2013/2014 -2014/2015


 

 

Rok szkolny 2014/2015

 

 

 

 

 

W niedzielę, 14 czerwca 2015 r. aż cztery dziewczynki z naszego przedszkola, wraz ze swoimi rodzicami, udały się na festyn Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu w celu odebrania nagród za wyróżnienia w konkursie plastycznym „Dom moich marzeń”. Jury tego konkursu doceniło prace: Joanny Orzeszyny z grupy „Pszczółki”, Mai Żołnowskiej z grupy „Żabki” oraz Zuzanny Boguckiej i Zuzanny Orzeszyny z grupy „Kotki”. Dziewczynki otrzymały nagrody i miały okazję uczestniczyć w bogatym programie tego festynu.

Laureatkom gratulujemy, a organizatorom dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tym konkursie.

 

G. Szweda

 

 

 

DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU

 

Jeszcze nie tak dawno obchodziliśmy urodziny Ziemi, a dzisiaj 1 czerwca obchodzimy bardzo szczególny dzień, tak liczny, że aż trudno policzyć ile „małych” osób świętuje w tym dniu. W naszym przedszkolu dzień 1 czerwca był wyjątkowy pod względem atrakcji, które przygotowały wspólnie: rada rodziców oraz personel przedszkola. Przygotowania trwały kilka dni. Pracownicy przedszkola zdobywali część środków finansowych na wsparcie imprezy. Piekliśmy ciasto drożdżowe i rozprowadzaliśmy je wśród chętnych, którzy chcieli wesprzeć naszą akcję. Tym, którzy zakupili „nasze drożdżowe cegiełki” serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania składamy pracownikom Urzędu gminy, Gopsu, oraz p.Wiolecie Balij za okazane wsparcie. Chociaż atrakcji było wiele: konkursy rysunkowe, gry i zabawy, grillowanie oraz słodki poczęstunek, to jednak najwięcej emocji i wrażeń dostarczyły zabawy na „dmuchańcach” oraz cukrowa wata. Nie wierzycie??? To zobaczcie.

 

Kazimiera Wuczkowska

 

 

 

 

DZIEŃ ZIEMI U PRZEDSZKOLAKÓW

 

Pokojowskie przedszkolaki podejmują wiele działań ekologicznych. Angażują się w działania te dotyczące najbliższego środowiska, jak i dalszego. Promujemy zdrową żywność i zdrowe odżywianie uczestnicząc w programach krajowych i międzynarodowych, Zbierają odpady opakowaniowe, baterie, cartridge, segregują śmieci. A wszystko to dla naszej matki Ziemi. Jak każdego roku świętujemy jej urodziny. W tym roku przedszkolaki postanowiły zaakcentować swoje działania ekologiczne i przypomnieć społeczności lokalnej, że Ziemia nie zdoła udźwignąć ciężaru zanieczyszczeń, dewastacji. Postanowiliśmy zasadzić w centralnym miejscu Pokoju, przy skwerze Jana Pawła II, drzewo, które ma symbolizować czystą planetę, radość i pokój. Zaprosiliśmy na tę uroczystość gości, z którymi wspólnie posadziliśmy „nasze drzewo”. Rajska jabłonka została posadzona w asyście pani wójt Barbary Zając, sekretarza urzędu gminy p. Joanny Ptaszek, p. dyrektor Anny Jakubik oraz przewodniczącego Rady Gminy p. Jacka Gosławskiego, ks. Krzysztofa Rusinka, ks. Eneasza Kowalskiego, komendanta posterunku policji p. Aleksandra Puszczewicza i p. Wojciecha Dudika pracownika Nadleśnictwa w Kup. „Dla ziemi, dla pokoju”, pod takim hasłem nasi goście pomogli nam posadzić drzewo. A wierzcie mi, natrudzono się przy tym przedsięwzięciu !!!! Kiedy już nasze drzewko zostało posadzone wypiliśmy toast, owocowym sokiem, za jego spokojny wzrost. Najstarsza grupa przedszkolna przedstawiła program artystyczny, w którym zaprezentowała prośby i apele o ochronę i dbałość środowiska. Zganiła niewłaściwe postępowanie chłopca, który zaśmiecał las i płoszył żyjące w nim zwierzęta. Kolejnym punktem obchodów „Dnia Ziemi” był zwiad i podchody ekologiczne w miejscowym parku. Przedszkolaki uczestnicząc w podchodach wykonywały szereg zadań: a to tworzyły hasła ekologiczne, zbierały pozostawione odpady, uczyły się rozpoznawać nazwy drzew i na koniec zabawy odnalazły naszą chlubę pokojowskiego parku- sosnę wejmutkę. Jej to „szeptając do ucha” obiecały dbać o środowisko. Na zakończenie dnia wspólnie grillowaliśmy, częstowaliśmy się smacznymi kiełbaskami, przegryzaliśmy pysznymi bułeczkami, a o przepysznym kompocie owocowym „nie wspomnę”. Dziękujemy naszym paniom kucharkom za przygotowanie poczęstunku, a rodzicom za pomoc przy organizacji i przebiegu „urodzinowego dnia ziemi”.

 

Kazimiera Wuczkowska

 

 

 

 

Dnia 12 czerwca 2015 roku dzieci z grupy „Kotki” wzięły udział w VI Festiwalu Piosenki Turystycznej zorganizowanym przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak. Wystąpiły z piosenką pt. „Stobrawski walc przedszkolaków”. Jury doceniło wysoki poziom umiejętności wokalnych i tanecznych dzieci przyznając im I miejsce w kategorii zespołów przedszkolnych. Za swój występ otrzymały dyplom i nagrody. Konkurs przebiegał w atmosferze zdrowej i radosnej rywalizacji. Oprócz dyplomów i nagród organizatorzy przygotowali dla wszystkich poczęstunek.

Dzieciom gratulujemy sukcesu, a organizatorom dziękujemy za miłe przyjęcie.

 

Małgorzata Fiedeń, Gabriela Szweda

 

 

 

„Poranek czerwcowy słonkiem przystroił nasze przedszkole.
My dziś ubrani świątecznie we wspólnym stajemy kole.
Dziś nasze twarze maleńkie ogarnia tęsknota i żal.
Tak miło tutaj i pięknie, lecz czeka nas inna dal.
I nigdy nie zapomnimy jak dobrze było w tym kole
Chociaż do szkoły idziemy w sercu zostanie przedszkole”

 

 

W naszym przedszkolu tradycją stało się, że pewne wydarzenia mają bardzo doniosłą rangę. Jednym z nich jest uroczyste pożegnanie najstarszych przedszkolaków. Dnia 18 czerwca 2015 roku od rana rozpoczęły się przygotowania do uroczystości pożegnania. Dzieci z grupy „Kotki”, kończące swoją edukację przedszkolną , przedstawiły wspaniały program artystyczny. Śpiewem, tańcem i wierszami żegnały się z przedszkolem, by od września rozpocząć naukę w klasie pierwszej. Przedszkolaki w odświętnych strojach wystąpiły przed rodzicami, zaproszonymi gośćmi i młodszymi kolegami. W wesołej, radosnej i podniosłej atmosferze prezentowały swoje umiejętności taneczne, wokalne i recytatorskie. Wiersze i piosenki opowiadały o pożegnaniu, tęsknocie i nowych zadaniach czekających przed przyszłymi uczniami. Nie zabrakło również słów podziękowania dla wszystkich pracowników przedszkola oraz wspaniałych rodziców naszych przedszkolaków. Wychowawczynie oraz pani dyrektor, Anna Jakubik wręczyły dzieciom dyplomy i upominki życząc im powodzenia w szkole i udanych, bezpiecznych wakacji. Po części artystycznej rodzice zaprosili wszystkich na poczęstunek, podczas którego mile wspominaliśmy te lata pobytu dzieci w naszym przedszkolu. Ze wzruszeniem rozstajemy się z dziećmi, które w czasie tych lat spędzonych w przedszkolu stały się nam bardzo bliskie. Drogie dzieci poniżej umieszczamy dla Was dedykację na Waszą „dalszą drogę życia”:

,,Dedykacja”
Na dalszą drogę życia,
weź trzy czarodziejskie słowa,
Proszę, przepraszam, dziękuję
I w sercu je zachowaj.
Dzień dobry, do widzenia,
Niech obce ci nie będzie
Dni spędzane w przedszkolu
Wspominaj miłe wszędzie.

 

Małgorzata Fiedeń i Gabriela Szweda

 

 

 

 

 

 

MAMA,TATA MĄDRE GŁÓWKI,SĄ JAK JABŁKA DWIE POŁÓWKI

 

28 maja przypadło wielkie świętowanie uroczystości Dnia Mamy i Taty w grupie 'Kotków''.Odświętnie ubrane przedszkolaki rozpoczęły świętowanie od powitania gości.Swoim rodzicom z wielkim zaangażowaniem recytowały wiersze,śpiewały piosenki,tańczyły i akompaniowały na instrumentach podczas śpiewania.Mamy nie kryły emocji,a tatusiowie słuchali w ogromnym skupieniu swoich pociech.Na zakończenie dzieci podziękowały za trud wychowania i zaśpiewały głośno ''Sto lat'. Rodzicom wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty-serduszka Po prezentacji słowno-muzycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku.Atmosfera tej uroczystości była niezwykle rodzinna i mamy nadzieję, że będzie miło wspominana. 

 

M.Fiedeń G.Szweda

 

 


 

 

 

" Drodzy chłopcy i dziewczęta, wy jesteście nadzieją ludzkości. Niech miłość Chrystusa rozszerzy się dzięki wam na wasze otoczenie, na wasze rodziny i na cały świat".

Jan Paweł II, Watykan 2 I 2000r.


Dnia 27 kwietnia, w związku z pierwszą rocznicą kanonizacji, odbył się w naszym przedszkolu dzień poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci nasze miały możliwość poznać ciekawostki z życia Karola Wojtyły, jak i ważne historyczne wydarzenia, pogłębiając tym samym wiedzę o Papieżu i czczone przez Niego wartości. Grupy starsze zaśpiewały dla Papieża piosenki, których nauczyły się na katechezie. Następnie udaliśmy się pod pomnik JP II w Pokoju, gdzie zapaliliśmy znicz i w chwili modlitwy i zadumy oddaliśmy hołd naszemu Świętemu. Mamy nadzieję, że obchody tej rocznicy pomogą dzieciom zrozumieć, że kanonizacja Jana Pawła II to dla naszego narodu ważne, wzruszające i niepowtarzalne wydarzenie.


G. Szweda

 

 

"Razem weselej"

 

Dnia 24.04.2015r. dzieci z grupy „Żabki” w ramach realizowanego projektu „ Razem weselej” gościły starszych kolegów i koleżanki z klasy VI. Uczniowie przygotowali dla nas kilka wierszy z literatury dziecięcej, które pięknie czytali (mimo maleńkiej tremy) .Przedszkolaki chętnie wsłuchiwały się w treści znanych im utworów i nagradzały brawami lektorów. Był również czas na wspólne zabawy integracyjne : „Wesoły korowód”, „ Le basque”, „Gallop”. Uczniowie mieli również okazję pobawić się z młodszymi kolegami w kącikach zabaw oraz zagrać w gry planszowe. Mamy nadzieje ,że wszystkie dzieci miło spędziły czas i wkrótce zorganizujemy kolejne takie spotkanie.


J. Michalska

 

zdjęcia

 

Dnia 29 kwietnia odbyło się w Nadleśnictwie Kup wręczenie nagród laureatom Konkursu Plastycznego „Mój las”, w którym udział wzięli uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Pokoju. W kategorii:
• przedszkole – II miejsce zajęła Maja Żołnowska z grupy „Żabki”
• kl. IV-VI – III miejsce zajął Mateusz Krzemiński z kl. IV, wyróżniony został Tomasz Duraj z kl. VI.
Wręczenie dyplomów i rozdanie nagród odbyło się w bardzo miłej atmosferze, przy obfitym poczęstunku. Laureaci mieli okazję pogłębić swoje zainteresowania środowiskiem leśnym zwiedzając bogatą w eksponaty Izbę Leśną. Organizatorom dziękujemy, a laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

zdjęcia


Ewa Jankowska i Gabriela Szweda

 

 

„ZIELONY I ZDROWY PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY”


Pod tym hasłem obchodziliśmy w tym roku pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Przyszliśmy do przedszkola ubrani „na zielono”. W ranku oglądaliśmy film edukacyjny pt. „Drugie śniadanie z Pascalem”, zachęcającym nas do przygotowywania smacznych i zdrowych posiłków, korzystając z tego , co przyniesie nam wiosna oraz do aktywności ruchowej jako czynnika zdrowego samopoczucia (w ramach realizowanego projektu KIK-34). Po filmie tańczyliśmy przy piosenkach o tematyce zimowej, utrwalając cechy charakterystyczne dla tej pory roku. Po przywitaniu z marzanną poznaliśmy zwyczaje i tradycje związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Uczestniczyliśmy w pochodzie z marzanną ulicami Pokoju, niosąc transparenty promujące ekologiczny tryb życia. Graliśmy na instrumentach perkusyjnych i śpiewaliśmy piosenkę „Żegnaj zimo!” i tak pożegnaliśmy zimę. Wracając do przedszkola spotkaliśmy „Wiosnę”, w którą wcieliła się pani Natalia Nartowska, nasz gość. Pani „Wiosna” odczytała list i zagadki przybliżające nam cechy charakterystyczne dla wiosny. Zachęciła nas również do zdrowego odżywiania się, częstując nas „owocowo-warzywnymi przekąskami”.

 

G. Szweda, A. Michalska

 

 

 

 

W naszym przedszkolu drugi rok szkolny realizujemy tematykę projektu „ZACHOWAJ RÓWNOWAGĘ”. Poprzez szereg działań zachęcamy dzieci do prawidłowego odżywiania się i aktywności fizycznej ukazując, jak duży wpływ mają te czynniki na nasze zdrowie. Wraz z wychowankami omawiane były „ zasady prawidłowego żywienia dla dzieci i młodzieży. Od dnia 9.03.2015r.do 19. 03.2015r. organizowany był PLASTYCZNY KONKURSU DOBREJ FORMY, w którym dzieci wraz ze swoimi rodzicami przygotowywały prace plastyczne, odzwierciedlające jedną z dziesięciu zasad prawidłowego żywienia. W dniach 20.03 do 17.04.2015r. zorganizowano wystawę prac na korytarzu przedszkolnym. W konkursie udział wzięło 19 dzieci z wszystkich grup przedszkolnych. Każda praca plastyczna była bardzo pomysłowa i wykonana przy użyciu różnych materiałów. Dnia 10.04.2015r. obyło się wręczenie nagród dla wszystkich uczestników konkursu.
Komisja konkursowa w składzie : Anna Jakubik i Dorota Pietruniak miały kolosalny dylemat w wytypowaniu prac finałowych. Po długich naradach wybrano następujące prace:

I miejsce – Oliwia Jarmarczysk z grupy „ Słoneczka”
II miejsce – Zosia Kruszelnicka z grupy „ Słoneczka”
III miejsce – Zuzanna Kossak z grupy „ Kotki”

Wyróżniono również prace: Pauliny Pankiewicz z grupy „ Kotki” oraz
Kaliny Sebastian z grupy „Pszczółki”.
Praca Oliwii będzie reprezentowała nasze przedszkole w „KONKUSIE DOBREJ FORMY”
zorganizowanym przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Gratulujemy!
Wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy uczestniczyli w konkursie, składamy podziękowania za zaangażowanie i aktywność. Dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy oraz upominki. Podziękowania składamy również Radzie Rodziców za wsparcie finansowe na zakup nagród dla dzieci.

 

J. Michalska

 

Zdjęcia

 

 

 

WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA


„Kiedy byłem chłopcem i widziałem wstrząsające sceny w wiadomościach,moja mama mówiła – spójrz na osoby, które pomagają.

Zawsze znajdziesz ludzi, którzy pomagają.”

Fred Rogers


Nasze przedszkole drugi raz wzięło udział w akcji charytatywnej Wszystkie Kolory Świata, zorganizowanej przez Unicef. Celem kampanii było: kształtowanie wśród dzieci postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne, zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym.Dzięki zaangażowaniu i kreatywności rodziców z grupy Słoneczka, mogliśmy ponownie zrealizować projekt. Chętne osoby przygotowały specjalną szmacianą laleczkę - cegiełkę, będącą symbolem pomocy, jakiej dzieci chciały udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Każdej laleczce na specjalnym „akcie urodzenia” zostało nadane imię, krótki opis jej zainteresowań oraz podpis twórcy.Fantazja i międzypokoleniowa współpraca, przyniosła efekt w postaci wspaniałych dzieł sztuki. Zostały one umieszczone na wystawie w przedszkolnym korytarzu. Po krótkim czasie, każda z laleczek znalazła nowego właściciela, który przekazał na ten cel darowiznę. Udało nam się w ten sposób zebrać 316 zł. Mamy nadzieję, że dzięki tej kwocie mogliśmy pomóc potrzebującym dzieciom w Sudanie Południowym, a nasze przedszkole otrzymało CERTYFIKAT Społecznie Zaangażowanej Placówki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze działania w tym projekcie.


Koordynator A. Żurowska

 

zdjęcia

 

 

 

 

Powiatowy Konkurs Recytatorski

 

19 marca 2015 r. w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Namysłowie odbył się IV Powiatowy Konkurs Recytatorski. Dzieci z powiatu namysłowskiego recytowały wiersze Wandy Chotomskiej. Nasze przedszkole reprezentowała Hania Giza z grupy KOTKI. Hania zaprezentowała wiersz PINGWINEK. Zajęła III miejsce oraz otrzymała dyplom i nagrody książkowe. Bardzo Hani gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

M.Fiedeń

 

 

WYCIECZKA DO MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO


Grupa KOTKI i PSZCZÓŁKI w ramach realizacji projektu "Mali artyści" wybrała się na edukacyjne warsztaty do opolskiego muzeum. Podczas warsztatów dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej, która dotyczyła wielkanocnych zwyczajów "dawniej 
i dziś" na Śląsku Opolskim. Po prelekcji dzieci pod kierunkiem przewodnika obejrzały wystawy przedstawiające dawne obrzędy, życie i rzemiosło na Śląsku. Przy wykorzystaniu dotykowego monitora samodzielnie miały możliwość stworzyć własną kraszankę, Warsztaty plastyczne wywołały wielkie zainteresowanie. Przedszkolaki samodzielnie malowały sklejkową ozdobę wielkanocną, którą na pamiątkę zabrały do domu. Warsztaty muzealne były ciekawą formą zajęć, podczas których dzieci nie tylko zdobyły nową wiedzę, ale również dobrze się bawiły. Pełne zadowolenia i wrażeń powróciły do przedszkola.

 

M.Fiedeń E.Grodecka

 

 

 

MALI ARTYŚCI

 

Dzieci z naszego przedszkola poraz kolejny wzięły udział w zajęciach plastycznych ,które przeprowadziła pani Ola Łukaszczyk. Na początku dzieci zostały zapoznane ze sposobem wykonania masek z gipsu. Następnie przystąpiły do pomalowania masek farbami. Zajęcie sprawiło najmłodszym wiele radości. Ponadto nasi artyści mieli możliwość wykazania się własną inwencją twórczą dobierając kolory farb i ozdabiając maskę według własnego pomysłu. Na koniec w prezencie otrzymały figurki gipsowe, które mogły pomalować w domu z rodzicami.


E.Grodecka

 

 

 

[pobierz] 0.7 MB dzieckoidziedoszkoly-1

Praktyczny poradnik dla rodziców -opracowany przez panią Ewę Jankowską.

 

Dowiedzą się Państwo min. Co zrobić by dziecko dobrze rozpoczęło naukę i osiągało rezultaty adekwatne do posiadanych możliwości?

„English is fun”,
czyli zabawa z językiem angielskim

 

Od lutego 2015r. wychowankowie wszystkich grup przedszkolnych ZSP w Pokoju rozpoczęli przygodę z nauką języka angielskiego. Przedszkolaki poprzez zabawę, a zatem w sposób aktywny i ciekawy, „zanurzają się” w świecie języka angielskiego, stawiając w nim swoje pierwsze kroki. Zdobywają i poszerzają wiedzę i umiejętności z języka angielskiego głównie poprzez działanie. Zajęcia językowe dostarczają dzieciom dużo okazji do poznawania i przyswajania tegoż języka, podczas odkrywania i badania świata w formie zabawy. „Słoneczka”, „Pszczółki”, „Kotki” i „Żabki” uczą się języka angielskiego wszystkimi zmysłami, rozwijając jednocześnie podstawowe sprawności językowe, takie jak mówienie
i słuchanie. Uczą się wzajemnego pozdrawiania i zwracania do siebie oraz reagowania w prostych, codziennych sytuacjach. Śpiewają piosenki, pląsają, wykonując różne zabawy rytmiczne, rymują i słuchają krótkich historyjek. Zajęcia języka angielskiego obejmują tematykę znaną dziecku, czyli związaną
z jego najbliższym otoczeniem: kolory, liczby, zabawki, zwierzęta, jedzenie, rodzina, części ciała.

Wszystkim przedszkolakom życzymy wspaniałej przygody
i dużo radości z nauką języka angielskiego.

 

Oprac. Renata Uryga

Publiczne Przedszkole w Pokoju
bardzo serdecznie zaprasza wszystkie dzieci z naszego przedszkola
do udziału w konkursie plastycznym
„KONKURS DOBREJ FORMY”
realizowanego w ramach projektu„Zachowaj Równowagę”

 

 

Cele konkursu:
- aktywizacja dzieci oraz zwrócenie uwagi na prozdrowotną rolę zbilansowanej diety i aktywności fizycznej;
-upowszechnienie wśród dzieci mody na zdrowy styl życia;
- rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywności wzmacnianie wiary we własne możliwości;
- rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych;
- budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi;
Regulamin konkursu:
• konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku 3-6 lat ze wszystkich grup
• technika plastyczna plakat z użyciem różnorodnych materiałów o tematyce prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej, -odzwierciedlający wybraną zasadę zdrowego żywienia;
• format A4 lub A3
• prace indywidualne
• każda praca powinna zawierać opis (na odwrocie pracy): temat, imię, nazwisko, wiek dziecka i grupa przedszkolna
• prace oceniane będą przez specjalnie powołane, niezależne jury
• praca, która uzyska najlepszy wynik zostanie przesłana do Instytutu Żywności i Żywienia i będzie reprezentowała nasze przedszkole
• kryteria oceny: pomysłowość w ujęciu tematu, walory artysty
• dla każdego uczestnika konkursu przewidziane są nagrody-
• prace należy dostarczyć do 19.03.2015r.
Wszelkich informacji udziela koordynator konkursu: Joanna Michalska

 

 


Moja babcia i mój dziadek
to wspaniali są dziadkowie…

 

W grupie „Żabki” i „ Kotki” odbyło się spotkanie na które przybyli licznie szczególni goście. Świętowaliśmy bardzo hucznie Dzień Babci i Dziadka. Wszystkie przedszkolaki śpiewały piosenki, tańczyły, grały na instrumentach i brały udział w inscenizacjach. Dziadkowie mogli podziwiać jak pięknie występują ich wnuczęta. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Nasi mili goście zostali obdarowani własnoręcznie zrobionymi przez dzieci laurkami oraz pysznymi ciasteczkami. Organizacja takich spotkań uczy dzieci okazywania szacunku i wyrażania uczuć dla osób starszych i jest wielkim przeżyciem dla dziadków i wnucząt. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na kawę i pyszne ciasto przygotowane przez rodziców. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze i na długo utkwi w naszej pamięci. Gorące podziękowania składamy rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie tej szczególnej uroczystości i pomagali w porządkowaniu sali.


J. Michalska, K. Wuczkowska, G. Szweda

 

Zdjęcia

 

 

BAL KARNAWAŁOWY

 

„Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzają bale. To tradycja bardzo stara – strojów pięknych, co niemiara! Dziś na moje rozkazanie niech się miły nastrój stanie. Niech w zabawie, no i w tańcu splotą się ręce przebierańców. Bawmy się więc wesoło, niechaj wszystkie pary wirują wkoło."
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było u nas. Dzieci z naszego przedszkola bawiły się na takim właśnie balu. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać maluchy było bardzo trudno.
W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój, a wodzirej zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w konkursach i pląsach. W trakcie szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić soczku. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, kaczuch oraz przebojów znanych dzieciom.
Impreza sprzyjała do spędzenia czasu w miłej i przyjaznej atmosferze.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
Kolejny bal karnawałowy już za rok.


Opracowała: A. Żurowska

 

Zdjęcia

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

Babciu, Dziadku coś Wam dam,
jedno serce, które mam.
A w tym sercu róży kwiat,
Babciu, Dziadku żyj sto lat.”
Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, a Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni, w których obdarzani są oni szczególnymi dowodami miłości.
Najmłodsze przedszkolaki z grupy Pszczółki i Słoneczka również przygotowały występ artystyczny dla swojej Babci i Dziadka.
Dzieci pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki i wesoło tańczyły. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen radości i dumy. Uśmiechnięte twarze naszych niecodziennych gości po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile razem z wnukami.
Babciom i Dziadkom jeszcze raz życzymy duuużo zdrowia i tego, aby zawsze byli dumni ze swoich wnucząt tak, jak w dniu ich występu.
Dzieci wręczyły laurki swoim miłym gościom , a następnie zostali zaproszeni na przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek. Wszystkim towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia.

 

 

Zdjęcia

  E. Grodecka

A. Żurowska

 

 

 

WARSZTATY MUZYCZNE W PRZEDSZKOLU W POKOJU

 

Niezwykle pracowitym weekedem dla nauczycielek wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej okazał się 7 i 8 luty 2015r. W tych to właśnie dniach odbyły się warsztaty metodyczne pod hasłem ,,Aktywne formy wychowania muzycznego – Muzyczne podróże Zebrusia”, które poprowadził pan Jacek Tarczyński , utalentowany muzyk i pedagog.
W pierwszym dniu szkolenia przeprowadzone zostały m.in., zajęcia pokazowe z dziećmi 5-6-letnimi , podczas których przedszkolaki grały na dzwonkach, tańczyły i poznały wybrany region Polski. Następnie warsztat, metodykę i tajniki muzyczne pana Tarczyńskiego oparte na systemie C. Orffa zgłębiało 30 nauczycielek, które do Pokoju przyjechały z różnych stron województwa opolskiego.
Zgromadzone grono wzięło udział w ćwiczeniach praktycznych: grając na specjalnie skonstruowanych dzwonkach, uczestnicząc w improwizacjach muzycznych, zabawach i tańcach przy muzyce poważnej, dziecięcej oraz rozrywkowej. Ponadto nauczycielki zapoznane zostały ze sposobem wykonania prostych instrumentów i ciekawych prac plastyczno–konstrukcyjnych..
Prowadzący warsztaty przekazał nam wiele ciekawych propozycji do pracy z dziećmi. Na pewno przyczynią się one do podniesienia atrakcyjności zajęć zarówno z edukacji muzyczno–rytmicznej, plastycznej, jak również z pozostałych obszarów działalności edukacyjnej.

 

Elżbieta Grodecka

 

Zdjęcia

 

 

 

Przedszkolaki pięknie dziękują…

 

Dzieci z Publicznego Przedszkola wraz z nauczycielkami serdecznie dziękują
Państwu Bogumile i Michałowi Orzeszyna za podarowanie drzewka świerkowego, które udekorowane przez dzieci umieściliśmy w holu przedszkola. Gorące podziękowania składamy również Fermie Drobiu, Panu Markowi Chmura za przekazanie jaj, które wykorzystano do pieczenia pierników oraz ciast przeznaczonych na kiermasz  bożonarodzeniowy.

 

 

 

 

„Jestem dobra wróżka, Andrzejkowa wróżka
mam dla wszystkich dzieci najciekawsze wieści”

 

Tymi słowami rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu zabawy andrzejkowe mające na celu zapoznanie dzieci ze zwyczajami i tradycjami ludowymi związanymi z dniem św. Andrzeja – jednego z dwunastu Apostołów. W tym dniu nauczycielki, przebrane za wróżki, postarały się o wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju zachęcając dzieci do tańców integracyjnych.
Po wspólnych tańcach zaprosiłyśmy dzieci do swoich sal, gdzie przeprowadzone zostały wróżby: „Układanie butów”, „Trzy talerze”, „Losowanie kolorów”, „Koło przyszłości”. Dzieci z zainteresowaniem słuchały kreatywnych interpretacji wróżb (których autorkami były same nauczycielki) oraz dowiedziały się, że tradycja wróżb andrzejkowych, która przetrwała do naszych czasów, to osobliwa zabawa i nie należy traktować jej poważnie.
W trakcie zabawy dzieci mogły częstować się wodą oraz zdrowymi ciasteczkami, chrupkami
i owocami przygotowanymi przez panie z przedszkola i rodziców, za co bardzo dziękujemy.
Po skończonych zabawach dzieci chętnie dzieliły się przeżyciami związanymi
z Andrzejkami w przedszkolu.

 

 G.Szweda

 

„Jestem dobra wróżka, Andrzejkowa wróżka
mam dla wszystkich dzieci najciekawsze wieści”

 

Tymi słowami rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu zabawy andrzejkowe mające na celu zapoznanie dzieci ze zwyczajami i tradycjami ludowymi związanymi z dniem św. Andrzeja – jednego z dwunastu Apostołów. W tym dniu nauczycielki, przebrane za wróżki, postarały się o wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju zachęcając dzieci do tańców integracyjnych.
Po wspólnych tańcach zaprosiłyśmy dzieci do swoich sal, gdzie przeprowadzone zostały wróżby: „Układanie butów”, „Trzy talerze”, „Losowanie kolorów”, „Koło przyszłości”. Dzieci z zainteresowaniem słuchały kreatywnych interpretacji wróżb (których autorkami były same nauczycielki) oraz dowiedziały się, że tradycja wróżb andrzejkowych, która przetrwała do naszych czasów, to osobliwa zabawa i nie należy traktować jej poważnie.
W trakcie zabawy dzieci mogły częstować się wodą oraz zdrowymi ciasteczkami, chrupkami
i owocami przygotowanymi przez panie z przedszkola i rodziców, za co bardzo dziękujemy.
Po skończonych zabawach dzieci chętnie dzieliły się przeżyciami związanymi
z Andrzejkami w przedszkolu.

 

 G.Szweda

 

 
Ten szczególny dzień się budzi, niosąc ciepło w każdą sień…

 

Boże Narodzenie to jedno z najbardziej rodzinnych i ciepłych świąt pozwalające poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Mali i duzi czekają na nie z niecierpliwością. W przedszkolu, okres poprzedzający ten magiczny czas jest niezwykle pracowity. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i zapałem przygotowywały jasełka i wcielały się w powierzone im role. Dzieci z grupy
„ Żabki” i „ Kotki” ku uciesze swoich rodziców, w pięknych strojach, na dużej scenie w Gminnym Ośrodku Kultury dnia 14.12.2014r. przedstawiły historię narodzin Dzieciątka Jezus oprawioną tradycyjnymi kolędami i pastorałkami. Przepiękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat. Nad całością przedstawienia czuwały panie: G. Szweda, M. Fiedeń, A. Nartowska, K. Wuczkowska, J. Michalska i M. Kociencka, które przygotowały całą uroczystość. Jasełka obejrzeli rodzice oraz zaproszeni goście. Przedszkolaki za wspaniały występ otrzymały słodycze oraz gromkie brawa. Małym aktorom należą się pochwały za pokonanie tremy i za umiejętność działania w zespole, dzięki czemu wspólnie stworzyły bardzo efektowne i urzekające widowisko. Podziękowania należą się również wszystkim Rodzicom za przybycie i przygotowanie strojów dla swoich pociech.

 

J. Michalska, G. Szweda

zdjęcia

 

 

 

„Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku,
dzień zwykły dzień, który liczy się o zmroku...”


Najmłodsze przedszkolaki z grupy „Słoneczka, oraz uczniowie kl. IIa gimnazjum, połączyli w tym roku siły i wspólnie przygotowali przedstawienie jasełkowe.
Zarówno dla maluchów, jak i dla młodzieży było to nowe doświadczenie. Mali cieszyli się ze znajomości wśród starszych kolegów, uczniowie natomiast przypomnieli sobie swoje minione przedszkolne lata. Integracja tych dwóch różnych światów przebiegła sprawnie i bez zarzutu, a jej owocem było przedstawienie.
Premiera Jasełek odbyła się 18 grudnia i była skierowana do uczniów i nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pokoju. Następnego dnia z kolei, gościliśmy rodziców i bliskich naszych aktorów.
Sądząc po uśmiechach i brawach jakie otrzymaliśmy ze strony zgromadzonych gości, występ się podobał. Mamy nadzieję, że atmosfera, melodie kolęd i scenki biblijne, wprowadziły obecnych w świąteczny nastrój.

 

A. Żurowska

 

Zdjęcia

 

 

 

 

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

 

W zorganizowanym przez GOKSiR kiermaszu udział wzięło również nasze przedszkole, które obok przepięknych Jasełek wystawiło dwa stoiska.Przy jednym z nich można było zaopatrzyć się w ręcznie wykonane kartki świąteczne i śliczne ozdoby bożonarodzeniowe, które często były zakupywane jako prezent pod choinkę. Natomiast przy drugim stoisku uczestnictnicy kiermaszu mogli zakupić pyszne ciasto i kawę.
Dziękujemy bardzo Radzie Rodziców za udzieloną pomoc oraz wszystkim rodzicom, którzy nierzadko w nocy tworzyli piękne ozdoby aby na czas mogły znaleźć się na przedszkolnym stoisku.

 

E.Grodecka

 

 

MIKOŁAJKOWY WIECZÓR W GRUPIE „ŻABKI”


W sobotni grudniowy wieczór, a dokładnie 6 grudnia 2014r. spotkaliśmy się z rodzicami, dziećmi i ……. Św. Mikołajem w przedszkolu. Był to bardzo wyczekiwany dzień, szczególnie przez dzieci. Zorganizowaliśmy to spotkanie z trójką grupową i rodzicami, którzy czynnie włączyli się w jego organizację i przygotowanie. Wieczór ten był promocją życia bez uzależnień: telewizora, gier komputerowych i komputera. Miło spędziliśmy czas, w którym dominowały bajki i dobranocki z lat dziecięcych rodziców dzieci, tradycyjne gry planszowe – inaczej, zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne. Serwowaliśmy zdrowe przekąski, sałatkę jarzynową, owocowe koreczki, a także „coś” słodkiego – batony z mussli. Tak było, a jak nie wierzycie, zobaczcie sami.
Próbowała was przekonać Kazimiera Wuczkowska

 

Zdjęcia

 

 

ANIOŁY NA PEWNO SĄ WŚRÓD NAS


Trzymając się tego stwierdzenia, wzięliśmy udział w konkursie zorganizowanym przez GOKSiR. Stworzyliśmy wspólnie Anioła Dobroci i Uśmiechu, który godnie reprezentuje nasze przedszkole. Wystawę aniołów można podziwiać w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Pokoju.

 

A. Żurowska

 

 

 

BAJKOWA BABCIA

 

W związku z nawiązaną współpracą z Kołem Emerytów i Rencistów nasze przedszkolaki już od października z niecierpliwością czekają w każdy wtorek na Bajkową Babcię .A jest nią Pani Zosia Ryniak, która czytając bajki przenosi dzieci w świat niezwykły, w świat fantazji.
Ile pytań rodzi się wówczas w główkach maluszków? Tego do końca nie wiemy.Za to na pewno wiemy, że te baśnie ,bajki i wiersze kształcą wyobraźnię i rozwijają myślenie. Pokazują też piękno dobra oraz brzydotę zła.
Do akcji czytania dzieciom włączyli się również rodzice i babcie dzieci za co serdecznie dziękujemy oraz zapraszamy do dalszej współpracy.

 

E.Grodecka, A.Żurowska

 

 

 

Konkurs plastyczny „ Choinkowa ozdoba”.

 


17 grudnia 2014r. odbyło się w Opolskim Kuratorium uroczyste wręczenie nagród, dyplomów i wyróżnień, za udział w konkursie plastycznym pt „Choinkowa Ozdoba”. Nasz laureat Maciak Preuhs odebrał z rąk Pani Kurator dyplom i nagrodę za pracę pt: „Aniołek”. Organizatorzy konkursu serdecznie dziękowali i gratulowali dzieciom i ich opiekunom. Wszystkich zaproszono do wspólnego dekorowania choinki z wykonanych ozdób.

M. Fiedeń

 

Zdjęcia

 

 

 

 

PIECZENIE PIERNICZKÓW

 

Już na początku grudnia w całym przedszkolu zapachniało świętami. Stało się tak za sprawą wielkiego pieczenia pierniczków w grupie ,,Pszczółki” i ,,Słoneczka”.
Przedszkolaki z wielką radością wykrawały pierniczki używając foremek w różnych kształtach. Były więc: aniołki, gwiazdki, choinki, serca, rybki i wiele innych form. Po upieczeniu maluszki z entuzjazmem przystąpiły do dekorowania.Te pyszne łakocie po zapakowaniu można było kupić na Kiermaszu Bożonarodzeniowym zorganizowanym przez GOKSiR w Pokoju.
Dzieciom w pieczeniu pierniczków pomagały babcie dzieci oraz Panie z Koła Emerytów.
Serdecznie dziekujemy wszystkim Paniom za udzieloną pomoc.

 

E.Grodecka, A.Żurowska

 

 

 

,,WIECZÓR Z KOLĘDĄ” - W GRUPIE PSZCZÓŁKI
15 grudzień 2014r.

 

Tradycją naszego przedszkola są przedstawiane przez dzieci w okresie bożonarodzeniowym JASEŁKA. Przenoszą one widzów w dawne czasy, w świat sprzed 2000 lat temu i przypominają historię Bożego Narodzenia , która za każdym razem przedstawiana jest w inny sposób .
W grupie ,,Pszczółki” obok biblijnych postaci wystąpiły również dodatkowe, jak : Indianka, Chinki, Eskimos, dziecko z Austrii oraz Murzynek z Sudanu. Nie zabrakło też dzieci polskich i przedszkolaków z Pokoju. Inscenizację przeplataną kolędami i pastorałkami zakończyła piosenka Gdy w pokoju wyrośnie choinka.... .Na koniec występów dzieci złożyły życzenia z okazji zbliżających się świąt i podarowały najbliższym składane choineczki.
Następnie odbył się słodki poczęstunek, na który Pszczółki z niecierpliwością czekały. Szczególnym wzięciem cieszyły się kolorowe pierniczki, w przygotowaniu których przedszkolaki miały swój udział. Serdecznie dziękuję. zaproszonym gościom i rodzicom za obecność oraz pomoc udzieloną przed i po uroczystości.

P.s. Występom małych dzieci często towarzyszą niezaplanowane, śmieszne sytuacje. Nasz Murzynek niósł w podarku dla Dzieciątka dwa banany ale doniósł jednego, gdyż w drodze do Betlejem drugiego zjadł. Sprawiedliwie podzielił prezent :):).

 

E.Grodecka

 

Zdjęcia

 

 

 

 

Wyjazd przedszkolaków na teatrzyk „ Piotruś Pan i piraci”.

 

Dnia 12.12.2014r. wcześnie rano wszystkie przedszkolaki wsiadły do autobusu i pojechały do Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim na spektakl teatralny pt. „ Piotruś Pan i piraci” w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.
„Piotruś Pan i piraci” to pełna humoru sytuacyjnego i słownego bajka gdzie świat fantastyczny łączy się z realnym. Bogata aranżacja środków scenicznych: charakteryzacja , ciekawe rekwizyty, rozbudowana dekoracja, zaskakujące rozwiązania oprawy świetlnej i muzycznej rozbudzały wyobraźnię małego widza. Na scenie dzieci zobaczyły duży statek piracki kapitana Haka i piratów, Piotrusia Pana, Wenedy i wiele innych postaci. Sztuka posiadała też wiele wartości dydaktycznych, między innymi: kształtowanie systemu wartości, wyraźne rozgraniczenie pojęć dobra i zła, miłość, mądrość, odwaga. Z ogromnym zaciekawieniem wszystkie dzieci obserwowały całą akcję, śmiały się, wzruszały, a nawet czynnie uczestniczyły w akcji spektaklu.
Po zjedzeniu bułeczek przygotowanych przez panie z kuchni wszystkie grupy wróciły do przedszkola.

 

J. Michalska

 

 

 

 

Dzień św. Marcina


Dobrze, że jesteś, dobrze, że jesteś św. Marcinie!!! Tak skandowały przedszkolaki 21 listopada 2014r. w zorganizowanej imprezie plenerowej z okazji dnia św. Marcina. Wspólnie z Radą Rodziców Publicznego Przedszkola zorganizowaliśmy uroczystość, której bohaterem wieczoru był legendarny już św. Marcin, dobroczyńca, darczyńca ubogich. Dzięki tej uroczystości, społeczność przedszkolna, mogła lepiej poznać postać św. Marcina, zwyczaje i obrzędy związane z obchodami tego szczególnego dnia. Pieczołowicie przygotowywaliśmy się do tego wieczoru. Rodzice wypiekali rogale marcińskie, sponsorzy ( piekarnia Świerczów, Karłowice, Lewiatan Pokój, sklep Klopsik) obdarowali przedszkolaków swoimi słodkimi rogalami, zaprzyjaźnieni leśnicy dostarczyli drzewo na ognisko, p. Zbyszek pomógł upiec nam taką znaczną ilość rogali. Najmłodsi uczestnicy przedstawili scenkę rodzajową, którą uświetnił „rzymski legionista” na białym koniu. Poprowadził też korowód z pochodniami ulicami Pokoju. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za uświetnienie naszej imprezy, za przybycie, współorganizatorom za pomoc przy organizacji, a szczególnie państwu Makarewiczom z Krogulnej za bardzo smaczną gęsinę.

Wszystko to widziała i wam opowiedziała Kazimiera Wuczkowska

 

Zdjęcia

 

 

 

 


Mikołaj Święty przyniósł nam prezenty.

 

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 8 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszego przedszkola. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały przybycia gościa z siwą brodą. Mikołaj przygotował dla każdego przedszkolaka piękne podarki ukryte w wielkim worze. Były piosenki, wiersze i wspólna zabawa z Mikołajem. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia. Dzieci z ogromną radością zaprosiły Mikołaja na przyszły rok obiecując, że czekając na niego, będą bardzo grzeczne.
Serdeczne podziękowania składamy Radzie Rodziców za przygotowanie pięknych mikołajkowych prezentów i włączenie się w przygotowanie tego dnia w przedszkolu.

 

J. Michalska

 

Zdjęcia

 

 

 

  MALI MALARZE

 

Dzieci z grupy ,,Pszczółki” i ,,Kotki” wzięły udział w zjęciach plastycznych, które przeprowadziła Aleksandra Łukaszczy - plastyk oraz Dyrektor GOKSiR w Pokoju.
Działania przedszkolaków były poprzedzone odpowiednim przygotowaniem, w którym chętnie uczestniczyły .Aby zabezpieczyć ubranie przed pobrudzeniem założyły fartuszki, niektóre koszule.
Następnie pani Ola wyjaśniła dzieciom do czego służą sztalugi i palety.Po podaniu tematu pracy :,,Jesienne drzewa” zachęciła do wyboru odpowiednich kolorów farb. Kiedy wszystko było już jasne Mali artyści z entuzjazmem przystąpili do dzieła. Od sztalug odchodzili tylko wówczas, gdy brakowało im farby.
Na koniec dzieci obejrzały prace swoich kolegów i koleżanek a podziwiając powstałe ,,obrazy” zgodziły się na ich wystawę w GOKSiR. Kto wie, może z tej gromadki wyrośnie w przyszłości drugi J.Matejko?

 

E.Grodecka, M.Fiedeń, G.Szweda

 

 

 

REKORDOWY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU


30 września 2014r. biliśmy, nie! nie! nikogo!!! Tylko rekord Guinnessa. Nasze pokojowskie przedszkolaki ustanowiły wspólnie z 313 328 dzieci z całej Polski rekord Guinnessa w jednoczesnym myciu zębów. Wcześniej przystąpiliśmy do realizacji największego w Polsce programu profilaktyki jamy ustnej „Akademia Aquafresh”. W przedszkolu realizowaliśmy zajęcia edukacyjne, jak dbać o ząbki, jak zapobiegać próchnicy, który to problem w Polsce jest bardzo poważny. Prawie 90% dzieci w Polsce jest dotkniętych tą chorobą! Jesteśmy w czołówce krajów z największym procentem dzieci chorujących na próchnicę! Jako ciekawostkę podam, iż dotychczasowy rekord należał do dzieci indyjskich, gdzie 177 000 osób w jednym czasie myło zęby. a już od 30 września 2014r. ten rekord należy do polskich przedszkolaków. Nasze przedszkole, za udział w ustanawianiu Rekordu Guinnessa otrzymało specjalny certyfikat. Podobne certyfikaty świadczące o uczestnictwie w ustanawianiu Rekordu otrzyma każde dziecko, które wspólnie z nami szczotkowało ząbki 30 września o godz.12:00.

Komisarz rekordu Guinnessa Kazimiera Wuczkowska

 

Zdjęcia

 

 

 

"Więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu."


Słoneczka wzięły udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Prezent pod choinkę". Maluszki z wielkim zaangażowaniem i radością dekorowały pudełko, a potem wkładały do niego artykuły higieniczne, szkolne, zabawki i słodycze. Mamy nadzieję, że nasza paczka wywoła uśmiech na twarzy potrzebującego, bo była ona przygotowywana z wielkim sercem.
Dzięki tej akcji przedszkolaki dowiedziały się, że są dzieci, którym można w taki prosty sposób pomóc, a dzielenie się może sprawić wielką przyjemność.


A. Żurowska

 

Zdjęcia

 

 

Nasza babcia umie tyle, że uwierzyć trudno w to…

 

Zabawa jest podstawową formą aktywności dziecka, rozwija jego wyobraźnię, kontakty z innymi ludźmi, dzięki niej dziecko zaczyna tworzyć własny system wartości. Na przestrzeni lat można zaobserwować różnego rodzaju zabawy i gry w jakie najchętniej bawią się dzieci. Aby poznać zabawy w jakie bawiły się nasze babcie i dziadkowie zaprosiliśmy do naszej grupy ” Żabki” babcię Mikołaja- Panią Zdzisławę Letką. Babcia w bardzo ciekawie opowiadała dzieciom o dawnych dziejach. Dzieci dowiedziały się, że w czasie jej dzieciństwa nie było telewizji, komputerów, tabletów, komórkowych telefonów. Dzieci pomagały rodzicom w gospodarstwie. Jednak każdą wolną chwilę wszystkie dzieciaki spędzały na świeżym powietrzu wraz z kolegami i koleżankami bawiąc się w różne zabawy np.: „Ciuciubabka”, „Klasy”, „Chłopek”, „Chowanego”’ „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Podchody” .Pani Zdzisława czytała również dzieciom bajki z jej dzieciństwa: „Dwa Michały”, „Stefek Burczymucha”, „ Chory kotek”. Dzieci chętnie słuchały opowieści babci i zadawały wiele pytań. Wszystkie „ Żabki „ dziękują Pani Letkiej za mile spędzony czas.


J. Michalska

Zdjęcia

 

 

 

Pasowanie na przedszkolaka

 

"Idzie sobie przedszkolaczek,
śpiewa, tańczy no i skacze.
Dziś też powód ma do śmiania,
bo to dzień jest pasowania."

Pasowanie na przedszkolaka, jest uroczystym wprowadzeniem dzieci do grona przedszkolaków. Nasze maluszki, także doczekały tej chwili. Był to, niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń. Wystrój sali, stroje i uroczysta atmosfera podkreślała doniosłość tego wydarzenia. Dzieci przybyły do przedszkola z rodzicami i mogły pokazać to, czego nauczyły się w nim do tej pory. Zaprezentowały się w nowej roli: przedszkolaka - aktora, który tańczy, śpiewa i recytuje. Mali artyści podczsa występu spisali się na medal. Dlatego pani dyrektor, tak jak dobra wróżka zaczarowała dzieci w prawdziwych przedszkolaków przez dotknięcie każdego wielkim ołówkiem. Były również nagrody w postaci dyplomów i drobnych słodkości.
Po części oficjalnej wszyscy zebrani udali się na wspólny poczęstunek.
Życzymy naszym Słoneczkom samych radosnych i pogodnych dni.


A. Żurowska

 

 

Zdjęcia

 

 

 

,,JESIENNE KOMPOZYCJE''
- Podsumowanie Konkursu Plastycznego

 

W dniach 13-30.10.2014r. odbył się w naszym przedszkolu konkurs plastyczny ,,Jesiennne kompozycje''.
Chętne dzieci wraz z rodzicami wykonały w domu niezwykle pomysłowe prace przestrzenne i płaskie wykorzystując przy tym różnorodny materiał przyrodniczy.
Komisja konkursowa w składzie: Anna Jakubik, Aleksandra Łukaszczyk, Dorota Pietruniak stwierdziła, że wszystkie prace są bardzo ciekawe.
Po dość długiej naradzie wyłoniła następujących zwycięzców:

I miejsce – Paulina Pankiewicz
II miejsce – Maciek Preuhs
III miejsce – Wojtek Bartoń

Wyróżnienia:
• Karolina Jasińska
• Zosia Kruszelnicka
• Nina Przychodzeń

Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i zostały nagrodzone.
Gratulujemy oraz dziękujemy dzieciom i rodzicom za udział w konkursie, który przeprowadzono w ramach realizacji projektu ,,Mali artyści''.

 

Organizatorzy: M.Fiedeń, E.Grodecka

Zdjęcia

 

 

Próbna ewakuacja w przedszkolu.


Dnia 21.10.2014r. w naszym przedszkolu miała miejsce próbna ewakuacja przeciwpożarowa . Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia oraz zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji. Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. W kilka minut po sygnale dźwiękowym wszystkie przedszkolne sale i pomieszczenia gospodarcze pozostały puste. Dzieci pod opieką wychowawców i personelu przedszkolnego sprawnie i bezpieczne udały się na miejsce ustalonej zbiórki – plac GOKSiR. Wychowawcy poszczególnych grup złożyli raport Pani dyrektor A.Jakubik o stanie liczebnym swoich podopiecznych.
Ćwiczenia tego typu są bardzo potrzebne ponieważ już od najmłodszych lat oswajają dzieci do sytuacji, w której może zaistnieć konieczność szybkiego opuszczenia miejsca pobytu i zabawy.


J. Michalska

 

 

 

 

Spotkanie z policjantem

 

Dnia 17.10.2014r. gościliśmy w naszym przedszkolu policjanta Pana Daniela Marel. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak ważna i odpowiedzialna jest jego praca, jak bezpieczne poruszać się po drogach i podróżować samochodem oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń m.in. kiedy zaatakuje nas groźny pies, gdy zobaczymy pożar. Pan policjant ostrzegał również przed osobami nieznajomymi. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja policyjnego stroju i wyposażenia niezbędnego do pracy: latarka, kajdanki, lizak i inne. Przedszkolaki zadawały wiele pytań i czynnie uczestniczyły w pogadance z gościem. Po wyczerpujących rozmowach była możliwość obejrzenia z bliska radiowozu policyjnego, który na czas pobytu stanął w ogrodzie przedszkola. Każde dziecko miało okazję usiąść na chwilę za kierownicą, lub w tylnej części radiowozu. Ponadto przedszkolacy mogli włączyć i posłuchać sygnałów policyjnej syreny.
Panu Danielowi dziękujemy za przybycie do przedszkola. Była to bardzo pouczająca lekcja o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, która na pewno pozostanie dzieciom na długo w pamięci!

 

Joanna Michalska

 

 

Zdjęcia

 

 

Z okazji Dnia Pocztowca dzieci z naszego przedszkola odwiedziły Urząd Pocztowy w Pokoju aby dowiedzieć się jak wygląda praca listonosza i pań pracujących „za okienkiem”. Dzieci złożyły życzenia Pocztowcom z okazji ich święta i wręczyły laurkę. W zamian za życzenia pracownicy naszej poczty odwdzięczyli się słodyczami i drobnymi upominkami dla przedszkola (kolorowanki i książeczki). Bardzo dziękujemy za to spotkanie.


Dzieci i panie z przedszkola w Pokoju

 

 

„NAUCZYCIEL - UCZNIEM''
SZKOLENIE W NASZYM PRZEDSZKOLU

 

W warsztatach zorganizowanych 11.10.2014r. w Publicznym Przedszkolu w Pokoju, wzięły udział nauczycielki wychowania przedszkolnego i nauczania zintegrowanego z: Pokoju, Brzezia, Budkowic Starych. ,Dobrzenia Wlk., Kup, Świerczowa i Namysłowa.
Tematem szkolenia była Pedagogika zabawy połączona z tańcem integracyjnym. Zagadnienie w sposób praktyczny przedstawiła Bożena Piotrowska, która zaprezentowała szeroki wachlarz nowych zabaw i tańców a utrwalając wiedzę na temat zabawy podkreśliła, iż jest ona nośnikiem normy i wartości oraz jednym z najlepszych sposobów komunikowania się w grupie.

 

Elżbieta Grodecka

 

Zdjęcia

 

 

 

 


Spotkanie z Radą Sołecką

 

W ramach realizacji projektu "Mali artyści" spotkaliśmy się z przedstawicielem Rady Sołeckiej, który zaprezentował nam dożynkową koronę wykonaną przez gospodynie na tego roczne Gminne Dożynki. Wcześniej dzieci poznały zwyczaje związane z tym świętem, pracę rolników, znaczenie tej pracy dla ludzi oraz materiał i sposoby wykonywania korony dożynkowej. Na koronie odnaleźć można było elementy związane z tradycją żniw, wyeksponowano dary ogrodów, sadu, pól i lasów oraz miejsce na tradycyjny bochen chleba. Dzieci zachwycone były dziełem gospodyń.

 

M. Fiedeń
E. Grodecka

Zdjęcia

 

 

 

„Piątek z aerobikiem w przedszkolu”.


W tym roku szkolnym kontynuować będziemy poranną gimnastykę przy muzyce zachęcając wszystkie dzieciaki do aktywności fizycznej. Realizując założenia projektu ogólnopolskiego „Zachowaj Równowagę”( KIK- 34) , którego celem jest zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym, chcemy już wśród najmłodszych propagować zdrowy styl życia Zestawy ćwiczeń są układane tak, aby dzieci najmłodsze i najstarsze mogły integrować się przy wspólnej zabawie. Mamy nadzieję, że taka forma ćwiczeń porannych spodoba się naszym wychowankom i tak jak w ubiegłym roku dzieci chętnie będą brały w nich udział.


J. Michalska

Zdjęcia

 

 

 

 

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

Tradycyjnie co roku włączamy się z dziećmi do akcji „ Sprzątania świata”, by od najmłodszych lat uczyć naszych wychowanków dbania o naturalne środowisko. Nasza akcja poprzedzona była zajęciami związanymi z segregacją śmieci oraz recyklingiem. Dzieci zapoznane zostały z różnymi możliwościami dbania o przyrodę i otaczający nas świat. Dzielne i pełne zapału przedszkolaki wraz z nauczycielkami wyruszyły na wielkie porządkowanie parku. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki. Cieszymy się, że śmieci z roku na rok jest coraz mniej.

 

Zdjęcia

 

 

 

 

SZANOWNI RODZICE!


W roku szkolnym 2014/2015 kontynuujemy realizację założeń KIK 34 (zadanie 2). Zapraszamy do oglądania filmów z serii:
"HIPERAKTYWNY INSTYTUT EKSPERYMENTÓW NAD AKTYWNOŚCIĄ FIZYCZNĄ".

Wystarczy skopiowany link umieścić w wyszukiwarce Google.

Udanej zabawy!

Koordynator projektu J. Michalska

 

 

 

 

 

W imieniu dzieci, wychowawców oraz rodziców serdecznie dziękujemy osobom, które brały udział w projekcie Kolorowa Kraina Przedszkolaka.
Dzięki ich zaangażowaniu, dobrej woli oraz bezinteresownej pomocy nasi Przedszkolacy mają bardziej słoneczne i kolorowe przedszkole.


Dziękujemy następującym osobom:
Katarzyna Stiller
Magdalena Kotlarz
Agnieszka Hadamik
Aleksandra Giza
Bartosz Gurdziel
Miłosz Staszków
Jarosław Ciurla
Aleksandra Łukaszczyk
Agata i Tomasz Kruszelniccy
Anna i Marcin Kruszelniccy

 

 

 

ZAJĘCIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W PRZEDSZKOLU

 

W miesiącach październik- grudzień 2014r. w Publicznym Przedszkolu w Pokoju będzie realizowany projekt, w ramach którego odbywać się będą nieodpłatne zajęcia dodatkowe z języka angielskiego, w grupie 5 i 6 latków. Zajęcia odbywać się będą w środy w godzinach:

13.00- 13.30 w grupie 5- latków „ Kotki”,

od 13.30- 14.00 w grupie 5- 6- Latków „Żabki”.


Dzieci, dojeżdżające autobusem przewozów szkolnych na trasie Pokój- Krogulna będą odjeżdżały o godzinie 14.00 z Pokoju.
Za dodatkowy pobyt dziecka, poza podstawą programową- 1 godzinę, zostaną obciążeni rodzice dziecka w kwocie 1 zł.

 

 

 

 

 

 

„Bądź dzieckiem jak najdłużej
Jak dziecko baw się, śmiej…”

 

 

 

Bądź dzieckiem jak najdłużej
Jak dziecko baw się ,śmiej
I kochaj tak jak dziecko
I serce dziecka miej.

 

 

Już po raz drugi dnia 20.09.2014r. obchodziliśmy OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA, w którym uczestniczyły wszystkie nasze dzieciaki. W tym roku zorganizowaliśmy go pod hasłem „ Zdrowy przedszkolak”, i zachęcaliśmy dzieci do zdrowego odżywiania się i aktywności fizycznej, kontynuując realizację programu KIKI- 34. Dla dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji min. obejrzeliśmy film edukacyjny w, którym Pascal Brodnicki promuje zdrowe żywienie wśród dzieci. Znany kucharz dołączył do ambasadorów programu „Szkoła/Przedszkole Przyjazne Żywieniu i Aktywności Fizycznej” Projekt ma przeciwdziałać otyłości i nadwadze wśród najmłodszych Polaków. Dzieci w zabawny sposób dowiedziały się jak komponować zdrowe posiłki i poznały piramidę zdrowego odżywiania się. Nie zabrakło również zdrowych przysmaków dzieci częstowały się słodziutką marchewką, jabłuszkami, bananami, winogronem i śliwkami.
Ten wyjątkowy dzień nie mógł się odbyć bez upominków i życzeń. Każda grupa otrzymała do swojej Sali nową zabawkę, a Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wysłał do dzieci list ze specjalnymi życzeniami.
Nasze przedszkolaki miały również czas na wspólną gimnastykę i zabawę przy muzyce. Była to w tym roku pierwsza nasza impreza integracyjna i najmłodsze przedszkolaki także świetnie się bawiły ze starszymi kolegami.
Pragniemy podziękować wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie tej uroczystości i zaopatrzyli nasze dzieci w pyszne owoce i warzywa.


Nauczyciele PP w Pokoju

 Zdjęcia

 

 

 

 

Bezpieczny powrót do przedszkola

 

Dnia 17.09. 2014r. gościliśmy w naszym przedszkolu grupę teatralną z przedstawieniem pt. „ Bezpieczny powrót do przedszkola ”. Podczas widowiska dzieci miały okazję poznać zasady bezpiecznego poruszania się w pobliżu jezdni i w raz z Krzysiem Ratownikiem uczyły się w jakich miejscach można przez nią przechodzić. Dzieci wykazywały duże zainteresowanie i włączały się do wspólnej zabawy zorganizowanej przez aktorów.

 

J. Michalska

 

Zdjęcia

 

 

 

Rada Rodziców Publicznego Przedszkola

 

22 września, podczas zebrania z rodzicami naszych przedszkolaków, wybrano przedstawicieli Rady Rodziców poszczególnych grup, efekty są następujące:

 

grupa 'Żabki'- panie: Ilona Kozłowska, Emilia Szrom, Iwona Łoza

grupa 'Kotki' - panie: Aneta Rogalska, Patrycja Soboń, Edyta Zelek

grupa 'Pszczółki - panie: Joanna Illich, Agnieszka Jabłońska, Ewelina Rajkowska

grupa 'Słoneczka' - panie: Alina Giza, Amelia Ryniak, Katarzyna Kowalska

 

Delegatami Rad Oddziałowych do Przedszkolnej Rady Rodziców zostały panie:
I. Kozłowska, A. Rogalska, J. Illich, A. Giza.

 

 

 

W roku szkolnym 2014/2015

Nasze przedszkole bierze udział w następujących programach edukacyjnych:

 

 

 

UNICEF - Wszystkie Kolory Świata

III edycja

 

Kliknij tutaj

KIK- 34 "Zachowaj Równowagę"

 

Kliknij tutaj

Mały wolontariat

 

Kliknij tutaj

Akademia Aquafresh

 

Kliknij tutaj

Kubusiowi Przyjaciele Natury

 

Kliknij tutaj

Mamo tato wolę wodę

Kliknij tutaj

 

 

 

 

 

  

 

 

Projekt edukacyjny "Mali artyści"

 

 

Projekt "Bezpieczne przedszkole"

 

 

 

 

 


Publiczne Przedszkole w Pokoju
czynne jest w godzinach


6.30-16.00

 

Przedszkole jest placówką
4- oddziałową,
do której uczęszczają dzieci
w wieku od 2,5 do 6 lat.

 

Oddział I – trzylatki „Słoneczka”
Wychowawcy: Ala Żurowska

 

Oddział II – czterolatki"Pszczółki"

Wchowacy: Elżbieta Grodecka

                 Joanna Michalska

 

Oddział III – pięciolatki „Kotki”
Wychowawcy: Małgorzata Fiedeń
                     Gabriela Szweda

 

Oddział IV – pięcio, sześciolatki "Żabki"

Wychowawcy: Kazimiera Wuczkowska

 

 

 

 

 

Rok szkolny

2013/2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedziemy na wycieczkę!


Wycieczka do ZOO była kolejną ciekawą przygodą, jaką przeżyły nasze najmłodsze przedszkolaki z grup „Pszczółki” i „Kotki”. Ogród Zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. Tym razem pogoda nam dopisała i udało nam się zrealizować plan odwiedzenia mieszkańców opolskiego ZOO. Przemierzając alejki ogrodu, dzieci oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Zobaczyliśmy uchatki, małpki, goryla, hipopotama, pelikany, żyrafy oraz wiele innych ciekawych i niespotykanych na co dzień zwierząt. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Wśród atrakcji były również zabawa na placu zabaw oraz lody, które dzieci zajadały ze smakiem. Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym dostarczył dzieciom wielu nowych wrażeń i radości, była to dla nich wspaniała lekcja przyrody przeżyta w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Zmęczeni ale bardzo szczęśliwi wróciliśmy do Naszego przedszkola i z pewnością za jakiś czas znów odwiedzimy mieszkające w ZOO zwierzątka.

 

M. Fiedeń, E. Grodecka

Zdjecia

 

 

Pan Policjant


Dzieci z grupy „Pszczółki” i „Kotki” gościły pana Policjanta, tatę Emilki. Pan Policjant przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród maluchów opowiadania o codziennej pracy Policji oraz demonstracja sprzętu policyjnego. Dzieci dostały od pana Policjanta książeczki do kolorowania, a w podziękowaniu zaśpiewały dla niego piosenkę i zaprosiły do wspólnej zabawy.

D. Pietruniak

 

Zdjęcia

 

 

 

Dzień Dziecka


2 czerwca 2014 roku w Naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dziecka. W tym dniu zorganizowaliśmy dla dzieci wiele atrakcji. Pogoda niestety nam nie dopisała, ale to nie przeszkodziło nam się dobrze bawić. Dzieci mogły tańczyć na dyskotece, oglądać w kinie bajkę czy pomalować sobie twarz. Pani Kazia i pani Zuzia w magiczny sposób zmieniały balony w ciekawe rzeczy. Przygotowaliśmy również poczęstunek dla naszych milusińskich oraz lody ufundowane przez firmę Nestle z Namysłowa.

 

 

 

Zdjęcia

 

 

RODZINNE ŚWIĘTOWANIE
W GRUPIE ,,PSZCZÓŁKI''

 

W czerwcowe popołudnie, dn.12.06.2014r. w grupie ,,Pszczółki" odbyła się uroczystość przygotowana dla rodziców z okazji minionego Dnia Matki i zbliżającego się Dnia Ojca.
Maluszki wczasie popisów artystycznych ,,stanęły na wysokości zadania i wykonały 100% normy". W zaprezentowanym montażu słowno-muzycznym wyraziły swoje uczucia wobec rodziców. Na koniec występów poprosiły Mamusię i Tatusia do tańca ,,Nie chcę Cię..." oraz Rodzinnego masażu.
Następnie wszyscy zasiedli do stołów, a częstując się pysznym ciastem i innymi łakociami dzielili się wzajemnie wrażeniami.
P. s. Serdecznie dziękujemy rodzicom za okazaną pomoc ( przygotowanie ciast oraz posprzątanie sali po uroczystości).


E. Grodecka, D. Pietruniak

Zdjęcia

 

 

 

 

Dzień Mamy i Taty w grupie "Kotki"

 

Mama i Tata to wielkie słowa , które są synonimem miłości , dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia . Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w ich życiu. Aby pielęgnowac więź między dzieckiem a rodzicem, nauczycielki z grupy "Kotki" zorganizowały Dzień Matki i Ojca. Uroczystośc odbyła się 29.05.2014 w przedszkolu . Sala przedszkolna stała się sceną na , której dzieci w przepięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny . Dzieci recytowały wiersze , śpiewały piosenki oraz zaprezentowały wiele nowych tańców , które cierpliwie wycwiczyły podczas wielu prób . Były również życzenia i własnoręcznie przygotowane prezenty dla Kochanych Rodziców . Całusom i uściskom nie było końca . Po prezentacji słowno-muzycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku . Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna .

M. Fiedeń, G. Szweda

 

 

 

 

Wycieczka „Pszczółek” do Opola


29.05.2014 roku dzieci z grupy „Pszczółki” wraz ze swoimi rodzicami i babciami wyruszyła na wycieczkę do Opola. W planach mieliśmy odwiedzić opolskie ZOO jednak pogoda nam na to nie pozwoliła, od rano padał deszcz. To jednak nie powstrzymało nas przed wyjazdem, zwłaszcza, że dla niektórych dzieci to była pierwsza podróż autobusem. Zamiast do ZOO udaliśmy się do sali zabaw „KinderPlaneta”. Dzieci, zarówno te mniejsze jak i większe, bawiły się zjeżdżając na zjeżdżalni, skacząc na trampolinie czy w basenie z piłkami. Po zadowolonych minach dzieci i rodziców stwierdzić można, że mimo niepogody wycieczka należała do udanych.

D. Pietruniak, E. Grodecka

 

Zdjęcia

 

 

 

 

Wizyta strażaków w naszym przedszkolu.


Nasze przedszkole odwiedzili strażacy z OSP Pokój. Przyjechali do nas swoim wozem, który w tym dniu opanowały nasze przedszkolaki. Strażacy opowiedzieli nam o swojej pracy i pokazali wszystkie sprzęty, w które jest wyposażony wóz strażacki oraz zaprezentowali zestaw ratownictwa medycznego. Przedszkolaki miały możliwość przymierzania hełmu i odzieży strażackiej. Największą atrakcją okazał się być pokaz działania węża strażackiego, po którym dzieci mogły wcielić się w rolę strażaka i strumieniem wody gasić prowizoryczny pożar.
Dziękujemy strażakom za tak miłe odwiedziny.

 D. Pietruniak

 

Zdjęcia

 

 

Plakaty dla Jana Pawła II

"Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo. Projektem, który nieustannie się urzeczywistnia. Przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta."      Jan Paweł II


Ojciec Święty przez cały swój pontyfikat, otaczał szczególną troską i opieką dzieci. Przypominał, że są wielkim darem i miłością. Chcemy Mu za to podziękować, pamiętając o Nim i wspominając Jego Wielką Osobę. Dzieci przygotowały plakaty przedstawiające postać Jana Pawła II.

                                                                            A. Żurowska

 

Zdjęcia

 

 

 

„Przedszkole w Ruchu”


Dzięki podjętym, przez nasze przedszkole działaniom na rzecz aktywnego i zdrowego trybu życia uzyskaliśmy tytuł „Przedszkola w Ruchu” nadany przez Ministerstwo  Edukacji Narodowej.

 

 

 

ODWIEDZINY LEKARZA WETERYNARII

 

,,Co lubi mój piesek, a czego nie?'' O tym, jak również o opiece nad innymi zwierzętami rozmawialiśmy podczas spotkania z sympatycznym lekarzem weterynarii Andrzejem Szromem.
Dzieci poznały przyrządy,którymi posługuje się w swojej pracy weterynarz; m.in. zobaczyły wielką strzykawkę - taką dla słonia.Nauczyły się też przyjmować prawidłową postawę obronną konieczną w przypadku ataku nieznanego psa.
Spotkanie zakończyło się miłą zabawą przy piosenkach: ,,Rolnik sam w dolinie'' i ,,Biegnie sobie mały osiołek'' podczas, których nasz gość bawił się wspólnie z dziećmi.
Były to bardzo ciekawe i pouczające zajęcia.Mamy nadzieję, że Pan Andrzej w przyszłości ponownie odwiedzi nasze przedszkole.


Nauczycielki Przedszkola

 

Zdjęcia

 

 

ZAJĄCZEK W PRZEDSZKOLU

 

Tuż przed świętami wielkanocnymi w ogrodzie przedszkolnym dzieci wypatrzyły dwa zające.
Biało-czarnego szybko rozpoznały , wołając : To Pani Kazia!Natomiast szary zajączek pozostał zagadką.
Po wykonaniu wielu zadań i dokładnym przeszukaniu najbliższego terenu przedszkolaki ponownie wypatrzyły szarego zajączka. Tym razem czekał na nie z koszykami wypełnionymi po brzegi czekoladowymi niespodziankami. Odbierając je dzieci z wielką radością oznajmiały, że to jest prawdziwy zajączek.
Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację i przebieg oraz wsparli materialnie ,,Wielkanocnego zajączka''.


E. Grodecka, K. Wuczkowska, G. Szweda

 

Zdjęcia

 

 

Niebieski dzień

 

Wszystkich ciekawskich/pozytywnie ciekawskich/ zapraszamy na nasze kolejne wiosenne spotkanie. Oj, działo się, działo. Przedszkolaki z panią Wiosną wybrały się „do wód”. Tak, tak, moi drodzy! To nie żarty. Czy wiecie, że tylko 1% zasobów wodnych Ziemi nadaje się do picia? Jej zasoby kurczą się z wielu powodów, ale też z powodu nieprzemyślanych działań człowieka. Jak sprawić, co robić i mówić, by ludzie, zwłaszcza młodzi, szanowali wodę i jej zasoby? Wspólnie z panią Wiosną naradziliśmy się. Zaplanowaliśmy długofalowe działania na rzecz ochrony wód. Zorganizowaliśmy happening „ustawiliśmy się w kolejce po wodę, zapletliśmy warkocze dla rzek”, przeprowadziliśmy akcję „kropelka”/jak oszczędzać wodę/wśród naszych starszych kolegów. To tylko część naszych zaplanowanych działań. Do zobaczenia w kolejnym działaniu.


Kazimiera Wuczkowska

Elżbieta Grodecka

Zdjęcia

 

 

 

 

 

PRZEDSZKOLNI DETEKTYWI NA TROPIE PANI WIOSNY.

 

Naplotkowała stara sosna/nasza pokojowska wejmutka/, że już się zbliża wiosna. Nie wiedzieliśmy czym przyjedzie- może rowerem, może na hulajnodze, może przyjdzie pieszo….i „gdybalibyśmy”, a czasu mało. Dziś już 21 marzec. Zatem do dzieła! Przedszkolaki ruszyły tropem Wiosny. Zajrzeliśmy za naszą przedszkolną starą lipę, pozdrowiliśmy ją, zmierzyliśmy, posłuchaliśmy o czym szumi, jakie ma życzenia. Ale wiosny nie znaleźliśmy. Za radą lipy poszliśmy zapytać boćka Kajtka- naszego przedszkolnego sąsiada, czy on nie widział wiosny. Gniazdo zastaliśmy puste. Jeszcze nie wrócił z ciepłych krajów. Śpiewaliśmy, nawoływaliśmy ale na próżno. Ruszyliśmy dalej na poszukiwania. Po długiej wędrówce spotkaliśmy zimorodki, które wybierały się z panią Zimą na biegun północny. Przedtem jednak umówione były z panią Wiosną na pożegnalną herbatkę. A Wiosna przyszła pieszo, w zwiewnej zielonej sukience, z koszem pełnym kwiatów. My też tam byliśmy, wiosenną herbatkę piliśmy. Pożegnaliśmy Zimę i zimorodki. Życzyliśmy im przyjemnego lotu, miłego spędzania czasu w zimnej krainie. A z Wiosną, po smacznej herbatce, umówiliśmy się na kolejne spotkanie. Z bardzo ważnym „Kimś”. Jesteście ciekawi? Zapraszamy do lektury…..

 

Kazimiera Wuczkowska,

Ala Żurowska

Zdjęcia

 

 

 

 

 

 

"Po co dzieciom ruch" - w ramach realizacji programów KIK/34 oraz "Przedszkole w Ruchu" (obszar nr 1)

 

W grupie Kotki zostałay przeprowadzone zajęcia promujące zdrowy i aktywny tryp życia. 

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH W PRZEDSZKOLU
Data: 28.02.2014
Grupa wiekowa: 4-latki
Prowadzący: Małgorzata Fiedeń
Temat zajęć: „Po co dzieciom RUCH”
Ilość dzieci: 20 osób

Cele ogólne:
• Uwrażliwienie dzieci na potrzebę aktywności fizycznej w ich codziennym życiu.
• Kształtowanie postaw prozdrowotnych.

Cele poznawcze:
• Zapoznanie dzieci ze schematem „Piramidy zdrowego przedszkolaka”.
• Wyjaśnienie pojęcia „Sport to zdrowie”.

Cele kształcące:
• Ćwiczenie sprawnego wypowiadania się na tematy bliskie dzieciom.
• Orientowanie się w zasadach zdrowego odżywiania, życia.
• Przeliczanie w zakresie 6-ciu.
• Utrwalanie liczebników porządkowych do 5-ciu.
• Rozróżnianie pojęć dotyczących relacji przestrzennych: obok, niżej niż, wyżej niż.
• Rozróżnianie i utrwalenie prawej i lewej strony ciała.
• Ćwiczenie cięcia nożyczkami dowolnych kształtów.
• Przypomnienie o prawidłowym trzymaniu kredki podczas kolorowania.

Cel wychowawczy:
• Obdarzanie uwagą dzieci i osób dorosłych.
• Przestrzeganie zasad bezpiecznej zabawy podczas zabaw ruchowych.

Formy:
 zbiorowa;
 indywidualna;
Metody:
 rozmowa;
 objaśnienia i instrukcji;
 aktywnego działania;

Środki dydaktyczne:
 schemat „Piramidy zdrowego przedszkolaka”
 odbicia rąk i nóg w dwóch kolorach: różowym i niebieskim
 szarfy
 ilustracje z dziećmi wykonującymi aktywność sportową
 kolorowy brystol;
 kredki świecowe, nożyczki;


Zajęcia główne
„Po co ludziom potrzebny jest ruch?”
- swobodna rozmowa z dziećmi Dzieci siedzą w kole. N zadaje dzieciom pytanie: Jak myślicie, po co ludziom potrzebny jest ruch? Dzieci podają swoje propozycje. Następnie N pyta dzieci:
- Jak myślicie, co może się stać z człowiekiem, kiedy nie mógłby się ruszać?
- Czy jest to dla tej osoby łatwa i miła sytuacja czy nie koniecznie?
- Czy ruch jest potrzebny człowiekowi do życia?
- Jak ruch wpływa na nasze zdrowie? Dziecko:
- swobodnie wypowiada się na bliskie mu tematy;
- nie przerywa innym dzieciom i N podczas wypowiedzi;
- wie, że aktywność fizyczna jest człowiekowi niezbędna do życia i że dzięki niej człowiek jest zdrowszy;


„Piramida zdrowego przedszkolaka” zabawa dydaktyczna Dzieci siedzą w kole. N rozkłada na środku plakat z narysowaną piramidą i mówi, że nazywa się ona „Piramidą zdrowego przedszkolaka”. Tłumaczy, że na tej piramidzie będziemy przyklejać ilustracje ze zdjęciami niezbędnych dla małego człowieka produktów bądź aktywności (nabiał, rośliny strączkowe, produkty zbożowe, owoce, warzywa, sport, woda, itd.). Mówi też, że podobnie jak człowiekowi potrzebne są nogi, które podtrzymują całe ciało, tak samo na najniższym szczeblu znajdą się rzeczy, najbardziej potrzebne przedszkolakowi dla jego zdrowia. Wspólnie z dziećmi liczy „schodki” na piramidzie, po czym każde dziecko losuje jeden kartonik i zgodnie z instrukcjami N przykleja go w odpowiednim miejscu na piramidzie. N podpowiada określeniami typu: „to zdjęcie powinno znaleźć się na samym dole piramidy, na drugim schodku od góry, na trzecim od dołu, obok chleba, wyżej niż, niżej niż, tam gdzie produkty zbożowe, itd…” Zadanie trwa aż do momentu zapełnienia całej piramidy. 
Zabawa ruchowa „Prawa noga naprzód " tor przeszkód” Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym naprzeciwko N. N zaznacza każdemu dziecku na jego prawej ręce różowy krzyżyk. Wspólnie z dziećmi ustalają prawą i lewą rękę oraz nogę. Następnie N rozkłada przed dziećmi wycięte z kolorowej folii odbicia rąk i nóg w dwóch kolorach â€" różowym dla prawej strony i niebieskim dla lewej. Rozkłada na podłodze odbicie prawej i lewej ręki oraz prawej i lewej nogi. Dzieci po kolei podchodzą do N i ustawiają się tak, jak pokazują odbicia. Rozpoczyna się gra typu „twister”. N dokłada kolejno odbicia prawej i lewej ręki oraz nogi a zadaniem dziecka jest przemieszczanie się zgodnie z odbiciami, nie odrywając przy tym pozostałych kończyn. Zabawa kończy się, gdy każde dziecko weźmie w niej udział.

 

Zabawa dydaktyczna „Co jest najważniejsze” Dzieci siedzą przodem do „Piramidy zdrowego przedszkolaka:. N pyta: „Co według naszej piramidy jest niezbędne przedszkolakom do zdrowego życia?” Odsyła do najniższego schodka, gdzie znajdują się obrazki przedstawiające dzieci w ruchu. Tym samym zaprasza dzieci do wspólnej gimnastyki. Dziecko:
Zabawa muzyczno - ruchowa „Prawa ręka, lewa noga” o charakterze orientacyjno porządkowym. Dzieci w rozsypce tańczą w rytm szybkiej muzyki. Gdy muzyka ucichnie N podnosi do góry odbicie ręki lub nogi, w zależności od koloru lewej lub prawej (patrz jak w zabawie wcześniejszej). Zadaniem dzieci jest uniesienie wskazanej kończyny w górę. Początkowo N pokazuje jeden obrazek, w miarę rozwoju zabawy 2, 3 lub 4. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie. 


Zabawa ruchowa „Kto sprytniejszy” N rozkłada po obwodzie koła szarfy (o jedną więcej niż jest dzieci). Każde dziecko zajmuje miejsce w jednej z szarf. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze przewleczenie się przez szarfę i ułożenie jej w takiej samej pozycji jak na początku zadania. O rozpoczęciu zadania decyduje uderzenie N w bębenek. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
Zabawa skoczna„Przeskakujemy kałuże” Dzieci zostają w ustawieniu z poprzedniej zabawy. Odwracają się względem siebie jedna osoba za drugą. Na sygnał bębenka każdy przeskakuje do kolejnej szarfy €"zaczyna osoba, która przed sobą nie ma w szarfie nikogo. N utrudnia zadanie mówiąc "Przeskakujemy tyle kałuż ile razy uderzę w bębenek. Przeskakujemy na dwóch nogach, na prawej nodze, na lewej nodze Dziecko:
Zabawa uspokajająco wyciszająca z czynnościami porządkowymi Dzieci maszerują po obwodzie koła głęboko oddychając â€" z wdechem unoszą ręce do góry, z wydechem opuszczają w dół. Kolejne dziecko podaje N szarfę, aż do momentu, gdy wszystkie są posprzątane. 


Zabawa plastyczna„Plakat SPORT TO ZDROWIE” Dzieci przechodzą do innej sali i siadają przy stolikach. N pyta dzieci: „Co to znaczy, że SPORT TO ZDROWIE? Czy zgadzacie się z tym i dlaczego? Proponuje, aby wspólnie zrobić plakat, w którym podpiszemy się pod tymi słowami. Skoro dzieci nie potrafią pisać â€" podpiszą się rysunkami. Każde dziecko losuje jeden obrazek przedstawiający dziecięcą aktywność sportową i koloruje ją przy pomocy kredek świecowych. Następnie wycina najdokładniej jak potrafi i przykleja do plakatu. Na zakończenie dzieci wraz z N przywieszają gotowy plakat na korytarz. Po skończonej pracy dzieci porządkują salę. 

 

M. Fiedeń

 

 

Zdjęcia

 

 

"Przedszkole w Ruchu" (obszar nr 8)  oraz KIK/34 aerobik na świeżym powietrzu

 

27.03.2014r. w ramach, ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej akcji „Przedszkole w Ruchu”  oraz polsko-szwajcarskiemu projektowi KIK/34 "Zachowaj równowagę" zorganizowaliśmy aerobik na świeżym powietrzu pod hasłem „Ruch to zdrowie, każdy to wie!”. Celem naszej akcji była promocja aktywności fizycznej wśród naszych wychowanków oraz społeczności lokalnej. Do naszych przedszkolaków dołączyli m.in. przedstawiciele lokalnej władzy, pracownicy GOKSiR, Stowarzyszenia LGD „Stobrawski Zielony Szlak” oraz rodzice. Wszyscy chętnie wykonywali pokazywane przez nauczycielki układy ruchowe do rytmicznej muzyki. Mamy nadzieję, że udowodniliśmy, że aby się poruszać nie potrzeba wiele i kolejnym razem będzie nas jeszcze więcej.

 

J. Michalska
D. Pietruniak
M. Fiedeń

 

Zdjęcia

 

 

„Piątek z aerobikiem”
KIK/34 oraz "Przedszkole w Ruchu" (obszar nr 1) 


Realizując projekt KIK/34 oraz włączając się w akcję ogłoszoną  przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Przedszkole w Ruchu”, których celem jest zachęcenie dzieci do podejmowania aktywności fizycznej,  do podjętych działań promujących ruch wśród naszych wychowanków dołączył „Piątek z aerobikiem”. W ramach ćwiczeń porannych dzieci z wszystkich grup, w każdy piątek spotykają się przed śniadaniem by wspólnie poruszać się w rytm muzyki. Akcja przyjęta została przez nasze przedszkolaki z wielkim entuzjazmem. Wszyscy bardzo chętnie wyginają swoje ciała dobrze się przy tym bawiąc.

 

M.Fiedeń

D. Pietruniak

J.Michalska

 

Zdjęcia

 

 

W tym miejscu chcemy również gorąco zaprosić wszystkich chętnych rodziców do wspólnego aerobiku na świeżym powietrzu, który odbędzie się 27 marca 2014r. o godz. 10.00 na placu obok GOKSiR w Pokoju. 
Dzieci i Panie z PP w Pokoju

 

 

 

 

 

Konkurs Piosenki Przedszkolnej

 

W ramach realizowanych projektów KIK/34 „Zachowaj równowagę” oraz „Jestem zdrowym przedszkolakiem 11 marca 2014r. nauczycielki z naszego przedszkola zorganizowały Konkurs Piosenki Przedszkolnej o tematyce zdrowotnej pod hasłem „Zdrowe przedszkolaki”. Celem konkursu było:
Promowanie zdrowego stylu życia
Prezentacja i promocja twórczości artystycznej dzieci w wieku przedszkolnym
Rozbudzanie u dzieci zamiłowania do śpiewu.
W konkursie wzięło udział 15 dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Dzieci śpiewały piosenki indywidualnie. Zaprezentowano również 4 piosenki grupowe, wykonane przez całą grupę.
Oceny konkursu dokonało Jury w składzie:
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego - Anna Jakubik
Wychowawczyni klasy I ze Szkoły Podstawowej – Katarzyna Łapszyńska
Instruktor GOKSiR w Pokoju – Zuzanna Nartowska
Laureaci konkursu:
I miejsce – Monika Sikora z grupy „Słoneczka”
II miejsce – Hania Giza z grupy „Kotki”
III miejsce – Tobiasz Kokocki i Mikołaj Golik z grupy „Kotki”
Wyróżnione zostały Zosia Kruszelnicka i Maja Żołnowska.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!
W tym miejscu chcemy również podziękować wszystkim darczyńcom, dzięki którym dzieci otrzymały nagrody i słodki poczęstunek. Są to:
Jolanta Szeląg
Barbara Zając
Kazimiera Wuczkowska
Zakład Kominiarski Ryszard Nartowski
Zakład Kominiarski Paweł Nartowski
Piekarnia Rolmer
Stacja benzynowa Orlen Wrzoski

LGD "Stobrawski Zielony Szlak" 

 

 

M. Fiedeń

J. Michalska

 

Zdjęcia

 

 

 

"Przedszkole w Ruchu" ( obszar nr 1) Zajęcia ruchowe w grupie dzieci trzyletnich

 

Zajęcia odbyły się na boisku szkolnym. Trzylatki wyszły na świeże powietrze aby się pogimnastykować.

 

Scenariusz zajęć ruchowych w grupie 3-latków

 

Temat: Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu - podnoszenie ogólnej sprawności fizycznej i rozwoju psychomotorycznego dzieci.

Cele:
• ćwiczenie szybkiej reakcji na sygnał- przerwę w muzyce,
• ćwiczenie odbicia obunóż z miejsca w przód i tył,
• kształcenie umiejętności utrzymywania równowagi w utrudnionych warunkach chodu,
• doskonalenie biegu bez potrącania innych dzieci,
• czerpanie radości ze wspólnej zabawy.

Formy:
• praca z całą grupą.
• Metody wg K. Wlaźnik:
• metoda zabawowo- naśladowcza.

Środki dydaktyczne:

• tamburyn

Przebieg zajęcia:

1. Rozgrzewka.

- Nauczycielka mówi dzieciom, że przygotowała dla nich ciekawą zabawę, jednak zanim zaczną się bawić, najpierw muszą się rozgrzać i rozruszać każdą część ciała.
- „Zaczynamy od dołu: najpierw ćwiczą palce u stóp, całe stopy, potem kolana, biodra, teraz palce u rąk, całe dłonie, łokcie, ramiona, teraz ruszamy całym tułowiem, idziemy wyżej- ćwiczy głowa i szyja, a na końcu oczka, nosek, buzia. Super! Rozruszaliśmy każdą część naszego ciała, jeszcze parę skłonów i obrotów.”

2. Dzieci biegają po boisku przy akompaniamencie tamburynu, kiedy nauczycielka przestanie grać wymienia zwierzę, którego chód dzieci mają naśladować:
a) słoń- wolne, duże, głośne kroki, dzieci chodzą ociężale tupiąc,
b) zając- dzieci kicają jak zajączki,
c) pingwiny- dzieci chodzą jak pingwinki noga przy nodze,
d) wróbelki- dzieci fruwają machają skrzydełkami (ramionami)
e) wszystkie dzieci robią wężyka- dzieci ustawiają się w „wężyku” udają węża- syczą i idą za nauczycielką jeden za drugim.

3. „Przeskocz przez linię”- zabawa ruchowa z elementami skoku- ćwiczenie odbicia obunóż z miejsca w przód i tył.
- Dzieci stoją wzdłuż linii. Na hasło: „Przeskocz przez linię” dzieci przeskakują przez nią do przodu i do tyłu. Zabawa powtarzana jest kilkakrotnie.

4. „Wiosenna łąka”- zabawa ruchowa z elementami biegu- doskonalenie biegu bez potrącania innych dzieci.
- Dzieci biegają po boisku przy akompaniamencie tamburynu. Kiedy muzyka przestaje grać dzieci zatrzymują się w bezruchu. Zabawa powtarzana jest 2-3 razy.

5. „Drzewka na wietrze”- zabawa uspokajająca, relaksacyjna - wyciszenie grupy, wytworzenie przyjaznej atmosfery.
- Dzieci stoją w rozkroku z rękami wyciągniętymi do góry na sygnał nauczycielki raz kołyszą rękami delikatnie (mały wiaterek wieje) raz mocno (wichura). Zabawa powtarzana jest 2-3 razy.

6. „Wdech i wydech” – wciąganie powietrza nosem przy jednoczesnym podnoszeniu rąk do góry i wydech ustami opuszczając ręce.

Nauczyciel dziękuje dzieciom za uczestnictwo w zajęciach. Zaprasza do zabawy w kącikach zainteresowań.

 

 

D. Pietruniak

 

Zdjęcia

 

 

Sałatka u "Kotków"

 

Grupa Kotki w ramach realizacji programu "Jestem zdrowym przedszkolakiem'' oraz KIK/34 przygotowywała sałatkę jarzynową. Dzieci podczas wycieczki do sklepu spożywczego, zakupiły produkty potrzebne do zdrowej sałatki. Następnego dnia samodzielnie kroiły, mieszały i doprawiały bogate w wartości odżywcze warzywa. Po zakończeniu pracy zachwycały się smakiem samodzielnie przygotowanej sałatki.

 

                                                                                        M. Fiedeń

 

 

Zdjęcia

 

 

 

DZIŚ W PRZEDSZKOLU WIELKI BAL


Karnawał, to czas zabaw, tańców i śmiechu. Dlatego, również w przedszkolu, nauczycielki zorganizowały dla dzieci bal przebierańców. W tym dniu rodzice postarali się, aby ich pociechy wystąpiły w ciekawych i pomysłowych strojach. Na bal przybyły księżniczki, wróżki, kowboje, indianie oraz inne bajkowe i fantastyczne postacie. Zabawy, konkursy i pląsy prowadził DJ, który przebojami muzycznymi znakomicie trafił w gusta dzieci. Było wiele śmiechu i radości. Dzięki wsparciu Rady Rodziców, nie zabrakło również napojów, słodkości i przekąsek.
                                                                                 A. Żurowska

 

 

Zdjęcia

 

 

 

BABCIU, DZIADKU - ŻYJ 100 LAT


Na przełomie stycznia i lutego we wszystkich grupach przedszkolnych, odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dzieci prezentowały wierszyki, piosenki, skecze oraz tańce. Każdy wnuk, obdarował swoich najbliższych specjalnie przygotowanym upominkiem. Spotkania połączone były rozmową przy kawie i ciastku. Dziadkowie opuszczali nasze przedszkole z uśmiechem na twarzy i serdecznymi podziękowaniami za miłe przyjęcie.

                                                                                     M. Fiedeń

 

Zdjęcia:     Kotki     Żabki      Słoneczaka

 

 

 

Droga Babciu, drogi Dziadku!

Występy grupy "Pszczółki"

 

Uroczystość z okazji dnia babci i dziadka grupa "Pszczółki" zorganizowała 23.01.2014r w GOKSiR. Pomimo styczniowego chłodu goście dopisali i sala była pełna. Po gorącym powitaniu odbył się premierowy występ maluszków, które w swój jedyny, niepowtarzalny sposób przedstawiły jasełka. Na koniec złożyły życzenia i wręczyły upominki. Następnie odbył się słodki poczęstunek, podczas którego dziadkowie mieli okazję porozmawiać z wnukami i nacieszyć się nimi.

 

P.S. Serdecznie dziekujemy rodzicom za współpracę (pyszne ciasto, piękne stroje dzieci oraz pomoc w przygotowaniu sali).

 

Wychowawczynie:

E. Grodecka, D. Pietruniak

 

 

Zdjęcia

 

 

 

 

Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „Bezpieczne zabawy zimowe na śniegu i lodzie”

"Przedszkole w Ruchu" (obszar nr 6)


W czwartek zebrała się Komisja, w składzie Aleksandra Ryniak , Anna Jakubik oraz Katarzyna Łapszyńska, aby ocenić przygotowane przez dzieci prace konkursowe. Konkurs został zorganizowany w ramach akcji "Przedszkole w Ruchu" przy współpracy z GOKSiR w Pokoju, a jego celem była promocja aktywności fizycznej wśród naszych przedszkolaków. Spośród 26 prac Komisja wyłoniła pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz dwa wyróżnienia. Pierwsze miejsce zajął Wojtuś Bartoń z grupy „Pszczółki”, drugie Agatka Łakomy z grupy „Słoneczka”, a miejsce trzecie Maciuś Preuhs z grupy „Kotki” wyróżnieni zostali Emilka Kujawa z grupy „Pszczółki” i Karol Głaz z grupy „Żabki”. W piątek pani dyrektor Anna Jakubik ogłosiła wyniki i wręczyła uczestnikom konkursu dyplomy oraz drobne upominki. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!!!

W tym miejscu chcemy również podziękować pani Urszuli Grzybowskiej oraz Stowarzyszeniu LGD Stobrawski Zielony Szlak za przekazanie upominków, które zostały wręczone uczestnikom konkursu.  

 

                                                                             E. Grodecka

                                                                             D. Pietruniak

 

Zdjęcia

 

 

 

Kanapki u "Pszczółek"

 

Najmłodsza grupa, w ramach realizowanych programów zdrowotnych, w których bierze udział nasze przedszkole, wykonała smaczne i zdrowe kanapki kolorowe. Dzieci same posmarowały swoje kromki masłem i udekorowały zdrowymi dodatkami                        według własnego pomysłu, następnie ze smakiem je zjadły.

 

                                                                              D. Pietruniak

 

Zdjęcia

 

 

 

 

Przedszkolaki dla W.O.Ś.P

 

 

12 stycznia 2014 roku dzieci z grupy „Kotki” pod kierunkiem nauczycielek G. Szweda i M. Fiedeń uświetniły swoimi piosenkami i tańcami spotkanie zorganizowane przez GOKSiR na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy


                                                                               M. Fiedeń
                                                                               G. Szweda

 

Zdjęcia

 

 

"Spotkanie przy choince" w grupie "Kotki"

 

Święta Bożego Narodzenia, to niezwykły okres, na który długo czekają zarówno, jak i dzieci. Grupa „Kotki” zorganizowała uroczyste „Spotkanie przy choince”, na które zaproszeni zostali rodzice dzieci. Spotkanie odbyło się 13 grudnia 2013 roku w przedszkolu. Dzieci ciężko pracowały przygotowując się do występów. Uczyły się ról, piosenek, kolęd i pastorałek. Nauczycielki zadbały, aby sala dzięki przepięknym dekoracjom wyglądała zjawiskowo. Dzieci w przepięknych strojach występowały przed swoimi rodzicami. Na zakończenie występów odbyło się wspólne kolędowanie, słodki poczęstunek dla dzieci i rodziców oraz zdjęcia pamiątkowe.
                                                                               M. Fiedeń
                                                                               G. Szweda

 

 Zdjęcia

 

 

 

Jasełka

 

19 grudnia2013r., tuz przed świętami, chcieliśmy rodziców i bliskich wprowadzić w świąteczną atmosferę, wystawiając specjalnie dla nich „Jasełka”. Dzieci wcieliły się w postacie biblijne głosząc śpiewem i tańcem radosną nowinę. Mamy nadzieję, że udało nam się Każdego oczarować bożonarodzeniowym klimatem.


                                                                      A. Żurowska
                                                                      J. Michalska
                                                                      K. Wuczkowska

 

Zdjęcia

 

 

W roku szkolnym 2013/14 przystąpiliśmy do polsko-szwajcarskiego projektu KIK/34. Realizujemy program promujący prawidłowe żywienie i aktywność fizyczną u dzieci i poprzez kształtowanie prozdrowotnych postaw i – w konsekwencji – zapobieganie rozwojowi nadwagi i otyłości oraz innym chorobom przewlekłym. Wspólnie z dziećmi prowadzimy pogadanki na temat właściwego odżywiania, układaliśmy piramidę zdrowego żywienia. W związku z tą tematyką dzieci z grupy. "Żabki” przyrządziły „wesołe kanapki”. Dzieci z wielką frajdą smarowały chlebek i układały na nim zdrowe dodatki. Po zakończeniu pracy każdy z apetytem zjadł własnoręcznie przygotowaną kanapkę. W grupach młodszych panie wraz z dziećmi przygotowały zdrowy sok z marchwi i jabłek.
Zachęcamy rodziców do wdrażania zdrowych nawyków żywieniowych u swoich pociech oraz aktywnego spędzania wolnego czasu.


                                                                                    J. Michalska

ZDJĘCIA

 

 

Święta tuż tuż...

 

W tym tygodniu w młodszych grupach zapachniało świętami. Dzieci z Grup "Kotki" i "Pszczółki" piekły świąteczne pierniki. Do pieczenia włączyli się również rodzice oraz dziadkowie przedszkolaków. Wszyscy wspólnie, w miłej, świątecznej atmosferze wyciskali gwiazdeczki, dzwoneczki, aniołki  oraz inne wzory kojarzące się ze świętami. Zapach pieczonych pierników unosił się po całym przedszkolu. Po upieczeniu nadszedł czas na dekorowanie oraz poczęstunek. 

Przygotowane pierniki będą również wystawione na sprzedaż na Kiermaszu Bożonarodzeniowym organizowanym przez GOKSiR.

 

                                                                               Wychowawcy grup

ZDJĘCIA

 

 

Odwiedziny Mikołaja

 

Jak co roku, 6 grudnia przedszkole odwiedza Święty Mikołaj. Dzieci z niecierpliwością wyczekiwały tego wyjątkowego gościa. Jego przybycie wywołało uśmiech na ich twarzach. Po ciepłym przywitaniu Święty Mikołaj został zaproszony przez dzieci do zabawy i wspolnego tańca. Każda grupa zaśpiewała Mikołajowi piosenkę przygotowaną specjalnie na jego przybycie. Po wspólnej zabawie nadszedł czas na wręczenie prezentów przygotowanych przez Radę Rodziców oraz pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem. Zadowolone dzieci podziękowały za prezenty i pożegnały Mikołaja. W tym dniu do wspólnej zabawy dołączyli również uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Pokoju.

                                                                                   

                                                                                     D. Pietruniak

 

ZDJĘCIA

 

Nauczyciele oraz dzieci z Publicznego Przedszkola w Pokoju serdecznie dziękują Radzie Sołeckiej za wsparcie finansowe przedszkolnych Mikołajek oraz Panu Bronisławowi Pacek.

 

 

 

Spotkanie z Górnikiem

 

W dniu 04.12.2013r. w Publicznym Przedszkolu w Pokoju odbyło się SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM. Gość nasz, pan Henryk Towara, opowiedział o pracy w kopalni udostępniając swoje filmy, zdjęcia i albumy. Dzięki temu spotkaniu dzieci zapoznały się z pracą w kopalni, górniczym strojem galowym i z właściwościami węgla.

                                                                                 

                                                                                      G. Szweda

ZDJĘCIA

 

 

 

ANDRZEJKI, ANDRZEJKI!!!

 

Jak co roku, w przedszkolu hucznie obchodziliśmy Andrzejki. Sale zamieniły się w tym dniu w krainy wróżb i czarów. Pojawiły się również prawdziwe wróżki, a dzieci chętnie oddawały swój los w ich ręce. Dzięki czarodziejskiej kuli dowiedziały się, co je czeka w przyszłości. Oby wszystkie przepowiednie się spełniły, bo wyjątkowo w tym dniu każdy otrzymał pomyślną wróżbę.
                                                                 

                                                                                A. Żurowska

 

ZDJĘCIA

 

 

 

 

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE w grupie "KOTKI"

 

W zaczarowany świat magii i wróżb przeniosły się dzieci wraz z rodzicami z gr. ,,Kotki”.
W środę 27 listopada w przedszkolu odbyły się grupowe Andrzejki. W uroczystości wzięli udział rodzice, którzy aktywnie włączyli się do wspólnej zabawy. Wróżby przeplatane były piosenkami i tańcami przy muzyce, a na zakończenie spotkania andrzejkowego przygotowano dla wszystkich uczestników słodki poczęstunek.


                                                                                M. Fiedeń   

 

ZDJĘCIA

 

 

 

 

Konkurs Recytatorski w grupach "Żabki" i "Słoneczka"

 

W najstarszych grupach przedszkolnych, 18 i 20 listopada odbył się Konkurs Recytatorski. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań literackich oraz zachęcenie dzieci do występów publicznych. Dzieci z pomocą rodziców, przygotowały wiersze z twórczości Juliana Tuwima. Mali artyści zachwycali naturalnością oraz swymi umiejętnościami recytotarskimi i aktorskimi. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Po występie był czas na słodki poczęstunek.
Spośród uczestników Jury wyłonioło dzieci, które będą reprezentowały swoje grupy na etepie gminnym.


Grupa „Żabki”:

1. Zuzia Bernacka
2. Kinga Guszkiewicz
3. Julia Andruszków


Grupa „Słoneczka”:
1. Piotruś Dudik
2. Kalinka Kołodziej
3. Zuzia Grabska
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                 J. Michalska
                                                                 A. Żurowska

 

ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

16 listopada Międzynarodowy Dzień Tolerancji

 

W tym roku Nasze przedszkole przyłączyło się do obchodów Dnia Tolerancji. W przygotowanym przez nauczycielki przedszkola teatrzyku, na podstawie opowiadania H. Bechlerowej „O kotku, który szukał czarnego mleka”, przedszkolaki poznały historię kotka, który bardzo chciał zmienić kolor swojej sierści.
Dzieci zgodziły się z głównym przesłaniem tego opowiadania:


„Chociaż się różnimy razem dobrze się bawimy!”


Inscenizacja zakończyła się wspólną zabawą.

                                                                               D. Pietruniak

 

ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

Odwiedziny na poczcie

 

Z okazji obchodzonego w październiku święta Poczty przedszkolaki odwiedziły Urząd Poczty w Pokoju składając wszystkim pracownikom życzenia. Dzieci z grupy "Żabki" przygotowały listy, które wysłały za pośrednictwem poczty do pozostałych przedszkolaków.

 

 

 

 

,,MY MALUCHY PRZYRZEKAMY...
być od tej pory prawdziwymi przedszkolakami’’


Tak właśnie 7.11.2013r. przyrzekały dzieci z grupy ,,Pszczółki’’.Następnie wzięły udział w uroczystości pasowania, dzięki któremu Pani dyrektor Anna Jakubik włączyła do grona przedszkolaków 24 maluszków.
W czasie pasowania dzieci wykazały się odwagą i nie przestraszyły się ,,dużego ołówka’’. Jedno nawet śmiało zapytało: ,,Czy ta kjedka pisie?’’
Kolejnym punktem spotkania była wspólna zabawa rodziców i dzieci, podczas której trzeba było pokazać, jak szybko się biega. Na koniec wszyscy zasiedli do stołów, a częstując się pysznymi ciastami chętnie dzielili się swoimi wrażeniami.
                                                                         E. Grodecka

 

ZDJĘCIA

 

 

 

 


ALE HECA, ALE DRAKA: OBCHODZILIŚMY OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA!
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił dzień 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka! Pragnęłyśmy uczynić ten dzień wszystkim naszym przedszkolakom – tym małym, tym średnim i tym całkiem dużym – jednym z najciekawszych dni w roku przedszkolnym. Oprócz życzeń:
ROŚNIJCIE JAK NA MAGICZNYCH DROŻDŻACH, UCZCIE SIĘ CODZIENNIE CZEGOŚ NOWEGO I BAWCIE SIĘ W NAJLEPSZE!

chciałyśmy nadać tym życzeniom praktyczny wymiar. Dlatego wspólnie wszystkie wychowawczynie przygotowały wiele niespodzianek i atrakcji dla naszych milusińskich. Było odjazdowe kino z popcornem, które obsługiwał nasz „nadworny operator „pani Dorotka”. Były maźgi-baźgi w pracowni „Pana Pędzelka”, czyli warsztaty plastyczne. Dzieci dały upust swoim fantazjom twórczym i malowały przedszkole swoich marzeń. Była dyskoteka „Pana Jacka” gdzie królował zespół „Piersi” i utwór „Bałkanica”- czyli będzie zabawa- no i moi mili była, że aż przedszkole” dudniło w posadach”. Były też inne harce i swawole oraz smakołyki i rarytasy. Uciechy co niemiara . A kiedy zegar na wieży wybił południe, byliśmy już tak strudzeni, że marzyliśmy już tylko o chwili ciszy i odpoczynku. Nie martwi nas, że dzień Przedszkolaka dobiegł końca. Za kilka miesięcy – 1 czerwca, to też nasz dzień! Do zobaczenia!
                                                                                  K. Wuczkowska

 

 

 

 

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

 

W związku z realizowaną tematyką „Bądźmy ostrożni!” 17.09.2113r. odbyło się                              spotkanie z przedstawicielem                                 Posterunku Policji w Pokoju,                  mł.asp. Danielem Marel.

ZDJĘCIA

Pan policjant poruszył zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa dzieci na drodze, przypomniał podstawowe zasady przechodzenia przez jezdnię, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożeń np.: gdy się dziecko zgubi w sklepie oraz w kontaktach z obcymi ludźmi, korzystania z fotelików podczas jazdy samochodem. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały policjanta, który sprawdzał również ich wiadomości.

Na zakończenie ciekawego i pouczającego spotkania przedszkolaki zaprosiły gościa do wspólnej zabawy oraz otrzymały od policjanta książeczkę edukacyjną na temat bezpieczeństwa na drodze.
Pan policjant odwiedził również dzieci z grup młodszych.

 

Nauczycielki Przedszkola

 

 

 

 

W roku szkolnym 2013/2014
w Naszym przedszkolu realizujemy następujące programy edukacyjne:

 

 

  • Program profilaktyczno-wychowawczy "Bezpieczne przedszkole"

 

  • Program edukacyjny "Jestem zdrowym przedszkolakiem"

 

  • Program "Zachowaj równowagę" KiK/34

 

Kliknij tutaj

  • "Przedszkole w ruchu"

 

Kliknij tutaj

Program edukacji zdrowotnej "Akademia Aquafresh"

 

Kliknij tutaj

Program "Mamo, Tato wolę wodę!"

 

Kliknij tutaj


"Kubusiowi Przyjaciele Natury"

 

  

 

 

Kliknij tutaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RAMOWY ROZKŁAD DNIA


6:30–8:00 – Schodzenie się dzieci - zabawy dowolne według zainteresowań dzieci służące realizacji ich pomysłów, zabawy konstrukcyjne, manipulacyjne, tematyczne, rozwijające uwagę i myślenie, wyzwalające aktywność twórczą i ekspresję, zabawy integrujące grupę.

8:00–8:30 – Ćwiczenia ogólnorozwojowe - ćwiczenia artykulacyjne, manualne, oddechowe, grafomotoryczne, rozwijające percepcję wzrokową, słuchową, koordynację wzrokowo-ruchową.

8:30– 8:45 – zabawy ruchowe lub zestawy ćwiczeń porannych.

8.45 – 9.30- przygotowanie do śniadania, porządkowanie sali i zabiegi higieniczne. Śniadanie
9.30- 9.40- czynności i zabiegi higieniczne dzieci.
9.40- 10.40 – Zajęcia dydaktyczne - realizacja zadań edukacyjnych wynikających z przyjętego w przedszkolu programu wychowania przedszkolnego.

10:40–11:40 – Pobyt na świeżym powietrzu, zabawy organizowane i swobodne w ogrodzie przedszkolnym, spacery, wycieczki i obserwacje przyrodnicze. Zajęcia i zabawy podejmowane z inicjatywy dzieci z wykorzystaniem zabawek i sprzętu, gry sportowe i ćwiczenia kształtujące postawę dziecka.

11:40–12.20 – Przygotowanie do obiadu - porządkowanie miejsca zabaw i zabiegi higieniczne. Obiad.

12:20–14:00 – Odpoczynek: grupy młodsze – leżakowanie;
grupy starsze - pobyt na świeżym powietrzu, zabawy w ogrodzie przedszkolnym, dowolne zabawy w kącikach tematycznych,zabawy i gry stolikowe.

14:00–14.30 – Przygotowanie do podwieczorku - porządkowanie sali i zabiegi higieniczne Podwieczorek.
14:30–16:00 – Ćwiczenia ogólnorozwojowe i samorzutna aktywność dzieci, ćwiczenia artykulacyjne, manualne, oddechowe, grafomotoryczne, rozwijające percepcję wzrokową, słuchową, koordynację wzrokowo-ruchową, zabawy ruchowe oraz gry i zabawy dydaktyczne, stolikowe, zabawy dowolne według zainteresowań, zajęcia w małych zespołach, omówienie z dziećmi wydarzeń dnia. Zabawy w ogrodzie. Rozchodzenie się dzieci.

Rok szkolny 2013/2014
Publiczne Przedszkole w Pokoju

 czynne jest w godzinach

6.30-16.00

 

Przedszkole jest placówką

  4- oddziałową,

    do której uczęszczają dzieci

           w wieku od 3 do 6 lat.


Oddział I – sześciolatki „Słoneczka”
Wychowawcy: Ala Żurowska
               Kazimiera Wuczkowska


Oddział II – pięciolatki „Żabki”
Wychowawcy: Joanna Michalska
               Kazimiera Wuczkowska


Oddział II – czterolatki „Kotki”
Wychowawcy: Małgorzata Fiedeń
               Gabriela Szweda


Oddział IV – trzylatki „Pszczółki”
Wychowawcy: Elżbieta Grodecka
               Dorota Pietruniak