NIEPODLEGŁA


07.11.2019

MEDIA O NASZYM MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI

Ponad trzysta osób wzięło udział w naszym Marszu Niepodległości w Pokoju.

Zapraszamy do lektury artykułu "Wspomnienia z II Marszu Niepodległości": https://psppokoj.pl/kronika-szkoly.html oraz galerii zdjęć na portalu opowiecie.info: https://opowiecie.info/pokoj-marsz-niepodleglosci-uczniowie-przedszkolaki/

 

07.11.2019

II Marsz Niepodległości

Niepodległość jest darem dla każdego narodu. 11 listopada 1918 roku Polacy po 123 latach niewoli i zaborów odzyskali upragnioną wolność. 6 listopada 2019 roku w naszej szkole odbył się Marsz Niepodległości. Celem marszu było upamiętnienie 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, propagowanie zdrowego trybu życia wśród uczniów i lokalnej społeczności, integracja uczniów oraz mieszkańców Pokoju. W marszuulicami Pokoju wzięli udział uczniowie, nauczyciele naszej szkoły, dzieci z Publicznego Przedszkola w Pokoju, wójt gminy Pokój Barbara Zając oraz mieszkańcy. Uczestnicy byli ubrani w narodowe barwy biało – czerwone i wykonane wcześniej biało – czerwone kotyliony. Uczestnicy mieli ze sobą transparenty, flagi i baloniki. Wszyscy biorący udział w marszu pokazali, ze to czas radosnego świętowania.

rok szkolny 2018/2019

09.12.2018

Konkurs Plastyczny "Najlepsze Hasło Promujące Nowoczesny Patriotyzm"

02.12.2018

Sto Drzew na 100-lecie Odzyskania Przez Polskę Niepodległosci


15 listopada 2018 roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Pokoju brali udział w sadzeniu drzewek. Akcja była zorganizowana przez uczniów biorących udział w programie „Młodzi w akcji”. Uczniowie postanowili w sposób ekologiczny uczcić przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem akcji było zwrócenie uwagi mieszkańców na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne naszej okolicy, gdyż taka proekologiczna postawa stanowi dzisiaj jedną z form nowoczesnego patriotyzmu. W akcji brali udział przedstawiciele Nadleśnictwa Kup. Osoba kontaktowa ds. Promocji i Edukacji  inż. Adam Janicki oraz podleśniczy Krzysztof Pogrzeba.

02.12.2018

Konkurs Plastyczny„Nasze symbole narodowe – patriotyczne aranżacje sal”

02.12.2018

Konkurs Recytatorski „Ojczyzna w poezji”

09.11.2018

„Rekord dla Niepodległej”

02.12.2018

Marsz Niepodległości

Niepodległość jest darem dla każdego narodu. 11 listopada 1918 roku Polacy po 123 latach niewoli i zaborów odzyskali upragnioną wolność. 8 listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się Marsz Niepodległości. Celem marszu było upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, propagowanie zdrowego trybu życia wśród uczniów i lokalnej społeczności oraz integracja uczniów i mieszkańców Pokoju. Inicjatorem wydarzenia byli uczniowie biorący udział w projekcie „Młodzi w akcji”. W marszu ulicami Pokoju wzięli udział uczniowie, nauczyciele naszej szkoły, dzieci z Publicznego Przedszkola w Pokoju, wójt gminy Pokój, pani Barbara Zając oraz mieszkańcy. Uczestnicy byli ubrani w narodowe barwy biało – czerwone i wykonane wcześniej biało – czerwone kotyliony. Uczestnicy mieli ze sobą transparenty, flagi  i baloniki. Wszyscy biorący udział w marszu pokazali, że to czas radosnego świętowania.

PISZEMY KARTKI DLA BOHATERÓW
PISZEMY KARTKI DLA BOHATERÓW
02.12.2018

Akcja BohaterOn

02.12.2018

Dyktando Niepodległościowe „PO POLSKU O HISTORII”

9 października 2018 r. nasi uczniowie włączyli się do pisania VI Dyktanda Niepodległościowego.
Dyktando było pisane w ponad 1600 szkołach sześciu województw - tyle osób w jednym czasie (!) uczyło się historii po polsku. Wspólne wczytywanie się w teksty poświęcone bohaterom i wydarzeniom historycznym stało się okazją do refleksji nad językiem polskim.

02.12.2018

Wycieczka do Auschwitz - Birkenau

Uczniowie klasy VI, VII i VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Pokoju w dniu 4 października 2018 roku zwiedzali Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Głównym założeniem wyjazdu było uświadomienie uczniom, czym był Holokaust, jako akt ludobójstwa dokonany na około 6 milionach Żydów, a którego symbolem jest obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz –Birkenau. W czasie około 3,5 godzinnego spaceru po kompleksach obozów, uczniowie w wielkim skupieniu wysłuchali opowiadań przewodników na temat zasady funkcjonowania obozu koncentracyjnego oraz niezwykłych ludzkich historii znanych z relacji opisywanych już po wojnie. Uczniom podczas zwiedzania towarzyszył cytat George’a Santayana: „ Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”. Wyjazd do Muzeum w Oświęcimiu zrobił na uczniach duże wrażenie, wstrząsające widoki, które zobaczyli, oraz historie więźniów, o których usłyszeli, na długo pozostaną w ich pamięci jako prawdziwa lekcja historii. Wycieczka była czymś co trudno opisać, to trzeba przeżyć. Uczniowie uświadomili sobie jak cenne są wolność, poczucie bezpieczeństwa i pokój.

02.12.2018

Nasze wrażenia po obejrzeniu filmu pt. „Dywizjon 303”

Książka „ Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera była inspiracją do stworzenia filmu pod tym samym tytułem.„ Upowszechnia on wiedzę historyczną na temat udziału polskich lotników w Bitwie o Anglię oraz promuje postawy patriotyczne. Przybliża również sylwetki i ponadprzeciętne umiejętności naszych pilotów .
Magda – „Dywizjon 303” bardzo mi się podobał, gdyż był ciekawy i przypominał o walce naszych lotników walczących za ojczyznę.
Zuzia – Film był interesujący, ponieważ przybliżył nam historię naszego dywizjonu.
Martyna – Film był bardzo realistyczny.
Jacek – Podobały mi się sceny w powietrzu.
Pola – Bardzo ciekawy film. Opowiadał o tym, jak Polacy dzielnie walczyli w czasie II wojny światowej.

02.12.2018

KONCERT Z OKAZJI STULECIA NIEPODLEGŁOŚCI

15 września 2018 roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Pokoju brali udział w koncercie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej w kościele Rzymskokatolickim pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Fałkowicach. Koncert symfoniczny pod batutą Dyrygenta Przemysława Neumanna zorganizowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, gdzie tematem przewodnim w 2018 roku jest „Niepodległa dla wszystkich”. Filharmonicy wykonali dzieła Witolda Maliszewskiego – Uwerturę Radosną oraz I Symfonię. Wśród zgromadzonych gości byli m. in. Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Wójt Gminy Pokój Barbara Zając oraz Sekretarz Gminy Pokój Joanna Ptaszek. Uczniowie brali udział w wydarzeniu promującym lokalne dziedzictwo w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości.