W niedzielę, 14 czerwca 2015 r. aż cztery dziewczynki z naszego przedszkola, wraz ze swoimi rodzicami, udały się na festyn Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu w celu odebrania nagród za wyróżnienia w konkursie plastycznym „Dom moich marzeń”. Jury tego konkursu doceniło prace: Joanny Orzeszyny z grupy „Pszczółki”, Mai Żołnowskiej z grupy „Żabki” oraz Zuzanny Boguckiej i Zuzanny Orzeszyny z grupy „Kotki”. Dziewczynki otrzymały nagrody i miały okazję uczestniczyć w bogatym programie tego festynu.
Laureatkom gratulujemy, a organizatorom dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tym konkursie.
G. Szweda
DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU
Jeszcze nie tak dawno obchodziliśmy urodziny Ziemi, a dzisiaj 1 czerwca obchodzimy bardzo szczególny dzień, tak liczny, że aż trudno policzyć ile „małych” osób świętuje w tym dniu. W naszym przedszkolu dzień 1 czerwca był wyjątkowy pod względem atrakcji, które przygotowały wspólnie: rada rodziców oraz personel przedszkola. Przygotowania trwały kilka dni. Pracownicy przedszkola zdobywali część środków finansowych na wsparcie imprezy. Piekliśmy ciasto drożdżowe i rozprowadzaliśmy je wśród chętnych, którzy chcieli wesprzeć naszą akcję. Tym, którzy zakupili „nasze drożdżowe cegiełki” serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania składamy pracownikom Urzędu gminy, Gopsu, oraz p.Wiolecie Balij za okazane wsparcie. Chociaż atrakcji było wiele: konkursy rysunkowe, gry i zabawy, grillowanie oraz słodki poczęstunek, to jednak najwięcej emocji i wrażeń dostarczyły zabawy na „dmuchańcach” oraz cukrowa wata. Nie wierzycie??? To zobaczcie.
Kazimiera Wuczkowska
DZIEŃ ZIEMI U PRZEDSZKOLAKÓW
Pokojowskie przedszkolaki podejmują wiele działań ekologicznych. Angażują się w działania te dotyczące najbliższego środowiska, jak i dalszego. Promujemy zdrową żywność i zdrowe odżywianie uczestnicząc w programach krajowych i międzynarodowych, Zbierają odpady opakowaniowe, baterie, cartridge, segregują śmieci. A wszystko to dla naszej matki Ziemi. Jak każdego roku świętujemy jej urodziny. W tym roku przedszkolaki postanowiły zaakcentować swoje działania ekologiczne i przypomnieć społeczności lokalnej, że Ziemia nie zdoła udźwignąć ciężaru zanieczyszczeń, dewastacji. Postanowiliśmy zasadzić w centralnym miejscu Pokoju, przy skwerze Jana Pawła II, drzewo, które ma symbolizować czystą planetę, radość i pokój. Zaprosiliśmy na tę uroczystość gości, z którymi wspólnie posadziliśmy „nasze drzewo”. Rajska jabłonka została posadzona w asyście pani wójt Barbary Zając, sekretarza urzędu gminy p. Joanny Ptaszek, p. dyrektor Anny Jakubik oraz przewodniczącego Rady Gminy p. Jacka Gosławskiego, ks. Krzysztofa Rusinka, ks. Eneasza Kowalskiego, komendanta posterunku policji p. Aleksandra Puszczewicza i p. Wojciecha Dudika pracownika Nadleśnictwa w Kup. „Dla ziemi, dla pokoju”, pod takim hasłem nasi goście pomogli nam posadzić drzewo. A wierzcie mi, natrudzono się przy tym przedsięwzięciu !!!! Kiedy już nasze drzewko zostało posadzone wypiliśmy toast, owocowym sokiem, za jego spokojny wzrost. Najstarsza grupa przedszkolna przedstawiła program artystyczny, w którym zaprezentowała prośby i apele o ochronę i dbałość środowiska. Zganiła niewłaściwe postępowanie chłopca, który zaśmiecał las i płoszył żyjące w nim zwierzęta. Kolejnym punktem obchodów „Dnia Ziemi” był zwiad i podchody ekologiczne w miejscowym parku. Przedszkolaki uczestnicząc w podchodach wykonywały szereg zadań: a to tworzyły hasła ekologiczne, zbierały pozostawione odpady, uczyły się rozpoznawać nazwy drzew i na koniec zabawy odnalazły naszą chlubę pokojowskiego parku- sosnę wejmutkę. Jej to „szeptając do ucha” obiecały dbać o środowisko. Na zakończenie dnia wspólnie grillowaliśmy, częstowaliśmy się smacznymi kiełbaskami, przegryzaliśmy pysznymi bułeczkami, a o przepysznym kompocie owocowym „nie wspomnę”. Dziękujemy naszym paniom kucharkom za przygotowanie poczęstunku, a rodzicom za pomoc przy organizacji i przebiegu „urodzinowego dnia ziemi”.
Kazimiera Wuczkowska
Dnia 12 czerwca 2015 roku dzieci z grupy „Kotki” wzięły udział w VI Festiwalu Piosenki Turystycznej zorganizowanym przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak. Wystąpiły z piosenką pt. „Stobrawski walc przedszkolaków”. Jury doceniło wysoki poziom umiejętności wokalnych i tanecznych dzieci przyznając im I miejsce w kategorii zespołów przedszkolnych. Za swój występ otrzymały dyplom i nagrody. Konkurs przebiegał w atmosferze zdrowej i radosnej rywalizacji. Oprócz dyplomów i nagród organizatorzy przygotowali dla wszystkich poczęstunek.
Dzieciom gratulujemy sukcesu, a organizatorom dziękujemy za miłe przyjęcie.
Małgorzata Fiedeń, Gabriela Szweda
„Poranek czerwcowy słonkiem przystroił nasze przedszkole.
My dziś ubrani świątecznie we wspólnym stajemy kole.
Dziś nasze twarze maleńkie ogarnia tęsknota i żal.
Tak miło tutaj i pięknie, lecz czeka nas inna dal.
I nigdy nie zapomnimy jak dobrze było w tym kole
Chociaż do szkoły idziemy w sercu zostanie przedszkole”
W naszym przedszkolu tradycją stało się, że pewne wydarzenia mają bardzo doniosłą rangę. Jednym z nich jest uroczyste pożegnanie najstarszych przedszkolaków. Dnia 18 czerwca 2015 roku od rana rozpoczęły się przygotowania do uroczystości pożegnania. Dzieci z grupy „Kotki”, kończące swoją edukację przedszkolną , przedstawiły wspaniały program artystyczny. Śpiewem, tańcem i wierszami żegnały się z przedszkolem, by od września rozpocząć naukę w klasie pierwszej. Przedszkolaki w odświętnych strojach wystąpiły przed rodzicami, zaproszonymi gośćmi i młodszymi kolegami. W wesołej, radosnej i podniosłej atmosferze prezentowały swoje umiejętności taneczne, wokalne i recytatorskie. Wiersze i piosenki opowiadały o pożegnaniu, tęsknocie i nowych zadaniach czekających przed przyszłymi uczniami. Nie zabrakło również słów podziękowania dla wszystkich pracowników przedszkola oraz wspaniałych rodziców naszych przedszkolaków. Wychowawczynie oraz pani dyrektor, Anna Jakubik wręczyły dzieciom dyplomy i upominki życząc im powodzenia w szkole i udanych, bezpiecznych wakacji. Po części artystycznej rodzice zaprosili wszystkich na poczęstunek, podczas którego mile wspominaliśmy te lata pobytu dzieci w naszym przedszkolu. Ze wzruszeniem rozstajemy się z dziećmi, które w czasie tych lat spędzonych w przedszkolu stały się nam bardzo bliskie. Drogie dzieci poniżej umieszczamy dla Was dedykację na Waszą „dalszą drogę życia”:
,,Dedykacja”
Na dalszą drogę życia,
weź trzy czarodziejskie słowa,
Proszę, przepraszam, dziękuję
I w sercu je zachowaj.
Dzień dobry, do widzenia,
Niech obce ci nie będzie
Dni spędzane w przedszkolu
Wspominaj miłe wszędzie.
Małgorzata Fiedeń i Gabriela Szweda
MAMA,TATA MĄDRE GŁÓWKI,SĄ JAK JABŁKA DWIE POŁÓWKI
28 maja przypadło wielkie świętowanie uroczystości Dnia Mamy i Taty w grupie 'Kotków''.Odświętnie ubrane przedszkolaki rozpoczęły świętowanie od powitania gości.Swoim rodzicom z wielkim zaangażowaniem recytowały wiersze,śpiewały piosenki,tańczyły i akompaniowały na instrumentach podczas śpiewania.Mamy nie kryły emocji,a tatusiowie słuchali w ogromnym skupieniu swoich pociech.Na zakończenie dzieci podziękowały za trud wychowania i zaśpiewały głośno ''Sto lat'. Rodzicom wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty-serduszka Po prezentacji słowno-muzycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku.Atmosfera tej uroczystości była niezwykle rodzinna i mamy nadzieję, że będzie miło wspominana.
M.Fiedeń G.Szweda
" Drodzy chłopcy i dziewczęta, wy jesteście nadzieją ludzkości. Niech miłość Chrystusa rozszerzy się dzięki wam na wasze otoczenie, na wasze rodziny i na cały świat".
Jan Paweł II, Watykan 2 I 2000r.
Dnia 27 kwietnia, w związku z pierwszą rocznicą kanonizacji, odbył się w naszym przedszkolu dzień poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci nasze miały możliwość poznać ciekawostki z życia Karola Wojtyły, jak i ważne historyczne wydarzenia, pogłębiając tym samym wiedzę o Papieżu i czczone przez Niego wartości. Grupy starsze zaśpiewały dla Papieża piosenki, których nauczyły się na katechezie. Następnie udaliśmy się pod pomnik JP II w Pokoju, gdzie zapaliliśmy znicz i w chwili modlitwy i zadumy oddaliśmy hołd naszemu Świętemu. Mamy nadzieję, że obchody tej rocznicy pomogą dzieciom zrozumieć, że kanonizacja Jana Pawła II to dla naszego narodu ważne, wzruszające i niepowtarzalne wydarzenie.
G. Szweda
"Razem weselej"
Dnia 24.04.2015r. dzieci z grupy „Żabki” w ramach realizowanego projektu „ Razem weselej” gościły starszych kolegów i koleżanki z klasy VI. Uczniowie przygotowali dla nas kilka wierszy z literatury dziecięcej, które pięknie czytali (mimo maleńkiej tremy) .Przedszkolaki chętnie wsłuchiwały się w treści znanych im utworów i nagradzały brawami lektorów. Był również czas na wspólne zabawy integracyjne : „Wesoły korowód”, „ Le basque”, „Gallop”. Uczniowie mieli również okazję pobawić się z młodszymi kolegami w kącikach zabaw oraz zagrać w gry planszowe. Mamy nadzieje ,że wszystkie dzieci miło spędziły czas i wkrótce zorganizujemy kolejne takie spotkanie.
J. Michalska
Dnia 29 kwietnia odbyło się w Nadleśnictwie Kup wręczenie nagród laureatom Konkursu Plastycznego „Mój las”, w którym udział wzięli uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Pokoju. W kategorii:
• przedszkole – II miejsce zajęła Maja Żołnowska z grupy „Żabki”
• kl. IV-VI – III miejsce zajął Mateusz Krzemiński z kl. IV, wyróżniony został Tomasz Duraj z kl. VI.
Wręczenie dyplomów i rozdanie nagród odbyło się w bardzo miłej atmosferze, przy obfitym poczęstunku. Laureaci mieli okazję pogłębić swoje zainteresowania środowiskiem leśnym zwiedzając bogatą w eksponaty Izbę Leśną. Organizatorom dziękujemy, a laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Ewa Jankowska i Gabriela Szweda
„ZIELONY I ZDROWY PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY”
Pod tym hasłem obchodziliśmy w tym roku pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Przyszliśmy do przedszkola ubrani „na zielono”. W ranku oglądaliśmy film edukacyjny pt. „Drugie śniadanie z Pascalem”, zachęcającym nas do przygotowywania smacznych i zdrowych posiłków, korzystając z tego , co przyniesie nam wiosna oraz do aktywności ruchowej jako czynnika zdrowego samopoczucia (w ramach realizowanego projektu KIK-34). Po filmie tańczyliśmy przy piosenkach o tematyce zimowej, utrwalając cechy charakterystyczne dla tej pory roku. Po przywitaniu z marzanną poznaliśmy zwyczaje i tradycje związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Uczestniczyliśmy w pochodzie z marzanną ulicami Pokoju, niosąc transparenty promujące ekologiczny tryb życia. Graliśmy na instrumentach perkusyjnych i śpiewaliśmy piosenkę „Żegnaj zimo!” i tak pożegnaliśmy zimę. Wracając do przedszkola spotkaliśmy „Wiosnę”, w którą wcieliła się pani Natalia Nartowska, nasz gość. Pani „Wiosna” odczytała list i zagadki przybliżające nam cechy charakterystyczne dla wiosny. Zachęciła nas również do zdrowego odżywiania się, częstując nas „owocowo-warzywnymi przekąskami”.
G. Szweda, A. Michalska
W naszym przedszkolu drugi rok szkolny realizujemy tematykę projektu „ZACHOWAJ RÓWNOWAGĘ”. Poprzez szereg działań zachęcamy dzieci do prawidłowego odżywiania się i aktywności fizycznej ukazując, jak duży wpływ mają te czynniki na nasze zdrowie. Wraz z wychowankami omawiane były „ zasady prawidłowego żywienia dla dzieci i młodzieży. Od dnia 9.03.2015r.do 19. 03.2015r. organizowany był PLASTYCZNY KONKURSU DOBREJ FORMY, w którym dzieci wraz ze swoimi rodzicami przygotowywały prace plastyczne, odzwierciedlające jedną z dziesięciu zasad prawidłowego żywienia. W dniach 20.03 do 17.04.2015r. zorganizowano wystawę prac na korytarzu przedszkolnym. W konkursie udział wzięło 19 dzieci z wszystkich grup przedszkolnych. Każda praca plastyczna była bardzo pomysłowa i wykonana przy użyciu różnych materiałów. Dnia 10.04.2015r. obyło się wręczenie nagród dla wszystkich uczestników konkursu.
Komisja konkursowa w składzie : Anna Jakubik i Dorota Pietruniak miały kolosalny dylemat w wytypowaniu prac finałowych. Po długich naradach wybrano następujące prace:
I miejsce – Oliwia Jarmarczysk z grupy „ Słoneczka”
II miejsce – Zosia Kruszelnicka z grupy „ Słoneczka”
III miejsce – Zuzanna Kossak z grupy „ Kotki”
Wyróżniono również prace: Pauliny Pankiewicz z grupy „ Kotki” oraz
Kaliny Sebastian z grupy „Pszczółki”.
Praca Oliwii będzie reprezentowała nasze przedszkole w „KONKUSIE DOBREJ FORMY”
zorganizowanym przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Gratulujemy!
Wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy uczestniczyli w konkursie, składamy podziękowania za zaangażowanie i aktywność. Dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy oraz upominki. Podziękowania składamy również Radzie Rodziców za wsparcie finansowe na zakup nagród dla dzieci.
J. Michalska
WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA
„Kiedy byłem chłopcem i widziałem wstrząsające sceny w wiadomościach,moja mama mówiła – spójrz na osoby, które pomagają.
Zawsze znajdziesz ludzi, którzy pomagają.”
Fred Rogers
Nasze przedszkole drugi raz wzięło udział w akcji charytatywnej Wszystkie Kolory Świata, zorganizowanej przez Unicef. Celem kampanii było: kształtowanie wśród dzieci postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne, zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym.Dzięki zaangażowaniu i kreatywności rodziców z grupy Słoneczka, mogliśmy ponownie zrealizować projekt. Chętne osoby przygotowały specjalną szmacianą laleczkę - cegiełkę, będącą symbolem pomocy, jakiej dzieci chciały udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Każdej laleczce na specjalnym „akcie urodzenia” zostało nadane imię, krótki opis jej zainteresowań oraz podpis twórcy.Fantazja i międzypokoleniowa współpraca, przyniosła efekt w postaci wspaniałych dzieł sztuki. Zostały one umieszczone na wystawie w przedszkolnym korytarzu. Po krótkim czasie, każda z laleczek znalazła nowego właściciela, który przekazał na ten cel darowiznę. Udało nam się w ten sposób zebrać 316 zł. Mamy nadzieję, że dzięki tej kwocie mogliśmy pomóc potrzebującym dzieciom w Sudanie Południowym, a nasze przedszkole otrzymało CERTYFIKAT Społecznie Zaangażowanej Placówki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze działania w tym projekcie.
Koordynator A. Żurowska
Powiatowy Konkurs Recytatorski
19 marca 2015 r. w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Namysłowie odbył się IV Powiatowy Konkurs Recytatorski. Dzieci z powiatu namysłowskiego recytowały wiersze Wandy Chotomskiej. Nasze przedszkole reprezentowała Hania Giza z grupy KOTKI. Hania zaprezentowała wiersz PINGWINEK. Zajęła III miejsce oraz otrzymała dyplom i nagrody książkowe. Bardzo Hani gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
M.Fiedeń
WYCIECZKA DO MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO
Grupa KOTKI i PSZCZÓŁKI w ramach realizacji projektu "Mali artyści" wybrała się na edukacyjne warsztaty do opolskiego muzeum. Podczas warsztatów dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej, która dotyczyła wielkanocnych zwyczajów "dawniej
i dziś" na Śląsku Opolskim. Po prelekcji dzieci pod kierunkiem przewodnika obejrzały wystawy przedstawiające dawne obrzędy, życie i rzemiosło na Śląsku. Przy wykorzystaniu dotykowego monitora samodzielnie miały możliwość stworzyć własną kraszankę, Warsztaty plastyczne wywołały wielkie zainteresowanie. Przedszkolaki samodzielnie malowały sklejkową ozdobę wielkanocną, którą na pamiątkę zabrały do domu. Warsztaty muzealne były ciekawą formą zajęć, podczas których dzieci nie tylko zdobyły nową wiedzę, ale również dobrze się bawiły. Pełne zadowolenia i wrażeń powróciły do przedszkola.
M.Fiedeń E.Grodecka
MALI ARTYŚCI
Dzieci z naszego przedszkola poraz kolejny wzięły udział w zajęciach plastycznych ,które przeprowadziła pani Ola Łukaszczyk. Na początku dzieci zostały zapoznane ze sposobem wykonania masek z gipsu. Następnie przystąpiły do pomalowania masek farbami. Zajęcie sprawiło najmłodszym wiele radości. Ponadto nasi artyści mieli możliwość wykazania się własną inwencją twórczą dobierając kolory farb i ozdabiając maskę według własnego pomysłu. Na koniec w prezencie otrzymały figurki gipsowe, które mogły pomalować w domu z rodzicami.
E.Grodecka
Praktyczny poradnik dla rodziców -opracowany przez panią Ewę Jankowską.
Dowiedzą się Państwo min. Co zrobić by dziecko dobrze rozpoczęło naukę i osiągało rezultaty adekwatne do posiadanych możliwości?
„English is fun”,
czyli zabawa z językiem angielskim
Od lutego 2015r. wychowankowie wszystkich grup przedszkolnych ZSP w Pokoju rozpoczęli przygodę z nauką języka angielskiego. Przedszkolaki poprzez zabawę, a zatem w sposób aktywny i ciekawy, „zanurzają się” w świecie języka angielskiego, stawiając w nim swoje pierwsze kroki. Zdobywają i poszerzają wiedzę i umiejętności z języka angielskiego głównie poprzez działanie. Zajęcia językowe dostarczają dzieciom dużo okazji do poznawania i przyswajania tegoż języka, podczas odkrywania i badania świata w formie zabawy. „Słoneczka”, „Pszczółki”, „Kotki” i „Żabki” uczą się języka angielskiego wszystkimi zmysłami, rozwijając jednocześnie podstawowe sprawności językowe, takie jak mówienie
i słuchanie. Uczą się wzajemnego pozdrawiania i zwracania do siebie oraz reagowania w prostych, codziennych sytuacjach. Śpiewają piosenki, pląsają, wykonując różne zabawy rytmiczne, rymują i słuchają krótkich historyjek. Zajęcia języka angielskiego obejmują tematykę znaną dziecku, czyli związaną
z jego najbliższym otoczeniem: kolory, liczby, zabawki, zwierzęta, jedzenie, rodzina, części ciała.
Wszystkim przedszkolakom życzymy wspaniałej przygody
i dużo radości z nauką języka angielskiego.
Oprac. Renata Uryga
Publiczne Przedszkole w Pokoju
bardzo serdecznie zaprasza wszystkie dzieci z naszego przedszkola
do udziału w konkursie plastycznym
„KONKURS DOBREJ FORMY”
realizowanego w ramach projektu„Zachowaj Równowagę”
Cele konkursu:
- aktywizacja dzieci oraz zwrócenie uwagi na prozdrowotną rolę zbilansowanej diety i aktywności fizycznej;
-upowszechnienie wśród dzieci mody na zdrowy styl życia;
- rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywności wzmacnianie wiary we własne możliwości;
- rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych;
- budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi;
Regulamin konkursu:
• konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku 3-6 lat ze wszystkich grup
• technika plastyczna plakat z użyciem różnorodnych materiałów o tematyce prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej, -odzwierciedlający wybraną zasadę zdrowego żywienia;
• format A4 lub A3
• prace indywidualne
• każda praca powinna zawierać opis (na odwrocie pracy): temat, imię, nazwisko, wiek dziecka i grupa przedszkolna
• prace oceniane będą przez specjalnie powołane, niezależne jury
• praca, która uzyska najlepszy wynik zostanie przesłana do Instytutu Żywności i Żywienia i będzie reprezentowała nasze przedszkole
• kryteria oceny: pomysłowość w ujęciu tematu, walory artysty
• dla każdego uczestnika konkursu przewidziane są nagrody-
• prace należy dostarczyć do 19.03.2015r.
Wszelkich informacji udziela koordynator konkursu: Joanna Michalska
Moja babcia i mój dziadek
to wspaniali są dziadkowie…
W grupie „Żabki” i „ Kotki” odbyło się spotkanie na które przybyli licznie szczególni goście. Świętowaliśmy bardzo hucznie Dzień Babci i Dziadka. Wszystkie przedszkolaki śpiewały piosenki, tańczyły, grały na instrumentach i brały udział w inscenizacjach. Dziadkowie mogli podziwiać jak pięknie występują ich wnuczęta. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Nasi mili goście zostali obdarowani własnoręcznie zrobionymi przez dzieci laurkami oraz pysznymi ciasteczkami. Organizacja takich spotkań uczy dzieci okazywania szacunku i wyrażania uczuć dla osób starszych i jest wielkim przeżyciem dla dziadków i wnucząt. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na kawę i pyszne ciasto przygotowane przez rodziców. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze i na długo utkwi w naszej pamięci. Gorące podziękowania składamy rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie tej szczególnej uroczystości i pomagali w porządkowaniu sali.
J. Michalska, K. Wuczkowska, G. Szweda
BAL KARNAWAŁOWY
„Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzają bale. To tradycja bardzo stara – strojów pięknych, co niemiara! Dziś na moje rozkazanie niech się miły nastrój stanie. Niech w zabawie, no i w tańcu splotą się ręce przebierańców. Bawmy się więc wesoło, niechaj wszystkie pary wirują wkoło."
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było u nas. Dzieci z naszego przedszkola bawiły się na takim właśnie balu. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać maluchy było bardzo trudno.
W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój, a wodzirej zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w konkursach i pląsach. W trakcie szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić soczku. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, kaczuch oraz przebojów znanych dzieciom.
Impreza sprzyjała do spędzenia czasu w miłej i przyjaznej atmosferze.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
Kolejny bal karnawałowy już za rok.
Opracowała: A. Żurowska
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
„Babciu, Dziadku coś Wam dam,
jedno serce, które mam.
A w tym sercu róży kwiat,
Babciu, Dziadku żyj sto lat.”
Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, a Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni, w których obdarzani są oni szczególnymi dowodami miłości.
Najmłodsze przedszkolaki z grupy Pszczółki i Słoneczka również przygotowały występ artystyczny dla swojej Babci i Dziadka.
Dzieci pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki i wesoło tańczyły. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen radości i dumy. Uśmiechnięte twarze naszych niecodziennych gości po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile razem z wnukami.
Babciom i Dziadkom jeszcze raz życzymy duuużo zdrowia i tego, aby zawsze byli dumni ze swoich wnucząt tak, jak w dniu ich występu.
Dzieci wręczyły laurki swoim miłym gościom , a następnie zostali zaproszeni na przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek. Wszystkim towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia.
E. Grodecka
A. Żurowska
WARSZTATY MUZYCZNE W PRZEDSZKOLU W POKOJU
Niezwykle pracowitym weekedem dla nauczycielek wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej okazał się 7 i 8 luty 2015r. W tych to właśnie dniach odbyły się warsztaty metodyczne pod hasłem ,,Aktywne formy wychowania muzycznego – Muzyczne podróże Zebrusia”, które poprowadził pan Jacek Tarczyński , utalentowany muzyk i pedagog.
W pierwszym dniu szkolenia przeprowadzone zostały m.in., zajęcia pokazowe z dziećmi 5-6-letnimi , podczas których przedszkolaki grały na dzwonkach, tańczyły i poznały wybrany region Polski. Następnie warsztat, metodykę i tajniki muzyczne pana Tarczyńskiego oparte na systemie C. Orffa zgłębiało 30 nauczycielek, które do Pokoju przyjechały z różnych stron województwa opolskiego.
Zgromadzone grono wzięło udział w ćwiczeniach praktycznych: grając na specjalnie skonstruowanych dzwonkach, uczestnicząc w improwizacjach muzycznych, zabawach i tańcach przy muzyce poważnej, dziecięcej oraz rozrywkowej. Ponadto nauczycielki zapoznane zostały ze sposobem wykonania prostych instrumentów i ciekawych prac plastyczno–konstrukcyjnych..
Prowadzący warsztaty przekazał nam wiele ciekawych propozycji do pracy z dziećmi. Na pewno przyczynią się one do podniesienia atrakcyjności zajęć zarówno z edukacji muzyczno–rytmicznej, plastycznej, jak również z pozostałych obszarów działalności edukacyjnej.
Elżbieta Grodecka
Przedszkolaki pięknie dziękują…
Dzieci z Publicznego Przedszkola wraz z nauczycielkami serdecznie dziękują
Państwu Bogumile i Michałowi Orzeszyna za podarowanie drzewka świerkowego, które udekorowane przez dzieci umieściliśmy w holu przedszkola. Gorące podziękowania składamy również Fermie Drobiu, Panu Markowi Chmura za przekazanie jaj, które wykorzystano do pieczenia pierników oraz ciast przeznaczonych na kiermasz bożonarodzeniowy.
„Jestem dobra wróżka, Andrzejkowa wróżka
mam dla wszystkich dzieci najciekawsze wieści”
Tymi słowami rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu zabawy andrzejkowe mające na celu zapoznanie dzieci ze zwyczajami i tradycjami ludowymi związanymi z dniem św. Andrzeja – jednego z dwunastu Apostołów. W tym dniu nauczycielki, przebrane za wróżki, postarały się o wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju zachęcając dzieci do tańców integracyjnych.
Po wspólnych tańcach zaprosiłyśmy dzieci do swoich sal, gdzie przeprowadzone zostały wróżby: „Układanie butów”, „Trzy talerze”, „Losowanie kolorów”, „Koło przyszłości”. Dzieci z zainteresowaniem słuchały kreatywnych interpretacji wróżb (których autorkami były same nauczycielki) oraz dowiedziały się, że tradycja wróżb andrzejkowych, która przetrwała do naszych czasów, to osobliwa zabawa i nie należy traktować jej poważnie.
W trakcie zabawy dzieci mogły częstować się wodą oraz zdrowymi ciasteczkami, chrupkami
i owocami przygotowanymi przez panie z przedszkola i rodziców, za co bardzo dziękujemy.
Po skończonych zabawach dzieci chętnie dzieliły się przeżyciami związanymi
z Andrzejkami w przedszkolu.
G.Szweda