INFORMACJE O RYZYKU WIĄŻĄCYM SIĘ Z PUBLIKACJĄ WIZERUNKU
Szanowni Państwo,
w związku z pozyskiwaniem od rodziców/opiekunów prawnych małoletnich uczestników zajęć zgód na rozpowszechnianie ich wizerunku, utrwalonego w ramach organizowanych zajęć i wydarzeń oraz w związku z wprowadzonymi Standardami Ochrony Małoletnich, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pokoju informuje je o ryzyku wiążącym się z publikacją wizerunku.
Decydując się na wyrażenie zgody na publikację wizerunku w Internecie, muszą mieć Państwo świadomość specyfiki informacji umieszczanych w sieci, tj. świadomość, że wizerunek ten może zostać wykorzystany przez osoby trzecie bez Państwa kontroli.
Raz umieszczone zdjęcie/nagranie wideo, może pozostać w Internecie na zawsze i być udostępniane przez tysiące użytkowników. Może więc błyskawicznie się rozprzestrzeniać, co powoduje, że usunięcie go staje się niemożliwe. Zdjęcie/nagranie może zostać pobrane, zmodyfikowane, wykorzystane i rozpowszechniane przez innych internautów do celów odległych od intencji osoby publikującej. Praktycznie każde urządzenie pozwala też na zrobienie tzw. zrzutu ekranu i skopiowanie materiału.
Za każdym razem, gdy zdjęcie publikowane jest na platformie społecznościowej, przestaje ono być własnością wyłącznie osoby na nim przedstawionej i je udostępniającej. Warunki użytkowania serwisów często określają, że w momencie przesłania obrazu na ich serwer, mogą go swobodnie używać bez dodatkowej zgody. Mimo że prawa autorskie do zdjęcia/nagrania pozostają zachowane, platforma, na której serwerach znajduje się zdjęcie/nagranie, jest właścicielem licencji. Innymi słowy, platforma społecznościowa może wykorzystywać zdjęcie w dowolny sposób.
Podstawowym przepisem prawa regulującym zasady ochrony wizerunku jest art. 81 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych., który stanowi, że: „Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.” Jest to punkt wyjścia, z którego należy wywodzić wszelkie zasady dotyczące wykorzystywania cudzego wizerunku oraz wszelkie odstępstwa.
Wyjątki od powyższej zasady, to:
Wizerunek jest jednak również wymieniony wprost w katalogu dóbr osobistych w art. 23 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. Biorąc pod uwagę, że jest to katalog otwarty, należy uznać, że ustawodawca uznał wizerunek za szczególnie ważne dobro osobiste. Przepisy ogólne pozwalają na szerszą ochronę wizerunku niż to przewiduje omawiany wyżej art. 81 Prawa autorskiego. Kodeks cywilny chroni bowiem wizerunek nie tylko przed niekontrolowanym rozpowszechnianiem, ale przed jakimkolwiek innym naruszeniem.
Należy także pamiętać, że wizerunek jest również daną osobową, zatem w pewnych okolicznościach jego wykorzystanie może naruszać przepisy RODO. Dotyczy to w szczególności przypadków, w których wizerunek wykorzystano bez zgody oraz poza ustawowym wyłączeniem.
Naruszenie powyższych przepisów może powodować po stronie naruszającego obowiązek zapłaty zadośćuczynienia, odpowiedniej kwoty na cel społeczny, a także obowiązek zaniechania naruszenia oraz usunięcia jego skutków, w szczególności poprzez złożenie publicznego oświadczenia. Gdy doszło do naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych, może się to również wiązać z karą administracyjną.
Pokój, 15.08.2024 r.