ABSOLWENCI


Szanowni Absolwenci! Drodzy Rodzice!

 

Zpraszamy wszystkich Absolwentów Publicznej Szkoły Podstawowej w Pokoju do wypełnienia ankiety dotyczącej Państwa funkcjonowania w życiu szkoły. Chętnie poznamy losy każdego z Was, a nasi obecni uczniowie zobaczą, że warto… Warto mieć marzenia, cele, podążać określoną drogą.
Inicjatywa ma zachęcić dzieci do odkrywania i rozwijania swoich talentów, uzdolnień i zainteresowań. Mamy nadzieje, że rozmowa z rodzicami pomoże uświadomić dzieciom, że zainteresowania, które mamy w dzieciństwie często są rozwijane i kontynuowane w życiu dorosłym. Jeżeli nasze dziecięce pasje, zdolności i zainteresowania zostaną dostrzeżone i rozwijane, często ma to wpływ na to, czym zajmujemy się w życiu dorosłym, zawodowo, czy tez hobbystycznie.

 

Napiszcie do nas: pspp@poczta.fm z dopiskiem: Absolwenci 

 

Dziękujemy!

Dr inż. Justyna Bazan


Dr inż. Justyna Bazan uzyskała stopień doktora nauk medycznych w zakresie biologii medycznej - biochemii. Podczas studiów podjęła pracę w IITD PAN we Wrocławiu, gdzie zajęła się projektem związanym z możliwością wykorzystania bakteriofagów do szybkiej diagnostyki zakażeń. Tematykę tą kontynuowała podczas studiów doktoranckich i pracy dla WCB EIT+. Kształciła studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, prowadziła projekt dla MNiSW, koordynowała badania kliniczne, oceniała projekty dla PARP. Obecnie zajmuje się zarządzaniem i komercjalizacją projektów innowacyjnych oraz ich ochroną patentową. Zwróciła uwagę, że poza wiedzą w szkole zdobywane są kompetencje społeczne, a wybór dalszej drogi zawodowej często zależy od tego jakich ludzi spotkamy na swojej drodze, jak pokierują nas nauczyciele. Podkreśliła, że nauka jest dla dzieci pracą, a jeśli chcą mieć swoje pieniądze, powinni powalczyć o stypendium.

skróty do rozwinięcia:

IITD PAN- Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk
WCB EIT+ - Wrocławskie Centrum Badań EIT+
PARP - Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
MNiSW - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

 

Oprac.: Justyna Bazan

 

„Sukces to suma porażek, z których wyciągniemy naukę”

 

Grono pedagogiczne szkoły podstawowej w Pokoju najwyraźniej dobrze zna ten cytat. Dlatego w celu zobrazowania uczniom autentycznej drogi do sukcesu, zorganizowano kolejne spotkanie z absolwentami, którzy mogą pochwalić się swoimi osiągnięciami. Tak więc 10.06 wraz z Dominiką Kowalską, która tak samo jak ja uczy się w LO nr III w Opolu, po wielu latach ponownie zawitałyśmy w progach naszej podstawówki. Wnet powróciły wspomnienia i pozwoliły nam na chwilę zapomnieć, że już nie jesteśmy dwunastolatkami. Lecz oczywiście pamiętałyśmy, po co tu przyszłyśmy. Postanowiłam opowiedzieć młodszym kolegom jak dokładnie wyglądała moja droga do sukcesu: jak poprzez zwykłą chęć zwiększenie umiejętności i poszerzenia wiadomości, poprzez pogłębianie wiedzy, niezliczoną ilość porażek i zawahań dotarłam do momentu, w którym nie mówimy już o osobistych, tylko ogólnokrajowych sukcesach. Udało mi się wystartować w naprawdę wielu konkursach matematycznych i odnieść znaczące sukcesy, np. zdobyć tytuł laureata i namysłowskiego Pitagorasa, czy wziąć udział w Olimpiadzie Matematycznej Gimnazjalistów. W zakresie astronomii do moich największych osiągnięć zaliczam podium w każdej z 3 edycji konkursu „Odkrywca światów”, trzecie miejsce w Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym i udział w konkursie E(x)plory. Moje sukcesy pozwoliły mi nawiązać współpracę z Uniwersytetem Opolskim i uzyskać stypendium na dalszy rozwój. Natomiast Dominika chwaliła się głównie swoimi osiągnieciami sportowymi. Wszystkich zaciekawił dokładny opis jej treningu i diety, jak również długość dystansu, który od dawna nie jest już dla niej wyzwaniem. Bieg na 2 km z przeszkodami, liczne maratony i jeszcze liczniejsze konkurencje długodystansowe to niemal jej chleb powszedni. Ponadto, Dominika gra w zespole „Loss of grey” na klawiszach, co sprawia, że bierze udział w różnych festiwalach piosenki i konkursach muzycznych. Co ciekawe, nigdy nie chodziła do szkoły muzycznej. Zamierzała również pokazać nam swoje (znane już wszystkim) umiejętności plastyczne, jednak pech chciał, że nie udało się włączyć prezentacji zawierającej jej dzieła. Mimo tego atmosfera spotkania nie popsuła się, a zaciekawieni uczniowie mogli zadawać nam pytania odnośnie naszej przeszłości i teraźniejszości. Przyznam szczerze, że już dawno nie brałam udziału w tak miłym i ciekawym spotkaniu. Najbardziej cieszę się z tego, że mogłam uświadomić kolegów, a kto wie czy nie następców, o tym, że droga do sukcesu wcale nie jest łatwa i potrzeba naprawdę dużo siły oraz wytrzymałości, by coś osiągnąć.

 

Jeszcze raz podkreślam: praca, praca i przede wszystkim praca. To ona jest najważniejsza, jeśli chce się dołączyć do tych, o których usłyszał cały świat.

 

Z gorącymi pozdrowieniami dla grona pedagogicznego i młodszych kolegów,

Zdjęcia

 

Absolwentka Nina Bąkowska

[pobierz] 0.1 MB wywiad-z-rodzicami

 

 

 

 

Absolwenci naszej Szkoły

 

 

Anna Szeląg

 

   Szkołę Podstawową w Pokoju ukończyła w 1949 roku. Następnie podjęła naukę w Gimnazjum. Posiada średnie wykształcenie. Ulubionymi przedmiotami pani Ani były matematyka i sport. Lubiła matematykę, ponieważ ceni precyzję i dokładność.

    Pasją pani Szeląg są robótki ręczne, w szczególności szydełkowanie i wyszywanie. Życie rodzinne sprzyja rozwijaniu tej pasji, która pomogła utrzymać siebie i rodzinę, dzięki temu pani Ania mogła poszerzyć wiedzę i zrealizować życiowe plany. Nadal utrzymuje kontakt z kolegami i koleżankami ze szkoły.

 

Pani Anna chodziła do naszej szkoły zaraz po II Wojnie Światowej. Dyrektorem szkoły i jednocześnie jedynym nauczycielem była w tym czasie pani Jadwiga Leszczyńska. Szkoła liczyła aż 155 uczniów. Pani Anna, jako bardzo dobra uczennica, pomagała pani Leszczyńskiej w nauczaniu młodszych kolegów i koleżanek.

 

Janusz Zagaja

 

   Szkołę Podstawową w Pokoju ukończył w 1970 roku. Następnie podjął naukę w szkole zawodowej, później w technikum. Jego ulubionymi przedmiotami były wychowanie fizyczne, historia oraz plastyka. Pana Janusza zawsze interesował sportnależał do reprezentacji szkoły, brał udział w wielu zawodach rangi wojewódzkiej. Był także wielokrotnym laureatem konkursów plastycznych na szczeblu wojewódzkim.

     Od 2009 roku realizuje swoją pasję sportową - biega w maratonach. W realizacji tego hobby pana Janusza wspiera  rodzina.

    Utrzymuje kontakty z koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej. Z tego okresu najbardziej utkwiły w pamięci udziały w zawodach sportowych oraz praca związana z harcerstwem.

 

Jolanta Szeląg

 

     Szkołę Podstawową w Pokoju ukończyła w 1975 roku. Następniepodjęła   naukę w liceum. Posiada średnie wykształcenie.

      Obecnie pani Jola pracuję w sekretariacie Urzędu Gminy w  Pokoju. Moim ulubionym przedmiotem w szkole była geografia. Lubiłam ten przedmiot, ponieważ dzięki niemu można poznać świat. Podczas nauki w Szkole Podstawowej osiągałam dobre wyniki w sporcie.

        Lubię prace ręczne. Radość sprawia mi robienie stroików świątecznych, ponadto wykonuję kroszonki. Pasja pomogła mi utrzymać siebie i rodzinę oraz zrealizować życiowe plany.

     Utrzymuję kontakty z koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej, z tego okresu  najlepiej wspominam wycieczki.

Anna Jakubik

 

        Edukację w Szkole Podstawowej w Pokoju zakończyła w 1996 roku. Po ukończeniu szkoły podjęła naukę w liceum, a następnie studia wyższe, obecnie jest Dyrektorem Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Pokoju. Pasją pani Dyrektor jest praca z dziećmi oraz młodzieżą, czemu sprzyja wykonywany przez nią zawód,  interesuje się także turystyką oraz rekreacją. 

       Ulubionymi przedmiotami pani Dyrektor były matematyka, wychowanie fizyczne, muzyka i język angielski:

- Interesowała mnie 'królowa nauk', a lekcje sprawiały mi dużo radości. Natomiast podczas wychowania fizycznego uwielbialam gry zespołowe, przede wszystkim koszykówkę, ponadto czerpaliśmy radość ze wspólnie spędzanego czasu. Przyjemne były również lekcje muzyki, mimo, iż że nie mam zdolności muzycznych, uczęszczałam na kółko muzyczne, gdzie występowałam w chórkach. Dużo  satysfakcji dawała mi nauka języka angielskiego, wydawało mi się, że jest to klucz do poznawania świata i innej kultury, rozumienia ludzi spoza naszego kraju.

          Czas nauki w Szkole Podstawowej pani Anna uważa za wyjątkowy, magiczny oraz beztroski:

-Tworzyliśmy zgrany zespół. Z nami wszystko było możliwe. Organizacyjnie radziliśmy sobie świetnie, we wszystko się angażowaliśmy: plewiliśmy żywopłot, przesadzaliśmy kwiatki, gotowaliśmy pierogi na ZPT, jeździliśmy na wycieczki rowerowe, jeździliśmy pod namioty, uczestniczyliśmy w rajdach harcerskich, a w trakcie wycieczki w góry narodziła się moja pasja poznawania nowych zakątków Polski. Dotychczas utrzymuję kontakty z koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej.

zebrała Maria Duraj

Aleksandra Łukaszczyk

 

    Szkołę Podstawową w Pokoju ukończyłam w 1997 roku, by następnie rozpocząć naukę w liceum. Posiadam wykształcenie wyższe. Obecnie jestem Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury.

     Moimi ulubionymi przedmiotami były matematyka i plastyka. Plastyka rozwijała moje zainteresowania, natomiast podczas lekcji matematyki czerpałam przyjemność z rozwiązywania zadań i łamigłówek. Miałam wysokie wyniki w konkursach plastycznych, chętnie też brałam udział w zawodach sportowych. Z okresu uczęszczania do Szkoły Podstawowej mile wspominam obchody z okazji pierwszego dnia wiosny oraz przynależność do drużyny harcerskiej.

     W rozwoju moich pasji pomaga praca zawodowa, pozwala mi również utrzymać siebie i rodzinę, poszerzyć  wiedzę i zrealizować życiowe plany.

 


Informacje
zebrała Paulina Łukaszczyk

Marcelina Krocz

 

    Szkołę Podstawową w Pokoju ukończyłam w 1998 roku, następnie podjęłam naukę w liceum, obecnie kończę studia wyższe i pracuję na stanowisku Sekretarza w Szkole Podstawowej.

    Moimi ulubionymi przedmiotami w szkole były chemia i matematyka, ponieważ łatwo przyswajałam tę wiedzę, poza tym były interesujące. Ważnym osiągnięciem  w Szkole Podstawowej było zajęcie I miejsca w Wojewódzkim Konkursie Chemicznym na etapie gminnym. Odnosiłam również sukcesy sportowe. Z okresu nauki w Szkole Podstawowejmiłowspominam kółko muzyczne z panem Ciesielskim, a także mini playback show oraz pielęgnowanie terenu wokół szkoły - sadzenie kwiatów i zbieranie kamieni.

       utrzymuję kontakty z koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej.

 

Informacje zebrał Jakub Piechura

Radosław Łapszyński

 

      Szkołę Podstawową w Pokoju ukończyłem w 2008 roku, a tuż po wakacjach rozpocząłem naukę w Gimnazjum w Pokoju, następnie w III Liceum Ogólnokształcącym w Opolu.

    Obecnie jestem uczniem klasy maturalnej. Moimi ulubionym przedmiotami w szkole są historia i wiedza o społeczeństwie. Lubię te przedmioty, ponieważ pozwalają mi one rozwijać wiedzę o przeszłości i pogłębiać świadomość obywatelską.

 

Moje osiągnięcia są następujące:

   W szkole podstawowej zostałem Finalistą Wojewódzkiego Konkursu Historycznego 2008, brałem udział w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

       Podczas nauki w gimnazjum zostałem finalistą X Wojewódzkiego Konkursu „Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym”, w 2009 i 2010 roku brałem udział w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W 2010 roku zająłem II miejsce, a w 2011 roku I miejsce w X Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej dla Gimnazjów Powiatu Namysłowskiego.

      W liceum zająłem I miejsce w IX Ogólnopolskim Konkursie Papieskim, w którym nagrodą była wycieczka do Rzymu. W 2013 roku zostałem wytypowany przez panią poseł D. Jazłowiecką do kilkudniowego wyjazdu do Brukseli w nagrodę za bardzo dobre wyniki w nauce. Ponadto jestem Laureatem nagrody Marszałka Województwa Opolskiego „Prymus Opolszczyzny2013". Otrzymałem nagrodę "Opolski Orzeł 2013”.

     Z czasu pobytu w Szkole Podstawowej utkwiły mi w pamięci solowe  wokalne występy muzyczne, udział w konkursach oraz występy artystyczne, przedstawienia i udział w konkursach recytatorskich.


Informacje zebrał Paweł Łapszyński

Natalia Zagaja

 

   Szkołę Podstawową w Pokoju ukończyłam 2011roku. Po ukończeniu szkoły podjęłam naukę w Gimnazjum, obecnie jestem uczennicą III klasy.

     Moim ulubionym przedmiotem w szkole była przyroda. Lubiłam ten przedmiot, ponieważ od zawsze interesowałam się roślinami i zwierzętami. Brałam udział w konkursach przedmiotowych na szczeblu gminnym między innymi z przyrody, matematyki i języka polskiego. Zakwalifikowałam się do etapu wojewódzkiego w Wojewódzkim Konkursie Biologicznym.

    Realizuję także swoją miłość do muzyki  - jestem uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie gitary akustycznej. W realizacji mojej pasji wspiera mnie rodzina.

      Z okresu  uczęszczania do Szkoły Podstawowej w pamięci najbardziej utkwiły mi występy publiczne z okazji różnych uroczystości szkolnych. Utrzymuję kontakty z koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej. 

Nina Bąkowska

 

     Szkołę Podstawową w Pokoju ukończyłam w 2012 roku. Obecnie kontynuuję naukę w II klasie Gimnazjum w Pokoju.

       Moim ulubionymi przedmiotami w szkole były matematyka i język polski, ale inne przedmioty również nie sprawiały mi problemu. W matematyce zachwyciło mnie logiczne rozwiązywanie zadań, samodzielne dochodzenie do wyniku i rozległość jej zastosowania. Pasję do literatury zaszczepiła we mnie tutejsza polonistka, która pokazywała, jak ciekawe mogą być tematy poruszane przez poetów i pisarzy.

    Podczas sześciu lat uczęszczania do Szkoły Podstawowej wielokrotnie brałam udział w  szkolnych, gminnych, a także wojewódzkich konkursach przedmiotowych - jestem finalistką wojewódzkiego konkursu polonistycznego.

 

Informacje zebrał Oleg Bąkowski

  

Dominika Kowalska

 

   Szkołę Podstawową w Pokoju ukończyłam w 2012 roku, po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej  podjęłam naukę w Gimnazjum w Pokoju.

    Moim ulubionym przedmiotami są wychowanie fizyczne i plastyka. Uprawinie sportu daje mi mnóstwo radości, dodatkowo lubię przebywać na łonie natury.  Odniosiłam sukcesy w konkursach naukowych, sportowych, plastycznych i muzycznych. Rozwijaniu moich pasji sprzyja życie towarzyskie. Utrzymuję kontakty z koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej.

    Z pobytu w Szkole Podstawowej najbardziej utkwiły mi w pamięci udziały w konkursach.


Informacje zebrał Wojciech Nowak