co ma naprawdę wielkie znaczenie w klasyfikacji drużynowej, dlatego chłopaki ćwiczą. Miejmy nadzieję, że będzie dobrze. Tu chcielibyśmy pochwalić Filipa Zbroszczyka i Dawida Domasota, chłopcy mieli niezłe wyniki. 

oprac. opiekun szkółki

Młodzi wędkarze z naszej szkółki zostali nagrodzeni...

 

We wtorek, 29.04.2014, po zakończeniu montażu słowno- muzycznego z okazji Kanonizacji Jana Pawła II, pani dyrektor Anna Jakubik, rozdawała dyplomy wszystkim uczniom, którzy zdobyli w przebytych konkursach szkolnych i olimpiadach sportowych wyróżnienia. Publiczność nagradzała oklaskami zaproszonych na scenę „konkursowiczów”. Po przemówieniu pani dyrektor, na scenie pojawił się prezes koła wędkarskiego „Linek”, pan Dariusz Szeląg. Pan Darek wywołał zdumienie na twarzach członków naszej szkółki, jak się okazało, on też postanowił w imieniu zarządu koła „Linek” wręczyć „nagrody specjalne” chłopcom należącym do szkółki. Młodzi wędkarze otrzymali legitymację członkostwa PZW. Dodatkową nagrodę otrzymali również Filip Zbroszczyk, który biorąc udział w Okręgowych zawodach w Gogolinie, uzyskał wysoki wynik w teście ekologiczno- wędkarskim, a Kacper Gajewski zasłużył na nagrodę za to, że jest jednym z najmłodszych zawodników, który bierze udział w zawodach rzutu wędkarskiego. Podziękowania otrzymała również pani Dominika Guszkiewicz za prowadzenie szkółki i sprawne mobilizowanie chłopców do działalności w szkółce. Zarządowi Koła PZW "Linek" dziękujemy za ufundowanie nagród, a panu Szelągowi za wspieranie naszej szkółki i wszelką pomoc.  

oprac. członkowie i opiekun szkółki

Przygotowania do kolejnego etapu trójboju drużynowego...

 

Chłopcy ze szkółki wędkarskiej wraz z opiekunem spotkali się w sobotę, 26.04.2014 na Gliniakach, aby potrenować łowienie ryb przed zawodami, które odbędą się w maju, na Kanale Ulgi w Opolu. Na zajęcia przyszli prawie wszyscy członkowie szkółki, dwie osoby przyszły z osobą wspierającą, czyli rodzicem, co bardzo cieszy z uwagi na fakt, że to sobota i przeważnie dorośli "ciągle" mają coś do zrobienia. Chłopcy przed przystapieniem do łowienia ryb, montowali zestawy do połowu, co nie sprawiło im większego kłopotu, gdyż tę technikę trenowali już wczesniej. Każdy(prawie) z młodych wędkarzy złowił rybkę, co bardzo cieszy, ponieważ dla tak początkujących wędkarzy złowienie ryby to wielka radość i szczęście. Bardzo chcemy podziękować panom: Dariuszowi Szelągowi, Michałowi Szelągowi oraz Ireneuszowi Guszkiewiczowi za pomoc i wsparcie udzielone chłopakom w trakcie treningu.

Zdjęcia z treningu można zobaczyć w galerii zamieszczonej poniżej.

oprac. D.Guszkiewicz

Halowe Zawody w Wędkarstwie Rzutowym w Gogolinie

 

To już kolejny raz, kiedy członkowie szkolnej szkółki wędkarskiej w składzie:

 

 


- Zbroszczyk Filip,

- Domasot Dawid,
- Duraj Tomasz,
- Gajewski Kacper,
- Piechura Jakub
wzięli udział w zawodach rzutowych, które odbyły się 30.03.2014r. w Gogolinie. Uczestnicy zawodów przygotowywali się do nich trenując w poniedziałki pod okiem pana Krzysztofa Hładika i opiekuna szkółki. Zawody w Gogolinie były pierwszą z części trójboju drużynowego. Młodzi wędkarze w maju wezmą udział w jeszcze dwóch etapach tego konkursu, jeden z nich będzie miał miejsce w Grodkowie, a drugi na Kanale Ulgi w Opolu. Na trójbój składają się;
- pierwszy etap- test ekologiczno-wędkarski i zawody rzutu wędkarskiego,
- drugi- rzut kulą zanętową do celu i zawody rzutu wędkarskiego,
- trzeci- łowienie ryb na Kanale Ulgi
W zawodach uczestniczyło ok. 100 osób. Miło nam powiedzieć, że Filip Zbroszczyk zajął 7 miejsce w testach w kategorii wiekowej U-14, natomiast Tomasz Duraj zajął 9 miejsce w kategorii U-12.
Przed chłopakami czas na przygotowanie się do kolejnych zawodów, teraz będziemy trenowali trafianie kulą zanętową do celu. Mamy nadzieję, że w Grodkowie uda nam się osiągnąć dobre wyniki.

oprac. opiekun szkółki

Halowe zawody rzutu wędkarskiego w Grodkowie

 

Dzisiaj, tj. 02.03.2014 pojechaliśmy na drugie zawody rzutu wędkarskiego do Grodkowa.Tym razem wiedzieliśmy już, jak przebiegać będzie ta impreza, co zniwelowało trochę nasz stres w trakcie zawodów. W rzutach wzięłli udział: Gajewski Kacper, Dawid Michał, Domasot Dawid, Duraj Tomasz, Piechura Jakub i Zbroszczyk Filip. W sumie w zawodach uczestniczyło 85 zawodników w trzech kategoriach wiekowych- U12( do 12 lat), U14 (do 14 lat), U16(do 16 lat) i U18(do 18 lat). Kuba i Filip byli w grupi U 14, pozostali nasi reprezentaci w U12. Chłopcy w ostatnim czasie dużo więcej trenowali niż przed poprzednimi zawodami. Wyniki nie były jeszcze tak wysokie, by móc stanąć na podium, ale młodzi wędkarze poprawili znacznie swoją punktację z zawodów w Ozimku. W dalszym ciągu będziemy trenować, chłopcy wracali z zawodów podbudowani, ponieważ zobaczyli, że warto ćwiczyć, gdyż to przynosi efekty i już pytali opiekuna szkółki, kiedy kolejne treningi. Niektórzy z nich chcą kupić dla siebie na własność specjalną wędkę do ćwiczenia rzutu wędkarskiego i poprosili już prezesa koła Linek, pana Darka Szeląga o zamówienie wędki. Następne zawody 30.04.2014 w Gogolinie, oprócz rzutu wędkarskiego czeka nas test wiedzy o wędkarstwie i nie możemy tracić czasu, zabieramy się ostro do trenowania i zobaczymy, jakie będą wyniki naszej pracy. Chcielibyśmy pogratulować również koledze, który razem z nami trenował na sali gimnastycznej, Denisowi Czech ze szkółki "Karp", który zajął III miejsce w kategorii U14. 

Zdjecia można obejrzeć w galerii poniżej.

oprac. członkowie i opiekun szkółki, D.Guszkiewicz

Sprzątamy na "Gliniakach"

Dnia 15.02.2014 uczniowie należący do szkółki(oraz gościnnie Kacper Dedek) pozbierali śmieci pozostawione na "Gliniakach" przez wedkarzy (albo raczej "pseudowędkarzy"). 

Chłopcy wraz z organizatorem oraz opiekunem szkółki przeszli wokół stawów i sumiennie wyzbierali wszystkie odpady.
Młodzi wędkarze w pełni zasłużyli na pochwałę i ciepły poczęstunek, ponieważ ilość odpadów była naprawdę imponująca i przekroczyła najgorsze obawy organizatorów. 

Akcja sprzątania na "Gliniakach" udała się, szkoda tylko, że zebrane śmieci pozostawiają ludzie, którzy są tak blisko związani z przyrodą jak wędkarze.

oprac. KrzysztofPrzed nami kolejne zawody, dlatego trenujemy, bo na końcu zostać nie chcemy.

 

W poniedziałek, 10.02.2014 członkowie szkółki wędkarskiej rozpoczęli ćwiczenie rzutu wędkarskiego pod okiem pana Krzysztofa Hładika. Każdy miał szansę trochę porzucać, bo wędek mieliśmy pod dostatkiem. Pan Krzysztof podpowiadał chłopakom, jak wykonywać prawidłowe rzuty wędkarskie. Na treningu nikt się nie obijał, każdy chciał poćwiczyć. Niektórych uczestników bolały dłonie po treningu, ale zapytani następnego dnia o samopoczucie po ćwiczeniach, odpowiadali, że bardzo dobrze i natychmiast pytali, kiedy kolejne spotkanie. 

Podczas ferii będziemy trenowali w poniedziałki, 17.02.2014 oraz 24.02.2014 od godziny 11.00 do 13.00. Żywimy nadzieję, żę czas poświęcony na treningi zaowocuje lepszymi wynikami w rzutach wędkarskich. 

Natomiast w sobotę, 15.02.2014 bedziemy pomagali porządkować teren gliniaków w Zieleńcu, każdy, kto zechce pomóc, jest milie widziany. Zbiórka- 9.00 na stanicy.

Zdjęcia z treningu tutaj

oprac.  młodzi wędkarze i D.Guszkiewicz

Nasze pierwsze zawody 

 

 

Grupa młodych wędkarzy naszej szkółki wędkarskiej wzięła 01.02.2014r. udział w Okręgowych Halowych Zawodach Rzutowych rozgrywanych pod patronatem Rady Osiedla Ozimek OSM "Przyszłość" oraz Komisji ds. Młodzieży ZO PZW Opole. Uczniowie naszej szkoły: Kacper Gajewski, Tomasz Duraj, Michał Dawid, Dawid Domasot i Jakub Piechura pod opieką pani Dominiki Guszkiewicz reprezentowali naszą szkółkę w zawodach. Wszyscy uczestnicy, a było ich 80, zostali serdecznie przywitani. Przebieg zawodów iatmosfera panująca na sali były godne pochwały.

Od paru dni dopiero jesteśmy w posiadaniu wędęk do trenowania wędkarstwa rzutowego, więc chłopcy nie zajęli wysokich miejsc, ale liczyła się dobra zabawa i taką też mieliśmy. Chcemy jednak dodać, że nasz najmłodszy wędkarz, Kacper Gajewski, otrzymał specjalną nagrodę, ponieważ okazał się jednym z najmłodszych uczestników zawodów. Nasz patron, prezes koła PZW Pokój, pan Dariusz Szeląg już zorganizował dla szkółki stałego trenera, którym będzie pan Krzysztof Hładik, członka Komisji Okręgowej Do Spraw Młodzieży. Chłopcy chcą poprawić swoje wyniki rzutowe i postanowili ostro zabrać się do ćwiczeń. Następne zawody już niebawem, bo 02.03.2014 w Grodkowie

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom zawodów oraz wszystkim zawodnikom i zawodniczkom biorącym udział w zawodach, których jak się dowiedzieliśmy, z roku na rok jest coraz więcej, a ich wyniki są coraz lepsze. Składamy podziękowania dla gospodarzy zawodów w Ozimku. Wielkie podziękowania dla komisji ds. młodzieży za profesjonalne zorganizowanie zawodów.

Chcielibyśmy jeszcze szczególnie podziękować panu Darkowi Szelągowi za zorganizowanie dla nas transportu do Ozimka oraz Zarządowi Koła PZW Linek za zakup sprzętu do trenowania rzutu wędkarskiego. 
Zdjęcia tutaj

oprac. D.Guszkiewicz

 

 

Rzut wędkarski

 

W sobotę, 18.01.2014 spotkaliśmy się z instruktorem z Namysłowa oraz grupą uczniów z Domaradza, żeby poćwiczyć rzut wędkarski. Zajęcia odbywały się na sali gimnastycznej, pan Putowski Włodzimierz wyjaśnił nam, co to jest skisz, teraz już wiemy, więc możemy wyjaśnić to pojęcie. Skisz polega na rzucie wędką do drewnianej tarczy odchylonej od powierzchni pod określonym kątem. Bez względu na to, w kótre miejsce tarczy się trafi, zalicza się tyle samo punktów. Chłopaki wytrwale ćwiczyli swoje rzuty. Niebawem wybierzemy się na nasze pierwsze zawody w rzucie wędkarskim, chłopaków czeka intensywny trening, czas pokarze, jak im pójdzie.

Zdjęcia z treningu można zobaczyć tutaj

oprac. D.Guszkiewicz

Dogodna lokalizacja
Dogodna lokalizacja

Młodzi wędkarze

 

W sobotę, 11.01.2014 spotkaliśmy się kolejny raz w sali wiejskiej w Zieleńcu z panem Darkiem Szelągiem i naszym opiekunem, panią Dominiką Guszkiewicz. Celem tego zebrania było zapoznanie się z wszelkiego rodzaju zanętami, aromatami i przynętami do połowu ryb. Pan Szeląg opowiedział nam, w jaki sposób przygotować zanętę, mówił o doborze odpowiedniej zanęty do danego akwenu oraz gatunku ryb. Z uwagą słuchaliśmy naszego instruktora. Jak na każdych zajęciach, tak i tym razem trenowaliśmy przygotowanie zestawu do połowu ryb. Jednym szło lepiej, innym sprawiało to trochę trudności. Na zakończenie otrzymaliśmy od pana Dariusza fajne prezenty, za co serdeczne dzięki. 

Zdjęcia można obejrzeć tutaj

 

 opracował

przewodniczący szkółki Tinca-Tinca

Jakub

Aktywizujące metody nauczania
Aktywizujące metody nauczania

Zanęta, główny temat spotkania szkółki

 

Chłopcy ze szkółki wędkarskiej spotkali się w sobotę, 21.12.2013 w świetlicy wiejskiej w Zieleńcu z panem Michałem Szeląg, żeby dowiedzieć się od zaproszonego gościa o zanętach. Co to jest zanęta? To „… każda substancja, która służy do zwabienia ryb na łowisko. Nęcenie, czyli podawanie zanęty w określone miejsce łowiska w celu zgrupowania tam ryb, jest charakterystycznym elementem wszystkich stacjonarnych technik wędkarstwa gruntowego.”[1] 

Z zanętą jest tak, jak z dobrym jedzeniem, „nawet najlepiej przyrządzona potrawa jest niewiele warta, jeśli składniki, z których została zrobiona, były złej jakości. Podobnie jest z zanętą. Nęcenie z pewnością nie powinno być sposobem na zagospodarowywanie kuchennych lubprzemysłowych odpadów wątpliwej świeżości. Aby zanęta skutecznie wabiła ryby, musi być wykonana wyłącznie ze świeżych, czystych, pochodzących z pewnego źródła składników.”[2]

O tym jak i na wiele innych tematów związanych ze sposobem przyrządzania zanęt, ich podawania, wyborze miejsca nęcenia rozmawiali młodzi wędkarze z panem Michałem.

Po wykładzie połączonym z ćwiczeniami praktycznymi chłopcy poćwiczyli jeszcze wiązanie węzłów wędkarskich, tyle, że tym razem zrobiliśmy sobie wiązanie na czas i zdecydowanym faworytem okazał się Jakub Piechura. Gratulujemy!

Zdjęcia ze spotkania tutaj

 

 oprac. D. Guszkiewicz[1] J.Kolendowicz, T. Zalewski, Wędkarstwo gruntowe cz.II, Multioficyna Wydawnicza, Warszawa 1998, s.60

[2] Ibidem, s.61

Węzły wędkarskie (17.12.2013)

 

Każdy wędkarz ma opanowane wiązanie węzłów wędkarskich do perfekcji. Uczniowie należący do szkółki Tinca-tinca ćwiczą technikę wiązania węzłów, kiedy to tylko możliwe. Ten trening jest bardzo ważny, ponieważ nad wodą zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje. Członkowie szkółki ćwiczyli pod fachowym okiem pana Darka Szeląga w naszej szkole. Myślę, że należy się pochwała dla chłopaków za wytrwałość, ponieważ wiązanie węzłów wymaga wiele cierpliwości, a jak wiadomo, to nie łatwa sztuka.

 

Więcej zdjęć obejrzeć można TUTAJ

 

oprac. członkowie szkółki i D.Guszkiewicz

Rzut wędkarski

W sobotę, 07.12.2013 nasza szkółka wędkarska odbyła pierwsze ćwiczenia wędkarstwa rzutowego. Niejeden z was zapytałby pewnie, na czym to polega? W tej dyscyplinie sportu chodzi o rzucenie ciężarkiem do celu, którym są tarcze. Ważne jest, w który krąg na tarczy trafi ciężarek, ponieważ celność podlega ocenie. Oprócz tego odległość wykonanych rzutów podlega punktacji. Wędkarstwo rzutowe to dyscyplina, która wykorzystuje istotne techniki wędkarskie: muchową i spinningową.

Chłopcy naszej szkółki trenowali rzuty pod kontrolą opiekuna kółka wędkarskiego z Gimnazjum Nr 2 w Namysłowie, pana Włodzimierza Putowskiego, który do pomocy w treningu przywiózł ze sobą chłopców fachowo obsługujących wędkę do sportu rzutowego.

Jak przebiegały pierwsze ćwiczenia, można zobaczyć na zdjęciach.

 

oprac. członkowie szkółki i D. Guszkiewicz

 

Wiązanie zestawów wędkarskich

 

Jeszcze w piątek, 22.11.2013 uczniowie naszej szkoły projektowali w sali komputerowej logo szkółki, a już w sobotę, 30.11.2013 uczyli się samodzielnie montować zestawy. Pod opieką pana Dariusza Szeląga młodzi wędkarze próbowali wiązać haczyk na żyłce. Tego dnia poznali również budowę zestawu pełnego (bata). Jak grupa radziła sobie z pierwszymi ćwiczeniami praktycznymi, można zobaczyć na dołączonych zdjęciach.
W kolejną sobotę, tj. 07.12.2013 szkółka spotka się w sali gimnastycznej w Pokoju, w której będzie można pod fachowym okiem instruktora rozpocząć trening sportu rzutowego. Wszystkich chętnych zapraszamy, sobota, godz. 9.00, sala gimnastyczna.

Więcej zdjęć można obejrzeć TUTAJ

 


                                                        oprac. członkowie szkółki D.Guszkiewicz                                                                              

Szkółka wędkarska Tinca-tinca

 

„… Nie widziałem jeszcze człowieka, który by w trakcie łowienia ryb mógł się czymkolwiek przejmować, i który by nie ukochał przyrody…”


Tadeusz Andrzejczyk

 

 

Większość z nas ma jakieś zainteresowania, hobby, pasje. Wędkarstwo należy do zamiłowania, którym interesuje się mnóstwo ludzi. Również w szkole podstawowej w Pokoju znaleźli się uczniowie, którzy chcieliby zgłębić swoją wiedzę na temat szeroko pojętego łowienia ryb. Dlatego też w listopadzie została założona szkółka wędkarska w naszej szkole. Jej patronem jest Koło Wędkarskie Linek z siedzibą w Pokoju. Pierwsze spotkanie z zainteresowanymi uczniami odbyło się 16.11.2013 w świetlicy wiejskiej w Zieleńcu. Chętni spotkali się z opiekunem szkółki, panią Dominiką Guszkiewicz i prezesem Koła Wędkarskiego „Linek”, panem Dariuszem Szelągiem. W programie tego dnia punktem pierwszym było omówienie programu szkółki wędkarskiej i projektu szkoły z klasą 2.0. Następnie został wybrany zarząd i nazwa szkółki. Decyzją większości grupy, szkółka nosi nazwę Tinca-Tinca, co jest łacińską nazwą gatunkową lina - herbowej ryby patronackiego koła. Punktem kulminacyjnym spotkania była prezentacja sprzętu wędkarskiego przeznaczonego do różnych metod połowu.
Niebawem kolejne spotkanie, na którym będziemy rozmawiać o składnikach zanęt, zanętach, sposobach ich przyrządzania i podawania. Nauczymy się też samodzielnie montować zestawy( poznamy różne węzły wędkarskie oraz ich zastosowanie).

Zarząd Szkółki Wędkarskiej „Tinca-Tinca”

Przewodniczący- Jakub Piechura
Zastępca- Filip Zbroszczyk
Sekretarz- Tomasz Duraj
Skarbnik- Dawid Domasot

Członkowie:
Krzysztof Dudik
Dawid Jaszczyk
Maciej Szewczyk
Michał Dawid
Kacper Gajewski

 

Więcej zdjęć TUTAJ

oprac. D. Guszkiewicz